Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4048
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Też mam problemy z ogórkami, też prawie połowa mi się psuje ;:145 . Niestety nie mam zimnej piwnicy, a lodówka nie z gumy. Słoiki sterylizuję przelewając je wrzątkiem. Zauważyłam, że większy procent popsutych słoików jest wtedy, gdy nie zakiszę ogórków natychmiast po zebraniu, tylko poleżą kilka dni (bo nie miałam czasu, albo mi się nie chciało ;:224 ). Bardzo ważne jest też, aby po zalaniu ogórków solanką nic z niej nie wystawało: ani ogórki ani koper czy inne dodatki. Ważna jest też ilość soli - jak jest jej za mało, to ogórki się popsują. Właśnie po przeczytaniu przepisu powyżej doszłam do wniosku, że daję za mało soli: tylko 1 płaska łyżka na 1l. wody ;:oj
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
bejka1970
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2314
Od: 23 sty 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Dziewczyny u mnie 100%zdrowych-nie pieszczę się z koperkiem nie wyparzam słoików,zalewam zimną solanką,ale po kilku porażkach co roku kupuję nowe zakrętki,no fermentacja im po prostu nie służy a szklany słoik w przeciwieństwie do butelki po wodzie nie rozciągnie się nawet na milimetr!Też kiedyś było mi szkoda kupować co roku nowe zakrętki,ale doszłam do wniosku że w przypadku kiszonych to jedyny sposób!

:wit Bejka
Awatar użytkownika
gracha
1000p
1000p
Posty: 4328
Od: 23 maja 2012, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Już myślałam że psują się bo ja kopru nie myję ,ale Szansa też nie myje ,mam ogórki ,koper,chrzan,czosnek z własnej działki,nakrętki zawsze daję nowe,słoiki myję tradycyjnie ,stawiam do góry dnem aby obciekły,wynoszę na drugi dzień do piwnicy w bloku,co jeszcze, może sól nie taka ,dałam ostatnio sól miałką jodowaną,może za mało wody wlewam,sama już nie wiem

-- 6 sty 2013, o 18:30 --

Jolu to ja chyba też za mało soli daję tak jak ty ,1 płaska na 1 l.Chyba musi być czubata
Pozdrawiam Gracha
Mój Raj cz.5
Moje wątki
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Daję soli 2 płaskie łyżki na 1 litr wody.
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
Anitaaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2512
Od: 8 maja 2008, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujaws-pomor,okolice Brześcia Kuj.
Kontakt:

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Ja też daję soli tyle co duju,używam tylko grubą.
U siebie postawię za błąd na zakrętki do słoików,zawsze mi szkoda nowych,używam stare. :roll:
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

łyżka łyżce nierówna, książkowo min 20g max 30g na 1 litr wody. Ja się trzymam 20 g (u mnie to była lekko czubata łyżka soli miałkiej niejodowanej)
A jeżeli rdzewieją Wam nakrętki tzn, że zalewa kipi, a to znaczy, że fermentacja jest w za wysokiej temperaturze, i może też lejecie solanki za dużo do słoika :?
Awatar użytkownika
bel_a_6a
100p
100p
Posty: 111
Od: 20 lis 2012, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Mnie wcześniej też psuły się ogórki ale jak teraz przez 30min je moczę w zimnej wodzie przed włożeniem do słoika i daje więcej chrzanu i czosnku to nawet po 2 latach mam twarde.
Bożena
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Ja pierwszy raz w życiu zrobiłam w 2012 kiszone ogórki. W całości i tarte. Nie wyparzałam słoików, ogórki moczyłam w zimnej wodzie przez przypadek - brudne od gliny odmakały. Wyszły pysznie i do dzisiaj zero zepsutych a robiłam część z pasteryzacją i część bez. Te bez pasteryzacji nawet jakby lepsze w smaku.
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

gracha a może Tobie zgniły bo za steryna jesteś :lol: może następnym razem nie domyj słoików, ogórki przepłucz tylko te które będą w widocznym błotku, koprem też nie zawracaj sobie głowy, co tam mszyce..a najlepiej idź jeszcze do kibelka i nie myj rąk przed pakowaniem do słoików :lol: :lol:
Awatar użytkownika
bel_a_6a
100p
100p
Posty: 111
Od: 20 lis 2012, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Nie robiłam nigdy tartych czy je kisisz i na zupkę? muszę spróbować bo w tym roku będę miała już swoje z działeczki.
Bożena
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Tak, trę i mieszam z solą, zostawiam na parę godzin, potem do słoja, dorzucam przyprawy, zamykam. połowę słoików pasteryzowałam po ukiszeniu, w tym roku już nie będę. A potem na zupę :)
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2983
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

