Truskawki - cz.5

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 379
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Truskawki - cz.5

Post »

U mnie dzieciom, najbardziej smakuje Ambrozja. Ja tam nie wyczuwam, jakichś mocnych aromatów poziomki, ale faktycznie jest dobra.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2922
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Truskawki - cz.5

Post »

U mnie dopiero Ariadna kończy owocować, Mara zaczyna dojrzewać,Grandarosa resztkami kwitnie, podobnie Azja. A Malwina w pełnie kwitnienia wchodzi.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8974
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Póżniej dojrzewają to dłużej będą .
Dopiero na zdjęciu zabaczyłam , że mam mszycę . Sprawdziłam , że tylko na tym jednym krzaczku .
Zrobię oprysk z mydłam . Teraz pada a w zasadzie mży .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13698
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Truskawki - cz.5

Post »

U mnie zaistniała śmieszna sprawa, że truskawki, na poletki, z którego miały być skasowane, z racji zamontowanego nawadniania kropelkowego, które było dla pomidorów, mają się świetnie, natomiast na głównym poletki, gdzie wczesną wiosną, wszystko wyglądało rewelacyjnie, powoli dogorywają i jeśli nie spadnie w tym tygodniu deszcz, to pożegnam się z pewnie 1/4 roślin. Takie dowożenie wody i podlewanie na niewiele się zdaje, jak ostro smaży z nieba. Bankowo skonstruuje dla nich prowozoryczne nawadnianie kropelkowe.


Tak czy owak z odmian wskazujących na opisach od wczesnych, przez średnio późne, do poznych, ogólnie wszystkie wyglądają jakby kończyły sezon albo i życie. ;:306


Wczorajszy zbiór. Sporo takich podwiędniętych aż.

Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8974
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Po deszczu mogą dostać drugą młodość .
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1074
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Czy duża twardość wynika ze słabego podlewania, czy jest to cecha odmianową ? Krzewinki Korony są zdrowe, ale owoce średnie i wyjątkowo twarde.
Na drugiej działce Polka jest więcej podlewana i ma owoce większe i soczyste.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13698
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Tak, to kwestia wody. U mnie też niektóre twardawe.

Czekam na deszcz już ponad miesiąc. Dziś miało coś zmoczyć ale jakoś tego nie widać, choć się znacząco ochłodziło.
adso28
100p
100p
Posty: 101
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Truskawki - cz.5

Post »

anulab pisze: 13 cze 2023, o 10:58 Grandarosa . Smak dobry . Bez zachwytów .

Anulab a co sądzisz o tych odmianach do wybrałem ? Wiem że gusty są różne i różniste ale wypowiedz się tak ogólnie co sądzisz o tych odmianach ?
Ja póki co posmakowałem Honeyone i Sengę bo posadziłem je w tym roku i dopiero pierwsze owoce mam. Honeyone w smaku aromatyczne i słodkie - dobre ale Senga kwasidło choć zjadłem dopiero pierwszy owoc więc może nie być to obiektywna opinia.

Jaka jest Twoja lista TOP najlepszych truskawek ?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8974
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Dobre odmiany wybrałeś . Honeoye wrażliwa na choroby od glebowe . Pod warunkiem , że na działce
występuje ten problem . U mnie nigdy nie wypadały .
Truskawka nadmiernie twarda . Przyczyną mogą być zbyt wysokie temperatury w czasie dojrzewania .
Owoc nim dorośnie już dojrzewa . Dlatego na plantacjach ściółkuje się słomą by system korzeniowy się nie przegrzewał .

Polecam Rumbę .
adso28
100p
100p
Posty: 101
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Truskawki - cz.5

Post »

anulab pisze: 13 cze 2023, o 19:15
Polecam Rumbę .

Dzięki Anula. Właśnie już kila osób polecało mi Rumbę jako dobrą odmianę w tym nawet jeden szkółkarz/plantator więc coś musi w tym być. Choć dzisiaj kupiłem Rumbę na stoisku przy drodze to w smaku jakieś takie nijakie te truskawki. Wizualnie ładne ale praktycznie bez smaku / aromatu.

Sadząc truskawki chyba popełniłem dwa błędy:

1). truskawki posadziłem w ziemi gliniastej ciężkiej która nie jest dostatecznie pulchna. Musiałbym tą ziemię w przyszłości z czym zmieszać tak aby wprowadzić próchnicę.

