Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Duczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 mar 2021, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Rozumiem, dziękuję za odpowiedź. Nie da się jej jakoś łatwo rozmnożyć? Zarodników jeszcze nie uświadczyłam, a z tego co czytałam na forum to i tak jest to ekstremalnie trudne. Fakt, dawno jej nie nawoziłam! W tym może tkwić problem, chociaż i taka mi się strasznie podoba.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie ma innej metody rozmnożenia niż przez zarodniki, co jak już przeczytałaś jest jednak ekstremalnie trudne w warunkach domowych. Pozostaje tylko co jakiś czas przesadzanie do większej doniczki.

Jeśli chodzi o nawożenie, to rośliny jak ludzie potrzebują pokarmu, ciężko się rozwijać o samej wodzie.
Po przesadzeniu odczekaj miesiąc z nawożeniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Garnetka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 lut 2022, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry

Czy takie białe "kłaczki" na młodych liściach asplenium są normalne czy to objaw bytowania jakiegoś szkodnika?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Oczywiście, że to cecha naturalna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Duczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 mar 2021, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Moje przerosnięta sałata wykształciła dwa kolejne gniazda. Da się ją więc rozmnożyć ale potrzeba troszkę czasu. To tak jakby ktoś się zastanawiał ;).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ciekawe, a możesz wrzucić zdjęcie jak to wygląda?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Duczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 mar 2021, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Obrazek


Obrazek

Przy rozsadzaniu znalazłam łącznie 4 gniazda. 2 niestety maja oprocz zielonych czarne ślimaczki, zapewne z braku światła bo była ściśnięta i dzięki mojemu podlewaniu. Niestety, trzymałam ją w makramie na karniszu i podlewalam z boku, czyli obok nowych gniazd i musiałam po nich polać :(. No nic, teraz mają swoje doniczki i mam nadzieję, że odżyją.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Niesamowite, gratuluję. ;:215

Pierwszy raz na żywo widzę Asplenium z większą ilością rozet niż jedna. ;:oj
Osobiście nie mam szczęścia do tych paproci, żadna mi nie przeżyła, chociaż miałem kilka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Duczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 mar 2021, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wiesz co, to chyba jedyna roślina którą się w ogóle nie zajmuję. Rośnie sobie w rosole w makramie na oknie południowym. Podlewam jak się przypomni (bo jest wysoko :wink: ).
Ma te swoje liście zdziwaczałe ale uważam, że dodają jej uroku. Pierzaste paprocie za to mnie nienawidzą.
Może zaryzykuj i spróbuj raz jeszcze. (Zmod. Iwona) Może po prostu ta moja jest jakaś zmutowana ;:172
Karla6
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 lut 2022, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

A czy ktoś mi podpowie Co sie dzieje z moim asplenium? Zmienione części liści są jakby suche, dość kruche. Nowy, rozwijający się liść też końcówkę ma brązową, twardą i kruchą.
Czy to możliwe, że za mało podlewane? Przyznam, że stał na szafce i ostatnio o nim zapomniałam... podłoże ma mocno przesuszone :(
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Paprocie nie lubią przesuszania podłoża. Tylko nie podlej teraz obficie. Na razie delikatnie i stopniowo zwiększasz ilość wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karla6
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 lut 2022, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze:Paprocie nie lubią przesuszania podłoża. Tylko nie podlej teraz obficie. Na razie delikatnie i stopniowo zwiększasz ilość wody.
Właśnie wiem, że nie lubią... Dlatego tak myslalam, że to od przesuszenia :cry:

Ale na innym forum juz mi ktoś napisał, że roślina przelana i to grzyb :(

Cholera, teraz się zmartwilam, bo zanim zauważyłam te zmiany, to podlałam ją dość obficie po tej przerwie... Umrze mi? Jakoś ją ratować w tej sytuacji?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Napiszę tak, z moich obserwacji te paprocie są w ogóle trudne w uprawie. O ile te rośliny są z natury chimeryczne, to Asplenium w szczególności.
Jeśli chodzi o zbytnie przesuszenie i tego konsekwencje. W zależności od rodzaju rośliny, w takich sytuacjach gdy korzenie przez jakichś czas są przesuszone, może dojść do częściowego, a w skrajnych sytuacjach to całkowitego uszkodzenia najdrobniejszych z nich zwanych włośnikami. A to one w głównej mierze odpowiadają za pobór wody i składników odżywczych. Jeśli te korzenie w jakimś stopniu zostały uszkodzone, co można założyć, to nadmierne podlanie po prostu spowoduje to, że większość wody nie będzie po prostu pobrana przez roślinę, a w konsekwencji może dojść do gnicia pozostałych. Jednak do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie, każdy egzemplarz może różnie zareagować.
Tak więc czy jedno obfite podlanie po nadmiernym przesuszeniu może zabić roślinę? Niekoniecznie. Poobserwuj i porównaj w jakim tempie w ciągu najbliższych dni będzie przesychać podłoże. Jeśli po kilku dniach będzie ono dalej mocno wilgotne to wtedy wyciągnij roślinę z doniczki i sprawdź stan korzeni.
W międzyczasie możesz zrobić oprysk Bioseptem, który powinien nieco wzmocnić roślinę. No i na razie jeśli chodzi o podlewanie, małymi dawkami, a częściej. Jak roślina podejmie wzrost to możesz wtedy zwiększyć ilość wody.
Końcówki liści możesz odciąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”