monika pisze:ostatnia szansa delikatnie tylko napomknę, że nie mówimy tu raczej jak kto robi, tylko dlaczego ogórki mogą stać się śmierdzące, za przeproszeniem, w słoiku :?
Masz jakiś pomysł?
Monika starłam się dokładnie opisać by każdy mógł porównać swój sposób kiszenia i zobaczył różnice i podobieństwa. Te różnice w naszych sposobach powinny właśnie wywołać dyskusję i wywołały :wit .
duju pisze:Daję soli 2 płaskie łyżki na 1 litr wody.
Ja daję 7 z czubkiem na 5 litrów, bo wiele lat temu zaczynając kisić dawałam 5 z czubkiem na 5 litrów i czasem się psuły. Myślę, ze jest to podobna ilość jaką obie dajemy - na pewno nie powinno być za mało soli, na tym się nie da zaoszczędzić. Warto by było rzeczywiście zważyć te nasze łyżki soli ;:108 .

gracha pisze:...wynoszę na drugi dzień do piwnicy w bloku,co jeszcze, może sól nie taka ,dałam ostatnio sól miałką jodowaną,może za mało wody wlewam,sama już nie wiem
Jolu to ja chyba też za mało soli daję tak jak ty ,1 płaska na 1 l.Chyba musi być czubata
Ja mam zimną piwnicę więc ogórki kilka dni stoją w kuchni na północnym oknie na starym ręczniku, kiszą się i kipią, potem przerywam proces kiszenia wstawiając do zimnej piwnicy.
Ty wynosisz na drugi dzień, piwnica jest ciepła? Mam wrażenie (tak sobie tylko myślę bez doświadczenia w tej dziedzinie), że osoby nie posiadające zimnej piwnicy muszą ogórki pasteryzować. Pasteryzacja przerywa proces kiszenia. Wynosisz ogórki na drugi dzień do ciepłej piwnicy tak się kiszą i kiszą i kiszą... Co przerywa ten proces?
Moje ukiszone w ciepłe kuchni ogórki po kilku dniach wyniesione do piwnicy powoli przestają fermentować, a po kilku miesiącach przyniesione do ciepłej kuchni po 2 godzinach już wznawiają proces fermentacji, dlatego trzymam je w lodówce.
Staram się dawać sól bez jodu i w miarę możliwości grubą.


Słyszałam także, że ludzie skarżą się na puste w środku ogórki - mnie się zdarzają pojedyncze gdy zalewam wrzątkiem - można temu przeciwdziałać (tak mi mówiła siostra) przekłuwając surowe ogórki wykałaczką (nigdy tego nie robiłam). Staram się zalać wystudzoną zalewą.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

OsTatnia szansa faktycznie do tych sztywnych zasad można by dodać odpowiednia ilość soli i dokładne zalanie solanką wszystkiego co jest w słoiku. Ja tych zasad nie wymyśliłam - to książka

Pytasz mnie o piwnicę, ja mam to szczęście bo mam pomieszczenie, w którym nigdy temperatura nie przekracza 12C. Wymieniłam to:
- jak najniższa temperatura fermentacji (ok 10-12C) zaraz po zalaniu ogórków gorącą solanką.
Ja zalewam gorącą (czasem ciepłą) solanką i zaraz tego samego dnia wynoszę. Fermentacja w takiej temperaturze przebiega baaaardzo wolno. Zauważ że podczas fermentacji wydziela się dwutlenek węgla (widać takie bąbelki :D ). Dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza i rozpuszcza się w wodzie na styku z wodą. Jakby to zobrazować :roll: - pod nakrętką masz poduszkę powietrza, potem poduszkę CO2 i pod nią wodę. Przy niskiej temperaturze CO2 rozpuszcza w wodzie bardzo wolno i ten proces przebiega na styku CO2-woda. Jeśli fermentacja przebiega szybko to bąbelki CO2 rozdymają ogórki w środku (dlatego są one puste) i ze słoika kipi. Na rozdymanie jest sposób jaki Ci podała siostra, albo też można ściąć trochę przy ogonku, ale to połowiczne sposoby, raz się uda raz nie.
Ale najskuteczniejszym sposobem jest nie doprowadzenie do burzliwej fermentacji, czyli niska temperatura. Fermentacja z czasem ustaje, to czysta chemia
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”