2). truskawki posadziłem na agrotkaninie na jednym dużym zagonie 4 rzędy po 10 sadzonek więc zagon o wymiarach 3x4m jest szczelnie przykryty agrotkaniną z wypalonymi otworami na sadzonki. Nie wiem czy jej nie usunąć tak aby te truskawki się nie "udusiły" pod przykryciem przy takich upałach... Choć ideą zastosowania agrotkaniny było wyeliminowanie pielenia aby uprawa była maksymalnie bezobsługowa.
Obornicki
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 27 maja 2023, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Mój ubiegłoroczny pomysł posadzenia truskawek na macie, po latach klęsk nieurodzaju przyniósł efekt taki, że następnym razem posadzę je w większym rozstawie, bo nie można już tego wygodnie podlać z konewki.
Mam glebę najgorszej klasy, później to już tylko gleby torturowane. No piach piach i piach. włóknina w takim wypadku to strzał w 10.



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


a te są posadzone w tym roku

Obrazek

Pomimo fajnej budowy owoca, wybarwienia czasami aż do bordu- smak jest bardzo zróżnicowany. Jedne są słodziutkie, drugie kwaśne, trafiają się wodniste z małym aromatem.
adso28
100p
100p
Posty: 101
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Obornicki masz super ładne te truskawki.

Czyli jest nadzieja że jednak ta mata mi się sprawdzi. Trochę się napracowałem przy niej aby ją zrobić. Zaletą może być też to że woda chyba nie będzie aż tak szybko spod niej wyparowywać. Patrząc na Twoje zdjęcia chyba ją zostawię bo mam podobnie jak Ty tylko że posadziłem w czterech rzędach.

A w jakich rozstawach sadziłeś i jakie sadzonki ? zielone z odnóżek czy sadzonki typu frigo ?
Jaka to odmiana ?
Obornicki
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 27 maja 2023, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - cz.5

Post »

U mnie jest takie masakryczne parowanie wody, że hej. Wysycha w moment, jedynie co to w nocy trochę postoi. Każdy kto podlewał przesuszony piach ten wie, że można lać lać, a woda leci zupełnie gdzie indziej.
Wiesz, co jak są upały, a było podlewane dzień wcześniej, to pod matą delikatnie wieczorem grzebnę palcem i jest mokro.
Ten zarośnięty pas to mieszanka wszystkiego co miałem w innym miejscu- to były juz jednoroczne rośliny i tego jest tam z 60 sztuk, a reszta to jakieś z allegro, ale nie wiem zupełnie jakie. Dopiero w tym roku przywiązałem uwage do odmian i kupiłem dwie powtarzające selwa i san andreas, potem vibrant, grandarosa, pegasus, i to jest ten pas po lewej stronie i to wszystko w tym i w poprzednim roku było sadzone w stanie zielonej sadzonki. Jednego jestem pewien- jakość sadzonek ma duże znaczenie. Mam źródło, które mogę Ci polecić na priv bo nie wiem czy tu można.
Z tą matą to u mnie jest mit, że nie rosną chwasty- rosną i to duże, ale przeplewienie takiego pasa zajmuje mi czasem mniej czasu niż wyrywanie nowych pędów. Po prostu widać, gdzie się podnosi mata, albo wychodzi chwast przez oczko, wkładasz rękę, macasz wyrywasz. U mnie są takie grube fajne chwaściki- szukają światła i rosną długie to tylko wymacam gdzie jest początek i rwe.
Nawożone jakimś popularnym nawozem do truskawek 3 razy od wiosny do początku owocowania.
Podlewam je w ciepłe i gorace dni konsekwetnie, czasem codziennie. Dbam, żeby było wilgotno.
Co drugi dzień specjalnie chodze wyrywać młode pędy i codziennie przy zbiorach coś tam wyrwę no i co dwa tygodnie średnio plewienie które zajmuje mi z 20- 30 minut na cały pas.
Zazdroszczę tym, którym gleba trzyma wodę :D

ps
nie uduszą się raczej... u mnie jest zimno pod mata- całe ciepło idzie w górę, jeszcze wilgoć chłodzi. W ogóle jest fajny temat napowietrzania wody- jeśli lejesz ją z jakiegoś zbiornika, który jest w ciepłym miejscu i tafla wody się nie rusza to taka woda szybko pozbawia się tlenu- warto wtedy ją napowietrzyć przelewając z np. konewką z dużej wysokości kilka razy tak, żeby ją wzburzyć i wtłoczyć bąbelki powietrza w wodę. Efekt przelania rośliny występuje z tego co wiem, nie z nadmiaru wody, a z braku tlenu przy korzeniu- dlatego udają się uprawy hydroponiczne, gdzie korzeń teoretycznie powinien gnić, bo stoi miesiące w wodzie, a tam woda jest w ciągłym ruchu
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”