Wysiew nasion palm. Instrukcja.

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wyrwać a foliówkę załóż taką by owinąć ją pod doniczką wtedy ziemia nie będzie przesychała, bo tak po prostu przesycha przez dziurki w dnie doniczki. :wink:
LeHardi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 7 maja 2009, o 22:26

Post »

Zrobione - w trzech pozostałych doniczkach zastosowałem ten sam patent. Natomiast w piątej wilgoć się wciąż utrzymuje - nie wiem jednak czy w nie za dużym stopniu, jako że ziemia pokrywa się zielonym nalotem (glony jakieś?). Czy to dobre dla potencjalnej palmy to nie wiem...
--
LeHardi
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

LeHardi zdejmij torebkę i zbierz nalot, przy wysokiej wilgotności rozwija się po prostu mech tylko w formie młodzieńczej tak wygląda. :wink:
Awatar użytkownika
Myosotis90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 wrz 2009, o 17:19
Lokalizacja: Opole

Palma - proszę o pomoc...

Post »

Witam :)
W sierpniu z Chorwacji przywieziono mi nasionka palmy... Z tego co się zorientowałam jest to palma królewska. Przeczytałam tutaj na forum jak je zasadzić i zastosowałam się do waszych wskazówek..Ostatnio gdy chciałam dodmuchać powietrza do foliówki podniosłam doniczkę i zauważyłam, że dość spory kawałek korzenia wystaje przez dziurkę od doniczki. Rozwaliłam doniczkę bardzo ostrożnie i chciałam ją wsadzić do większej doniczki.. Niestety podczas tego zabiegu ułamał mi się kawalątek korzenia (bardzo malutka końcówka ledwo to zauważyłam) ... przeczytałam tutaj, że jeśli się uszkodzi ten główny korzeń to już po roślinie... Czy od razu spisać ją na straty czy czekać?? Myślicie, że coś jeszcze z tego będzie ?? Bardzo bym chciała, bo bardzo się ucieszyłam gdy w tej 1 na 4 doniczki pojawił się korzeń :(
"Wierzę, że są kwiaty, które się rodzą z spojrzeń ludzkich oczu.."
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Na straty spisywać nie należy.
Zawsze możesz wyrzucić, gdy nic nie będzie rosnąć.
Siewki palm mają to do siebie, że chętnie rosną w głąb.
Dlatego potrzebne są wysokie doniczki.

Często wysiewam je w butelkach po wodzie mineralnej.
Jest taka marka, która sprzedaje wodę w kwadratowych butelkach.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Posadź siewki w większe doniczki typowe dla palm i czekaj, to dość twarda palma i nawet siewki często wybaczają łamanie korzeni rosnąc dalej. :wink:
Awatar użytkownika
Myosotis90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 wrz 2009, o 17:19
Lokalizacja: Opole

Post »

Dziękuję za odpowiedzi :) W takim razie czekam dalej z niecierpliwością, aż wykiełkuje :D
"Wierzę, że są kwiaty, które się rodzą z spojrzeń ludzkich oczu.."
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Mam nasionka palmy i co dalej?

Post »

Pierwszą wsadziłaś w zbyt dużą donicę i dlatego najpierw rozwija system korzeniowy stąd nie widać by rosła w liście, nic z nią nie rób z czasem ruszy, druga w za małej ceramice o złym kształcie. Jak wejdziesz w dział o palmach tutaj masz co czytać, oraz tutaj - wyszukaj tematy o plamach. :wink:
Radek Lubin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 wrz 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wysiew nasion palmy

Post »

Witam wszystkich. Mam pytanie, posadziłem kilka nasion i jedno z nich wykiełkowało - ok ale niepokoi mnie fakt że nasiono zostało podniesione z ziemi i wygięte rośnie na łodydze - czy tak ma być, czy po prostu liść zamiast do góry rośnie w dół, w ziemię?
marcys193
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 cze 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kiełkowanie nasion palm - temperatura.

Post »

Witam,

Zrobiłem coś na wzór szklarni/kielkowalnika z podgrzewaną za pomocą kabla grzewczego podłogą. W środku w doniczce posadzilem kilka nasion daktylowca. W mieszance do wysiewu nasion z dodatkiem ziemi kokosowej.

Pytanie dotyczy temperatury która utrzymuje się w środku na poziomie 37 stopni, jest stała całą dobę. Temperatura ziemi zmierzona na głębokości ok. 3 cm wyniosła 37,3 stopnia C. Czy nie przesadziłem? Nasiona leżą w tej temp. około 4 dni. Ale coś mnie ostatnio ruszyło więc chciałem zapytać. Czy muszę drastycznie obniżyć temperaturę czy próbować w tym?
marcys193
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 cze 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kiełkowanie nasion palm - temperatura.

Post »

Właściwie odpowiedziałem sam sobie, więc od razu napiszę do was.

Zgodnie z badaniami i wynikami, które znalazłem na PalmTalk, i jeszcze na innych forach. Daktylowiec kanaryjski (jakiego posadziłem) kiełkuje w temperaturze do 38 stopni. W sprawie innych "Palemek", musimy ustalić skąd pochodzą (rejony klimatyczne), a temperatura kiełkowania waha się od 28 (jest to najniższa zalecana) do 38 stopni, maksymalnie 40 dla palm pochodzących z rejonów pustynnych jak np. Bismarckia nobilis. Dzięki temu skracamy czas kiełkowania.

:)
x- m-s
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 24 mar 2014, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nasiona palmy kokosowej - co z nimi zrobić?

Post »

Znajoma przywiozła mi z Indii nasiona palmy kokosowej. Ponoć zebrała je z czegoś, co wyrastało z boku tej ogromnej palmy. Oto one:

Obrazek
Obrazek

Są nieco większe od groszku, trochę podobne do pestek. Pytanie brzmi, co z nimi zrobić (w jaki sposób przygotować do zasiania?)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18752
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nasiona palmy kokosowej - co z nimi zrobić?

Post »

Hmmm. Wg mnie to nie są nasiona palmy kokosowej, gdyż te są o wiele większe od tych na zdjęciu. Nasionem palmy kokosowej jest wewnętrzna część orzecha kokosowego dochodzącego o średnicy nawet kilkunastu centymetrów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”