Storczyki Leszka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

Cytat z Wikipedii:
Wanilia nie ma silnie rozwiniętego systemu korzeniowego; jest on systematycznie wspomagany przez nowo pojawiające się korzenie (stolony), które wyrastają w kątach liści i wrastają w zbutwiałą korę obumarłych konarów drzew.
To by się pokrywało z moimi obserwacjami, że wanilia nie ma wyraźnego miejsca gdzie jest korzeń, a gdzie pędy. Wygląda tak jakby cała była wielkim pędem z korzeniami od dołu... i faktycznie jak taki wyrastający do góry pęd zawinąć i położyć na korze w doniczce to natychmiast w nią wrasta.

Znalazłem jeszcze bardzo ładne zdjęcie jak się hoduje wanilię - tak ponoć wygląda tradycyjna plantacja:

Obrazek
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
renata75
1000p
1000p
Posty: 1604
Od: 5 kwie 2008, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Leszku, piękne zdjęcie, wanilia pięknie się wspina, a w palmiarni będę jej szukać, ostatnio byłam rok temu ale nie zwróciłam uwagi, więcej patrzyłam na dzieci niż na kwiaty. W czerwcu ma być wystawa kaktusów w Palmiarni więc się wybiorę.
Sadzonkę malutką chętnie przyjmę jeśli masz na zbyciu.

Pozdrawiam :P
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Sadzonki wanilii dzisiaj spotkalam w bytomskim OBI po 9,99.Praktycznie wszystkie się "puszczały",sadzone po 3 szt.Pewnie i nie zakwitnie w domu ale jako pnącze - urokliwe.Zawsze to coś bardziej egzotycznego niż bluszcz.
Leszku,Twoja wanilia naprawdę urokliwa,czy liście może pachną?
Awatar użytkownika
renata75
1000p
1000p
Posty: 1604
Od: 5 kwie 2008, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Grażynko, dzięki za info, szkoda że OBI mam daleko bo aż w Bytomiu, a pracuję do 17.00 więc nie mam kiedy jechać. Ostatnio w Obi byłam 2 tygodnie temu i same marnoty były, więc chyba wcześniej trzeba dzwonić i się dowiadywać czy warto jechać.

Pozdrawiam :P
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Renatko sadzonki były wystawione na zewnątrz bo też bym ich chyba nie widziala.Były też inne egzotyki: orzech ziemny,rodzynek brazylijski,kawa,gruszka Pepino( znana bardziej jako Pepino Gold - hoduje się jak pomidory ).Sadzonki wanilii nie były duże,ale wszystkie miały nowe liście,Na pewno można było coś wybrać,też się zastanawialam,ale dosłownie brak mi miejsca.Teraz jeszcze wykorzystuję parapety na zewnątrz,aje jesienią - KATASTROFA.
Pozdrawiam Grazyna.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

Grażyna Widera pisze:Leszku,Twoja wanilia naprawdę urokliwa,czy liście może pachną?
Niestety nie pachną :( . Uzyskanie waniliny, która to jest źródłem waniliowego zapachu jest procesem skomplikowanym (wymaga fermentowania i suszenia strąków) więc raczej nic w tej roślinie - niestety - nie bezie pachnieć waniliowo .
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Po prostu szkoda!
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

renata75 pisze:GrażynkoOBI mam daleko bo aż w Bytomiu
Jest jeszcze w Rybniku - polecam bo jest duże i dobrze zaopatrzone, oraz w Katowicach (mają również sporo sadzonek)

Ja sporo zakupów robię w tym Rybnickim OBI... chociaż powiem, że trafiają się niezłe"perełki" - ostatnio np. widziałem tam powojniki w cenie 56zł/sztuka (ale zobaczywszy jak ludzie biorą nawet po 3sztuki w tej cenie, to przestałem się dziwić że takie ceny dają)!!!
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

lesioc pisze: Oczywiście to moja pomyłka.... miało być dokładnie tak: Vanilla planifolia (czyli wanilia płaskolistna). Ciągle mi to "flora" wskakuje - takie bardziej roślinne jest ;). Dziękuję za poprawienie.
Leszku, nie dziękuj mi za poprawienie, bo to ja chciałam sie dowiedzieć jaka nazwa jest prawidłowa :wink:
lesioc pisze:Jakby coś, to służę sadzonką - znaczy taką samą jak ja dostałem. Daleko od siebie nie mamy ;).
Renatka ma ochotę na Twoją sadzonkę :) , a mnie i tak rodzinka 'suszy głowę', że urządziłam już Palmiarnię w mieszkaniu,
więc przynajmniej zachowam życie - nie przynosząc kolejnej rośliny do domu :P
Dziękuję jednak, że pomyślałeś o koleżance z Forum ;:58 :)

A w czerwcu też się wybieram na wystawę kaktusów w Gliwickiej Palmiarni, więc również będę szukać Vanilli - może po trzech latach jest jeszcze okazalsza :?:
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

renata75 pisze:Sadzonkę malutką chętnie przyjmę jeśli masz na zbyciu.
W takim razie odcinam kawałek i wkładam do piasku. Jak tylko zacznie wypuszczać korzeń to myślę, że się jakoś umówimy w Gliwcach.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

Art pisze:A w czerwcu też się wybieram na wystawę kaktusów w Gliwickiej Palmiarni, więc również będę szukać Vanilli - może po trzech latach jest jeszcze okazalsza :?:
Oj chyba też się muszę wybrać do Palmiarni - już tak dawno mnie tam nie widzieli. Postaram się podjechać na rowerze w któryś najbliższy weekend to zerknę jak się Vanilla miewa ;).
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Post »

Leszku Piękne storczyki, widać ze masz dobrą rękę do wszystkiego co zielone. Ogród suuuper :D
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
Nesuniaaa
500p
500p
Posty: 924
Od: 8 kwie 2009, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Ja od wczoraj jestem posiadaczką dwóch sadzonek wanilii :) Były w Obi na przecenie po całe 4.99 :) Widać że sadzonki były mocno poturbowane, ale oprócz połamanych listków to nic im nie było. Można było wybrać takie gdzie w doniczce i 3 sadzonki były, ale ja kupiłam z 2 ale troszeczkę ładniejszymi :)

Ciekawa jestem kiedy moja osiągnie takie rozmiary :) Stoi również na akwarium :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”