Szczawik(Oxalis) wymagania,uprawa na parapecie, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Szczawik(Oxalis) uprawa na parapecie

Post »

Dziś uratowalam takie cudo ?
Obrazek
Teraz tylko zasadzić i nauczyć się go
Chce doniczkowo. Podpowiedzcie jaka ziemią i stanowisko - południowy parapet będzie zbyt ostry? I sądzić wszystko razem kilka bulw czy pojedynczo ?
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczawik(Oxalis) uprawa na parapecie

Post »

Ja mam 2 sztuki i są na parapecie od południowej strony. Dają radę. Ziemia do kwiatów uniwersalna.
Alicja
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Szczawik(Oxalis) uprawa na parapecie

Post »

Foxowa pisze:Dziś uratowalam takie cudo ?
Podpowiedzcie jaka ziemią i stanowisko - południowy parapet będzie zbyt ostry? I sądzić wszystko razem kilka bulw czy pojedynczo ?
Kłącza posadź razem w ziemi uniwersalnej lub kompostowej, niezbyt głęboko (5-6 cm) i oczyść ze starych liści i tych białych bulwek. Z jednego kłącza wychodzi kilka łodyżek liściowych i pędy kwiatowe w zasadzie w tym samym czasie. Zachodni albo wschodni parapet będzie nawet lepszy, ale ogólnie musi być dobre oświetlenie, bo inaczej się strasznie wydłuży. One nie lubią ani zalanego, ani przesuszonego podłoża.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Szczawik(Oxalis) uprawa na parapecie

Post »

Dzięki, posadziłam je w kilku doniczkach.
Rośnie ;)

Tylko strasznie małe i niskie. Mam wrażenie że albo jest okres dla niego kiepski albo to już taka mała odmiana. Widziałam u kogoś na parapecie to tamte są 2 razy wyższe jak te moje.
Chyba że coś zrobiłam nie tak że lepiej rosło pod śmietnikem jak u mnie, ale niczego mu nie żałuję.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Szczawik(Oxalis) uprawa na parapecie

Post »

@Foxowa Wklej foto jak możesz. Ja ostatnio wyciągałam Oxalis deppei z doniczki z ogrodu, żeby wziąć same cebule do zimowania, to korzenie były jak u pietruszki, napite wodą, a bulwek odzyskałam tylko kilka może 2 cm wielkości, bo reszta to korzeń. One dobrze zimują w gruncie, bordowe też, ale mam dla nich inny plan na przyszły rok.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Szczawik(Oxalis) uprawa na parapecie

Post »

Obrazek
Miały przerwę, teraz jak podlałam to wyskoczyło kilka.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Szczawik(Oxalis) uprawa na parapecie

Post »

@Foxowa Może to są małe kłącza, to i drobne pędy, ale one się szybko rozrastają w dobrym oświetleniu. Teraz już słabe światło naturalne, bo pora jesienno-zimowa. Na pewno niedługo zakwitną.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Szczawik(Oxalis) uprawa na parapecie

Post »

Próbowałam kiedyś je "parapetowo" wniosek miałam jeden: beznadzieja. On kocha świeże powietrze, prawdziwe słoneczko i spanko w porze zimowej. Więcej nie próbowałam :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szczawik(Oxalis) uprawa na parapecie

Post »

Dodam od siebie, że te rośliny faktycznie lepiej się czują na zewnątrz niż w pomieszczeniu. W okresie kiedy miałem szczawika, bardzo bujnie mi rósł na balkonie (wschodnia wystawa), na parapecie w środku słabiej. Najgorszy okres był jesienno-zimowy, kiedy mi zawsze marniał. Na wiosnę, po wystawieniu na zewnątrz bardzo szybko odrastał.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Szczawik(Oxalis) uprawa na parapecie

Post »

galaxy pisze:Próbowałam kiedyś je "parapetowo" wniosek miałam jeden: beznadzieja. On kocha świeże powietrze, prawdziwe słoneczko i spanko w porze zimowej. Więcej nie próbowałam :D
A ja już się martwiłam, że coś ze mną nie tak bo lepiej rosło pod śmietnikem niż mi na parapecie.
Faktycznie jest tak jak piszesz- nic zachwycajacego. Ale przetrzymam je jakoś do wiosny i potem pójdą na balkon.
A jak się im robi " spanko "?
Bo może to lepszy pomysł niż na siłę je ciągnąć do wzrostu?
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Szczawik(Oxalis) uprawa na parapecie

Post »

Ja zwyczajnie zaprzestaję podlewania i idą do chłodnej piwnicy w podłożu w którym rosły, wiosną zmieniam podłoże i stawiam do ogrodu.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Szczawik(Oxalis) uprawa na parapecie

Post »

To zrobiłam źle budząc go za wszelką siłę, ale akcja była na wariata bo jak wspomniałam - mam go spod śmietnika.
Na następny rok już to opanuje. Teraz już po ptokach żeby to wyciągać szczególnie że rozłożyłam szyszki po różnych doniczkach, bo stwierdziłam że jak tak szybko się rozrasta...
Ano trudno.

Jestem już o tyle mądrzejsza, poczytałam w necie i nawet już mi się spodobały inne odmiany. Widzę że są też kolorowe i ... czterolistne. Obłędne! Muszę je miec! One się jakoś nazywają?
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Szczawik(Oxalis) uprawa na parapecie

Post »

Ja też swojego pierwszego szczawika dzielnie uprawiałam na parapecie latając z nim po całej chałupie. Daj wiosną na zewnątrz zobaczysz co potrafi :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”