Domek drewniany czy murowany?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
labeo
100p
100p
Posty: 132
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domek Drewniany ocieplenie czy warto?

Post »

Jeżeli nie użytkujesz od jesieni do wiosny - to wg. mnie nie ma sensu. Nawet jeżeli sporadycznie będziesz się pojawiał, kup metalową kozę na dogrzanie (taki wariant świetnie sprawdza się u mojego szwagra). Jeżeli chciałbyś ocieplić wełną mineralną (nie watą ;))to jeszcze musisz dokupić membranę wewnętrzną i zewnętrzną i obić nimi cały domek, dopiero na to deski (wełna między membranami). Bez membran jest duże ryzyko zawilgocenia wełny a wtedy traci ona właściwości izolacyjne i cała sprawa psu na budę ;).
Awatar użytkownika
DOOOMINO
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 cze 2008, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Domek Drewniany ocieplenie czy warto?

Post »

Oczywiście że wełna mineralna nie wata ;:223 Myślałem także o styropianie, ale faktycznie chyba nie ma sensu ocieplać jak tylko działka jest użytkowana w sezonie wiosna - lato. Jak widzę w Internecie różne domki to nawet nie mają poduszki powietrznej tylko goła jedna deska jest jako ściana. Podłoga będzie miała poduszkę 100 mm i to jak wspomniałem 80 cm nad gruntem gdzie także będzie powietrze bo nie będę zasypywał tego ziemią czy piaskiem szkoda kasy i roboty. Dach [strop] także będzie miał 100 mm poduszki powietrznej plus dach właściwy gdzie będzie następna poduszka o wysokości 250 mm w najwyższym miejscu a 100 w najniższym. Dlatego nawet przy dużych upałach dach nie powinien nagrzewać pomieszczenia w środku nadmiernie.
DOOOMINO
raxon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 11 kwie 2019, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domek Drewniany ocieplenie czy warto?

Post »

Poduszka powietrzna nic nie daje. Powietrze izoluje ale tylko uwiezione czyli takie w welnie czy w styropianie. Jakby poduszka izolowala to bym stropu nie ocieplal.w.domu bo po co skoro mam 2 metry poduszki...
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Domek Drewniany ocieplenie czy warto?

Post »

Ocieplić warto, koszt nie jest duży.

Chciałem zwrócić uwagę że zimą ocieplenie chroni przez przemarzaniem ścian i skraplaniu i zamarzaniu wody w środku. Latem izolacja chroni nas przed zbytnim nagrzewaniem wnętrza.
Pozdrawiam Paweł
Marcin_B
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 mar 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp
Kontakt:

Re: Domek Drewniany ocieplenie czy warto?

Post »

:wit
Mam szkieletowy domek z płyt osb. Nie ocieplałem go specjalnie ponieważ nie chciałem żeby mi się gromadziła wilgoć. Myśle że danie wełny skalnej może tą wilgoć zatrzymywać.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Domek Drewniany ocieplenie czy warto?

Post »

Żeby wilgoć nie została wystarczy dobra wentylacja.
Pozdrawiam Paweł
labeo
100p
100p
Posty: 132
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domek Drewniany ocieplenie czy warto?

Post »

Bez dogrzewania chyba nie uchroni - przez jakiś czas oczywiście bufor zadziała ale prędzej czy później przemarznie tak czy siak.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 864
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Domek Drewniany ocieplenie czy warto?

Post »

Dokładnie tak, domków sezonowych i starych domów nie ma sensu ocieplać ponieważ wcześniej czy później pojawi się grzyb. Ja mam chałupę z 1953r ociepliłem 10 cm styropianu, wymieniłem okna na nowe i szybko musiałem kombinować z rekuperacją, wolę odzyskiwać ciepło z wentylacji niż wywalać ciepłe powietrze i zastępować je lodowatym aby ponownie je podgrzać do temperatury zadanej. Oczywiście rekuperację robiłem sam, na tanim rekuperatorze i całość zamknęła się w 3500 PLN.
Awatar użytkownika
DOOOMINO
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 cze 2008, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Domek Drewniany ocieplenie czy warto?

Post »

Praktycznie już zdecydowałem że nie będę ocieplał. Zastosuję tylko membranę paroprzepuszczalną żeby chroniła od wiatru. Zimą tam nie będę siedział, a nawet jak by trzeba było to 1 dzień na olejowym grzejniku w małym pomieszczeniu to przespać się można. Najbardziej mnie wkurza że tam zalewa i chcę fundament dać 80 cm nad poziom ziemi. Na szczęście bloczki betonowe nie są drogie. Faktycznie ocieplenie nie jest drogie, ale fakt że kilka miesięcy będzie stało w zimnie bez ogrzewania mogła by wełna zawilgotnieć.
DOOOMINO
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 864
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Domek Drewniany ocieplenie czy warto?

Post »

Zamiast olejaka załóż sobie klimatyzację do ogrzewania i chłodzenia kosztuje mniej niż 3000PLN z montażem ale masz spokój w lato i w zimę. Jeśli masz tam internet nawet w środku zimy możesz włączyć ogrzewanie aby "zagęścić atmosferę" koszt prądu znikomy jakieś 4 razy mniejszy niż przy używaniu grzejnika olejowego.
W razie pojawienia się jakiejkolwiek wilgoci ustawiasz opcję osuszania i masz suchutko. Nawet gdybyś w środku zimy chciał przyjechać zdalnie włączasz ogrzewanie na klimie, zajeżdżasz i masz cieplutko jak w ulu.
Awatar użytkownika
DOOOMINO
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 cze 2008, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Domek Drewniany ocieplenie czy warto?

Post »

Nie szalejmy teraz stoi na działce domek na płycie betonowej wybudowany w 79-80 roku przez mojego dziadka był zalany trzy razy na wysokość około 60 cm. Konstrukcja szkieletowa [wtedy chyba tak tego nie nazywano]. Obity w środku i na zewnątrz płytą pilśniową. Dach deskowany sufit także płyta pilśniowa. Wszystko się trzyma ok tylko dach naprawiałem bo wiatr zerwał kawałek papy. Malowany zwykłymi farbami emulsyjnymi. Jeżeli teraz będzie to zrobione typowo w formie szkieletowej i pokryte zewnątrz boazerią 2 cm a od środka boazeria 12 mm Zakonserwowane specjalnymi środkami to tak samo wytrzyma lata ;-)
DOOOMINO
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Domek Drewniany ocieplenie czy warto?

Post »

Bardziej przejmij się fundamentem niż ocieplaniem. Primo po pierwsze - tej wysokości ( i wielkości !) fundament wymaga bardzo solidnej ławy fundamentowej ze zbrojonego betonu. Dopiero na tym możesz murować bloczki. Primo po drugie - między fundamentem a podwaliną drewnianą nie papa ale solidnej grubości guma. Inaczej będziesz rychło miał wilgoć w ścianach, tym bardziej że to teren zalewowy.
Chałupka 35 m2 to nie altanka, ale spory budynek. Więc i szkielet nie marne 50x50, bo to dobre na altankę 6 m2, ale belki 100x100 minimum.
Niestety, teren marny i inwestycja pokaźna, więc tanio Ci to nie wyjdzie.
labeo
100p
100p
Posty: 132
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domek Drewniany ocieplenie czy warto?

Post »

marcinbb - masz jakieś doświadczenia z tą klimą? Gdzieś już czytałem, że jest tańsza w eksploatacji niż olejaki dlatego zastanawiam się nad tą inwestycją, tyle że u mnie dwa piętra (chociaż domek niewielki).
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”