Cedr himalajski, libański i inne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Re: Cedr himalajski, libański i szydlica japońska

Post »

Bartosz pisze:Co do uprawy cedrów w Polsce to nadal podtrzymuje zdanie,że męczą się w naszym klimacie,który jest dla nich bardzo niesprzyjający ale życzę powodzenia w uprawie wszytskim,którzy posadzili.Nawet te najładniejsze okazy z najcieplejszych regionów Polski są nędzne w porównaniu z tymi,które rosną na wyspach brytyjskich,gdzie mają idealny klimat.
Typowe :roll:
W Polsce klimat jest na tyle zróżnicowany, że są miejsca gdzie cedry się nie męczą.
Nie wiem na czym ma polegać ta nędza ?
Może na tym, że najstarszy cedr w Polsce ma 41 lat, a te angielskie 100-200 ?
Znam dendrologów, którzy 20 lat temu pukali się w głowę , na widok sadzonych cedrów. Teraz jakoś musieli się z tym faktem pogodzić. Także z tym, że te cedry normalnie rosną i zawiązują nasiona.
pozdrawiam
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Cedr himalajski, libański i szydlica japońska

Post »

Także z tym, że te cedry normalnie rosną i zawiązują nasiona.
I nawet dają samosiew.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Cedr himalajski, libański i szydlica japońska

Post »

Takich okazów jak np ten
http://www.plantplaces.com/perl/viewpla ... as%20Cedar

Jest w UK mnóstwo bo to bardzo popularne tam drzewo i jest wiele jeszcze bardziej okazałych zwłaszcza libańskich.Nie ma u nas miejsc gdzie cedr miałby dobre już nie mówiąc optymalne warunki do rozwoju i nawet w tych najlepszych będzie nędzny w porównaniu z każdym rosnącym w UK lub innym kraju gdzie jest odpowiedni dla cedrów klimat.Cedry w Polsce to niewiele mniejsze niedopasowanie do klimatu niż palmy.
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Re: Cedr himalajski, libański i szydlica japońska

Post »

;:223
Coś ty człowieku taki na nie ?
Zresztą nie ma co tu negować rzeczywistości. Czy tego chcesz, czy nie cedry w Polsce rosną, będą rosły. I w bardzo wielu lokalizacjach niczym nie ustępują tym w Anglii. We Wrocławiu jest ich pełno - oczywiście libańskich, tudzież atlaskich jak kto woli.
Odwiedź mnie za 15-20 lat to posiedzimy na ławeczce pod moim cedrem :)
Za 100 lat będzie oczywiście bardziej okazały.
Czy uważasz, że cisów w Polsce też nie powinno się sadzić. Będą przecież nędzne, bo w Anglii im bardziej klimat sprzyja ?
Tomek
Żeby nie było - nie jestem uparty, np araukaria w Polsce szans na normalny wzrost nie ma (a szkoda)
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Cedr himalajski, libański i szydlica japońska

Post »

U mnie w mieście są dwa właśnie takie okazy.
Araukaria szans wielkich nie ma ale ponad 4 metrowa również w moim mieście rośnie.Szydlica tez daje rade.Sośnica ponad 1,5 m tez rośnie.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Cedr himalajski, libański i szydlica japońska

Post »

W Polsce nie ma takich cedrów jak w UK głównie dlatego że nikt ich nie sadził masowo od 17 wieku. Jest na forum wiele osób które wstawiały zdjęcia swoich cedrów, dużych i jak najbardziej żyjących, a libański z Wojsławic jest nawet większy niż ten ze zdjęcia z Anglii które tutaj zostało pokazane i daje samosiewy co oznacza że warunki mu pasują. Trzeba sadzić po prostu. Jeszcze trochę lat temu pamiętam że katalpa uchodziła za drzewo nie do polskiego klimatu, zresztą takich przykładów jest wiele - nie posadzimy to się nie dowiemy. Ludzie sadzą kryptomerie i mamutowce. Posadzą jedną sztukę i jeśli im uschnie dochodzą do wniosku że to drzewo nie nadaje się do naszego klimatu a jednocześnie jest wiele osób u których te gatunki wytrzymały bez szwanku i również jest jednocześnie wiele osób u których zwykła sosna pospolita potrafiła wypaść czy coś równie rodzimego. To wszystko nie są miarodajne dane, trzeba sadzić i próbować nie chce mi się liczyć nawet roślin które mam w ogrodzie a których nigdy bym nie miał gdybym słuchał pochopnie rad 'a to się nie da' 'następny naiwny' itp.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Cedr himalajski, libański i szydlica japońska

Post »

Mógłbyś kiedyś wkleić zdjęcie któregoś z tych okazów bo nie uwierzę dopóki nie zobaczę.Jeśli naprawdę dobrze rosną w Polsce to może kiedyś posadzę :).
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Re: Cedr himalajski, libański i szydlica japońska

Post »

Nie wszędzie w Polsce cedry będą rosły - słyszałem, że w rejonie Bielska Białej nie chcą.
Mój cedr około 10 letni (od 0,5 m sadzonki) wygląda tak
Obrazek
Tomek
Awatar użytkownika
iwciach
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1476
Od: 18 sty 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Głogów
Kontakt:

Re: Cedr himalajski, libański i szydlica japońska

Post »

Przepiękny ten cedr Tomku. Napisz proszę , jak długo go zabezpieczałeś?
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Cedr himalajski, libański i szydlica japońska

Post »

Piękny okaz i oby cały czas tak dobrze rósł :). W bardzo osłoniętym miejscu rośnie z tego co widzę
i ciekawe jak by sobie radził na bardziej wietrznych stanowiskach.
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Re: Cedr himalajski, libański i szydlica japońska

Post »

Nigdy go nie okrywałem !
W żadnym razie nie rośnie w miejscu osłoniętym - chciałbym mieć takie miejsca :)
Nasz ogród jest na wzniesieniu - bezpośrednio narażony na wiatr z zachodu, wschodu i innych kierunków. Zaglądnij Bartoszu do naszego wątku o ogrodzie - tam widać jak działka jest usytuowana.
Wiaterek to się u nas do 100 km/h rozpędza i to dość często. Tulipanowiec z tego powodu nie może przekroczyć 4-5 m, bo zawsze go wiatr połamie.
Tomek
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Cedr himalajski, libański i szydlica japońska

Post »

Dobrze.Na dniach pokaże zdjęcia.Jakbym zapomniał proszę Mi przypomnieć. :D
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Cedr himalajski, libański i szydlica japońska

Post »

Hm może to i odmiana Pendula lub podobna jakaś zwisłopędowa ale na moje oko to gatunek, widziałem dużo sadzonek takich po 30-40 centymetrów i wszystkie 'pełzały' praktycznie po ziemi. Sprawę może wyjaśnić tylko sprawdzenie czy jest tam miejsce szczepienia widoczne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”