Irysy cebulowe(syn.holenderskie)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Irysy cebulowe w doniczce?

Post »

Jakieś 2 tygodnie temu zakupiłem cebulki frezji, część na jednym stoisku i jeszcze kilka na drugim.
Cebulki rozsadziłem do doniczek. Te z drugiego stoiska miały już małe kiełki, co mnie jeszcze bardziej ucieszyło - byłem pewny, że urosną. I rzeczywiście - te właśnie rośliny rozwijają się szybciej od innych (frezji). Mają już po 2 liście każdy, podczas gdy frezje dopiero kiełkują.
Łatwo też zauważyć, że różnią się trochę od frezji: kiełek jest gruby i jasny, podczas gdy z cebulek frezji wybijają od razu liście, liście są grube i zakończone jakby "kolcem", rośliny różnią się też odcieniem liści. Podobne są jedynie cebulki - dlatego pomylono je i sprzedano jako frezje :wink:

Teraz moje pytania:
1. Czy to w ogóle są irysy cebulowe?
2. Jak wyglądają cebulki tych irysów? Czy są podobne do cebulek frezji?
3. Czy irysy cebulowe można hodować w doniczce?

I oczywiście foto (na drugim zdjęciu podkreśliłem na żółto rośliny o które pytam):

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Marcin ;)
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Wydaje mi się Marcinie, że cebulki irysów Danforda są podobne do cebulek frezji, mają podobne "siateczkowe koszulki" :roll:
Pozdrawiam, Jagoda
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Dzięki za odpowiedź, te cebulki rzeczywiście mają taką "siateczkę" .
Teraz pozostaje tylko mieć nadzieję, że zakwitną :D
Dam znać, gdyby coś się działo.
Pozdrawiam, Marcin ;)
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6739
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Marcinie! Twoje irysy to prawie na pewno irysy holenderskie. Powinny zakwitnąć w tym roku. Są dość wysokie i w doniczce nie będą wyglądać zbyt pięknie. Do doniczek polecane są niskie odmiany i gatunki irysów cebulowych ale o tym trzeba pomyśleć jesienią. Na wiosnę ich cebul się nie sprzedaje.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Beata T
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2386
Od: 18 sie 2007, o 18:40
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Cebulki irysów miniaturowych już kwitną tak jak u 'przemek1136" ale na taki widok to trzeba sporo cebulek posadzić :P śliczny ten kolorek podchodzący pod brąz
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

przemek1136 pisze:...Na wiosnę ich cebul się nie sprzedaje.
Teoretycznie tak :wink: , praktyka nie zawsze to potwierdza. Widziałam wiosną w sklepach ogrodniczych (sic!) cebule kwiatów do typowo jesiennych nasadzeń :shock:
Pozdrawiam, Jagoda
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Obrazek
To jest bajeczny widok... :P
A moje 3 drapaki, wyglądają przy nim jak straszydła :lol:
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

nie wiem jak w waszym ogrodzie , ale u mnie- irysek żyłkowany zawsze jest pierwszym kwiatem wiosny razem z rannikami.
Moje skromne oznaki wiosny 2009r.:wink:
Obrazek Obrazek
P.S. Przemek dziękuję za wyczerpujące info o dokarmianiu tych uroczych cebulowych irysków.
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6739
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Obrazek

Patrząc na zdjęcia z 2008 roku irysy wyraźnie się ociągają z kwitnieniem. Myślę, że czekają na interwencję z mojej strony (wyrwanie łodyg aksamitek, małe żarełko i podrapanie pazurkami powierzchni ziemi). Ale przydałoby się także troszkę słoneczka.
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Post »

Przemku jesteś okrutny :twisted: Pokazałeś takie cudowności i już jestem chora - to wiosna , a ja już mam pierwszą pozycję na zakupy jesienne :roll: Tych irysków jeszcze nie sadziłam i to był błąd , który w tym roku naprawię :lol: Czy one zimują bez okrywania ? I czy trzeba wykopywać cebulki ? Pozdrawiam :wink:
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6739
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Na początek nie polecam irysów holenderskich bo z nimi są większe kłopoty w uprawie ale z kosaćcami (irysami) z grupy Reticulata nie powinno być problemów. Nie wymagają okrywania, nie trzeba ich wykopywać (chyba, że zaczynają rosnąć zbyt gęsto). Najlepiej rosną w pełnym słońcu.

Co do okrucieństwa Gertrudo to bym polemizował. Nie wstawiałem w tym roku zdjęć kwitnących roślin a tylko odkurzyłem wątek z zeszłego roku. Te zdjęcia były we wrześniu i w październiku, czyli wtedy gdy się sadzi te śliczne roślinki tylko nikt ich nie chciał oglądać.
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Post »

Przemku - tak to już jest - zawsze reflektujemy się nie o czasie - ale to nie przeszkadza , że nadal będę twierdzić ,że Twoje iryski są cudowne :wink: Jak tylko zakwitną wstaw parę fotek - proszę ... :lol:
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8053
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Piękne maleństwa. Kocham wszystkie irysy a te wczesne chyba najbardziej !!! W tym roku będą kwitły póżniej, u mnie na razie same kiełki.Iryski reticulata super udają się w doniczkach, można je przyspieszać. Moje posadzone w pażdzierniku - zakwitły już pod koniec stycznia, stoją na stole w ogrodzie i cały czas mają kwiaty. :D :P Pozdrawiam.
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”