Aksamitki,wysiew nasion

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pawrzes
200p
200p
Posty: 232
Od: 21 kwie 2013, o 00:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy to są nasiona aksamitki?

Post »

Nie wszyscy wiedzą które nasiona należy zbierać i potem jest rozczarowanie że nic nie kiełkuje albo z niewielu nasion a przecież są one świeże...
Zatem aby coś z tych nasion wyrosło muszą być zapylone kwiaty. Niezapylone kwiaty tworzą tworzą nasiona puste w środku.
Zbieramy więc nasionka które są twarde czyli przeważnie te które mają najciemniejszy odcień.
Przy selekcji nasion każde nasionko lekko naginam, jeśli jest puste to się ono po prostu zgina, łatwo więc wyczuć czy jest jakaś zawartość zdolna do kiełkowania. Nawet zarodek w bielmie wyjęty z łupinki bez problemu kiełkuje.
Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
tomate
200p
200p
Posty: 395
Od: 27 kwie 2012, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nadrenia

Re: Czy to są nasiona aksamitki?

Post »

Serdeczne dzięki za podpowiedź. Szczerze mówiąc jeszcze nigdy nie zginałam nasionek. Miałam szczęście, zawsze coś wykiełkowało... ide zara wypróbować tegoroczne...
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
paprotka882
500p
500p
Posty: 587
Od: 13 sty 2012, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolskie

Re: Aksamitki - jakie odmiany w tym roku wysiewacie?

Post »

Ja aksamitki w marcu wysiałam do ziemi 2 lata temu i pamiętam ze sobie jakoś świetnie dały rade, Ale ten marzec pamiętam był ciepły. W tym roku tez mam taki plan ale mam szklarenke taką niewielką i takie kwiatki tam posieje a potem poprzesadzam. Tylko białe trzeba w sumie już na parapecie siać one wymagają już innego traktowania. :) Będę białe siała pierwszy raz i tak się zastanawiam co wam z tych białych wyrosło:). Jak macie jakieś zdjęcia z poprzednich lat i spostrzeżenia to fajnie by było zobaczyć.
Awatar użytkownika
Rudominka
200p
200p
Posty: 492
Od: 9 wrz 2010, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Aksamitki - jakie odmiany w tym roku wysiewacie?

Post »

A ja sieję aksamitkę jesienią - jak likwiduję ścięte przez przymrozki kwiaty to od razu rozsypuję nasionka i przekopuję z ziemią. Co roku pięknie wyrastają - nie mam żadnej konkretnej odmiany, jakiś miks pomarańczowo-brązowy od babci :)
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Aksamitki - jakie odmiany w tym roku wysiewacie?

Post »

Ja dopiero będę się rozglądać za nasionkami aksamitek , mam duuużo swojeje mieszanki niskiej , ale moze coś nowego wypatrzę , najbardziej lubię niskie odmiany , wysokie zajmują dużo miejsca i nie za bradzo ich widzę u siebie :wink:
Bożena
Awatar użytkownika
paprotka882
500p
500p
Posty: 587
Od: 13 sty 2012, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolskie

Re: Aksamitki - jakie odmiany w tym roku wysiewacie?

Post »

No tak na te żółte,pomarańczowe jest jeszcze kupa czasu, ale u mnie na białokremowych było napisane żeby już wysiewać co mnie zdziwiło bo nasiona wyglądają tak samo jak i wszystkich :) no ale posiałam. Siał ktoś takie już? ja mam te z PNOS.
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Aksamitki - jakie odmiany w tym roku wysiewacie?

Post »

W ubiegłym roku miałam białokremowe , skusiłam się na nie , ale nie wypaliły u mnie . Wymagają pielęgnacji i dużo wody , a ja między warzywa je posiałam ...moje niskie ładnie całe lato kwitły , a te , niestety prawie wszystkie uschły mi.....
Bożena
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Aksamitki - jakie odmiany w tym roku wysiewacie?

Post »

Ja posiałam kilka odmian i wszystkie ładnie kwitły,
pomimo,
ze sierpień miałam ciężki i za bardzo nie mogłam opiekować się ogrodem.
Pogoda do tego była upalna u nas.
Mimo wszystko wytrzymały.
Co do kremowych aksamitek to rosły bardzo dobrze,
ale mnie ten kolor nie przypadł do gustu.
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Aksamitki - jakie odmiany w tym roku wysiewacie?

Post »

U mnie w tym roku będzie:
mr majestic, lulu, pascal, waniliowa niska, petite orange, petite yellow. uwielbiam aksamitki - piękne i wdzięczne roślinki.
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
x-Cz-a

Re: Aksamitki - jakie odmiany w tym roku wysiewacie?

Post »

Nie mam specjalnych wymagań co do odmian lubię je wszystkie ale prym wiodą waniliowe
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Aksamitki - jakie odmiany w tym roku wysiewacie?

Post »

A jak poczytałam Wasze wpisy i się zdziwiłam. Siałam aksamitki takie, jakie miałam, ale nie wiedziałam, że są inne odmiany. ;:oj Super, że zamieszczacie zdjęcia. ;:196 Spodobały mi się waniliowe oraz klaun :) Muszę się porozglądać :wit
Magda 55
50p
50p
Posty: 84
Od: 9 sty 2012, o 00:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Aksamitki - jakie odmiany w tym roku wysiewacie?

Post »

Waniliowe aksamitki rosły u mnie "na patelni", więc domagały się zwiększonego nawadniania, a do tego brzydko przekwitały. ale mimo tych wad tworzyły piękny kolorystycznie duet z fioletowymi łubinami (suszki obrywałam). Natomiast klaun stopniowo tracił pasiastość, ale i tak warto go wysiewać. Ja uwielbiam aksamitki, wszystkie!!
Pozdrawiam...
Magda
Awatar użytkownika
paprotka882
500p
500p
Posty: 587
Od: 13 sty 2012, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolskie

Re: Aksamitki - jakie odmiany w tym roku wysiewacie?

Post »

A czy te waniliowe siałaś sama czy kupiłaś? i jak sama to też w styczniu ? ja już widzę u nielicznych małe kiełki, wysiałam z pol paczki czyli na oko z 40-50szt. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”