System grawitacyjnego nawadniania roślin

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nawadnianie z beczki

Post »

https://www.nawodnienia.eu/aktualnosci/ ... 1633946242

Obrazek
Foxowa pisze:U mnie się to sprawdza. Konstrukcja jest bardzo prosta i woda spływa bez żadnej pompy, tyle że musi beczka być wyżej niż wąż. Na odwrót lecieć samo nie będzie. Za filtr smiało starczy doniczka dziurkowana drucikiem na końcu rury.
Z tego można wyciągnąć wniosek, że emitery u Foxowej mają z centymetr średnicy :wink: . Tak więc nie ciesz się tak bardzo FloxPrzemo bo emitery w Twojej kroplówce są 100x mniejsze :D .
FloxPrzemo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 wrz 2019, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie z beczki

Post »

Myślę o takim grubym czarnym wężu kroplowym na 15 metrów.
Chcę też by było jak najmniej połaczeń.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nawadnianie z beczki

Post »

Spuśćmy zasłonę miłosierdzia na to co napisała koleżanka bo u mnie też jest dziurawa beczka, z której wypływa woda i bez "filtra" z podziurawionej doniczki. :lol: . Uważam, ze Twoim przypadku lepiej spisze się wąż przesiąkający z porowatej gumy niż linia kroplująca. https://www.google.com/search?ei=QAhwXb ... CAs&uact=5 . Pracuje przy niskim ciśnieniu , nie jest tak wrażliwy na parametry wody jak kapilary kroplujące i trudno go zatkać bo "poci się" na całej powierzchni. Mimo wszystko nieodzowny będzie filtr, nawet ze starych rajstop małżonki albo i Twoich osobistych ( :;230 ) upchanych dość ciasno w jakiejś rurze (https://www.google.com/search?q=mufa+ka ... e&ie=UTF-8 +dwie zaślepki odpowiedniej średnicy + https://www.google.pl/search?source=hp& ... 0ORYntv8rQ + szybkozłączka metalowa lub plastikowa taka jak po prawej stronie. Zostań bohaterem w swoim domu. Powodzenia. ;:306 .
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nawadnianie z beczki

Post »

To nic osobistego bo czasem podglądam Twój wątek i bardzo podobają mi się okoliczności przyrody przedstawiane na zdjęciach. Piesio, jaszczurki i widoki do pozazdroszczenia ale jakbyś przeczytała pierwszy post a nie tylko ostatni to pewnie byś się w ogóle nie odezwała. Ktoś zapytał o możliwość zasilania linii kroplującej deszczówką z beczki i gdyby zastosował się do tego co napisałaś to zniszczył by sobie nawadnianie i poniósł koszta. Trzeba brać odpowiedzialność za to, co się pisze.
berthold61
200p
200p
Posty: 448
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: System grawitacyjnego nawadniania roślin

Post »

A takie filtry sznurkowe się nadają ? https://www.google.pl/search?source=hp& ... j+w+Google
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 997
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: System grawitacyjnego nawadniania roślin

Post »

Odświeżę temat. Planuje zrobić nawadnianie kropelkowe w tunelu gdzie będą rosły pomidory, do nawadniania mam zamiar użyć kroplownikow. Czy ktoś stosuje jeszcze sposób grawitacyjny ?
Mam beczkę 200l, chciałbym ją umieścić na wysokości 1m i zastanawiam się czy taka wysokość wody da radę .
Według producenta , emitery z kompensacją potrzebują ciśnienia 0,5 bara.
Piotr
dziandy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 sie 2006, o 13:22
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: System grawitacyjnego nawadniania roślin

Post »

Ja zastosowałem w tunelu foliowym rurę kroplującą (fi16), tunel o wymiarach 6x3m, beczka 150l na wysokości ok. 60cm - do tego kranik i działa bez problemu. Rura ma kroplowniki co 30cm, pomidory rozmieściłem co 60 cm i co drugi kroplownik owinąłem taśmą izolacyjną.
(W beczce umieściłem filtr z kawałka gąbki).
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 997
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: System grawitacyjnego nawadniania roślin

Post »

No właśnie u mnie trochę się zmieniły plany.
Chciałbym zasilać tunel i arbuzy linii by było około 30m , więc raczej grawitacyjnie odpada.

A sprawdzałeś czy tak samo dużo kapie wody z pierwszego jak i ostatniego kroplownika ?
Piotr
trybik
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: System grawitacyjnego nawadniania roślin

Post »

w tym roku po raz pierwszy do podlewania zastosowałem linie kroplującą , odcinek do nawadniania to ok 50 m , na paletach położonych jedna na drugie na wysokość coś ok 1 m może więcej postawiłem "mauzer" o pojemności 1000 l. do napełniania mauzera służy mi pompa głębinowa tymczasowo zasilana agregatem prądotwórczym , wszystko działa spoko. w następnym roku nieco zmodyfikuję system podlewania tj dostawie kolejny mauzer aby podlewać :
1. rząd drzewek .
2 rząd krzewów
3. ogródek tj. 2 szklarenki o pow. 10 m i rząd grządek podwyższonych z truskawkami i warzywami
jak dziś widzę że dzięki podlewaniu drzewek do dnia dzisiejszego mam zielone liście na czereśniach , które już w sierpniu gubiły liście gdy nie były podlewanie
pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”