Storczyki Leszka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
renata75
1000p
1000p
Posty: 1604
Od: 5 kwie 2008, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Tak Leszku o ten sklep mi chodzi, swego czasu jakoś w zimie widziałam tam takie doniczki.


Pozdrawiam :P
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

moje nie mają bardzo dużo korzeni. mają dużo w doniczkach, ale powietrznych mają niewiele, może wilgotność za mała... ale z drugiej strony to dobrze, bo i tak by pousychały, bo jak podlewam storczyki, to tylko te w doniczce się napijają.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Leszku, widzę, że masz rękę nie tylko do majsterkowania, ale i do wszystkich roślin. I tych ogrodowych i do storczyków. Pięknie ci zakwitły! :-)
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

Wanda pisze:Leszku, widzę, że masz rękę nie tylko do majsterkowania, ale i do wszystkich roślin. I tych ogrodowych i do storczyków. Pięknie ci zakwitły! :-)
Ano staram się :D .... nie ma nic lepszego jak po 9-10h siedzenia w pracy przy komputerze trochę pogrzebać przy roślinkach i dać oczom odpocząć ;). A że ładnie kwitną to głównie z powodu mądrych książek i oczywiście informacji z tegoż forum :).
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

Mysle po prostu, ze faceci kochajacy zajmowac sie roslinami sa wrazliwi a to takie ujmujace....

Leszku sliczne storczyki :)
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Ale takich facetow chyba nie ma dużo.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

Grażyna Widera pisze:Ale takich facetow chyba nie ma dużo.
Oj chyba nie jest tak źle... a przynajmniej wiadomo gdzie ich szukać - wystarczy zaczaić się w ogrodniczym ;).


Kolejny - jakby na to nie patrzeć - storczyk w mojej kolekcji to Vanilla Planiflora.
Dostałem w zeszłym roku kawałek pędu z 3 liściami... a dzisiaj wygląda jak na zdjęciu poniżej (po rozwinięciu ma chyba ze 3m).

Rośnie sobie niemalże w zupełnym cieniu i najwyraźniej zupełnie jej to nie przeszkadza, tylko obok ma akwarium wiec ma stale dość wilgotne powietrze dookoła. Ukorzeniona w piasku, a dalej rośnie w zwykłym podłożu dla storczyków.
Generalnie polecam tą roślinkę do domu, dla tych co zapominają o podlewaniu - najwyraźniej nawet miesiąc bez wody nie sprawia jej problemu, co więcej w ogóle tego po niej potem nie widać.

Czekać, aż zakwitnie nie ma na razie po co.. więc wklejam fotki tak jak jest :D.


Obrazek

Obrazek
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Witaj Leszku !
Interesowałam się kiedyś Vanillą. Do tej pory nie wiem, czemu jedni piszą Vanilla Planiflora, a inni Vanilla Planifolia ? Częściej spotykam się z tą drugą nazwą.
Może ktoś mi wyjaśni czy są dwie odmiany, czy prawidłowe są obie nazwy, czy jednak któraś jest błędna ?

A co do Twojego okazu - pięknie się prezentuje ;:215
Ciekawa jestem czy tą estetyczną podpórkę sam skonstruowałeś, czy gdzieś kupiłeś ?
Wyczytałam, że roślina ta kwitnie dopiero po osiągnięciu dojrzałości.
Życzę Ci, żebyś kiedyś mógł zobaczyć jej kwiaty, bo widać, że masz do niej słabość :)
A dla nas byłyby fotki. A z robieniem ich musiałbyś się spieszyć, bo podobno trwałość kwitnienia
jednego kwiatu wynosi jeden dzień :wink:

Pozdrawiam, Joanna :)
Awatar użytkownika
renata75
1000p
1000p
Posty: 1604
Od: 5 kwie 2008, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Leszku, piękna Vanilla Planiflora, jest na mojej liście chciejst, a jeszcze teraz jak zobaczyłam Twoją to oniemiałam, jeszcze tak urosła przez rok, mało wymagająca, super MUSZĘ JĄ MIEĆ ;:13 ;:13


Pozdrawiam :P
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

Art pisze:Witaj Leszku !
Interesowałam się kiedyś Vanillą. Do tej pory nie wiem, czemu jedni piszą Vanilla Planiflora, a inni Vanilla Planifolia ? Częściej spotykam się z tą drugą nazwą.
Może ktoś mi wyjaśni czy są dwie odmiany, czy prawidłowe są obie nazwy, czy jednak któraś jest błędna ?
Oczywiście to moja pomyłka.... miało być dokładnie tak: Vanilla planifolia (czyli wanilia płaskolistna). Ciągle mi to "flora" wskakuje - takie bardziej roślinne jest ;). Dziękuję za poprawienie.

Jakby coś, to służę sadzonką - znaczy taką samą jak ja dostałem. Daleko od siebie nie mamy ;).
Art pisze:Ciekawa jestem czy tą estetyczną podpórkę sam skonstruowałeś, czy gdzieś kupiłeś ?
Podpórki takie są dostępne w Gliwickim Leroy Merlin - i to w 2 rozmiarach, tylko już niestety nie pamiętam czy ta co mam to ta większa czy mniejsza. Ceny - o ile dobrze pamiętam - w okolicach 10~15zł za sztuke.
Wyczytałam, że roślina ta kwitnie dopiero po osiągnięciu dojrzałości.
Życzę Ci, żebyś kiedyś mógł zobaczyć jej kwiaty, bo widać, że masz do niej słabość :)
A dla nas byłyby fotki. A z robieniem ich musiałbyś się spieszyć, bo podobno trwałość kwitnienia
jednego kwiatu wynosi jeden dzień :wink:
Tak, to prawda. Jeden kwiat = jeden dzień, a w zasadzie to tylko jedna noc. Ale za to kwitną całymi pękami - codziennie jeden kwiat (podobny przypadek jak liliowce).

aha... bardzo ładna Vanille można było obejrzeć w Gliwickiej Palmiarni - przynajmniej była tam jeszcze jak byłem ostatnio (ze 3 lata temu) Bardzo ładnie wspinała się po pniu sąsiedniego drzewa i nawet miała strąki :D. Zainteresowanym życzę miłego szukania - bo nie było zbyt łatwo znaleźć.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Leszku - Twoja Wanilia wygląda wspaniale. Widać, że zapewniłeś jej odpowiednie warunki.
Gdzieś czytałam, że zakwita po osiągnięciu długości 10 metrów, więc już tylko 7 Ci zostało... :lol:
Niedawno widziałam odmianę "variegata" czyli z pstrymi listkami i jak wcześniej ta roślina niespecjalnie mnie pociągała, to taka plamiasta wpadła mi w oko.
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

madzik pisze:Leszku -Gdzieś czytałam, że zakwita po osiągnięciu długości 10 metrów, więc już tylko 7 Ci zostało... :lol:
W tym tempie to zostały mi tylko jakiś 2-3 lata .. nie jest źle, wytrzymam :lol:

Obawiam się jednak, że tu musi być 10m wspinania się po drzewie, a nie po metalowej podpórce. Wanilla wypuszcza przy każdym liściu korzeń w przeciwną stronę, więc wspinając się po drzewie ma co kilka centymetrów zarówno podporę jak i źródło substancji odżywczych. Hodowana w pętelkę na metalu ma chyba zupełnie inne warunki i raczej nie spodziewam się, że w ogóle zakwitnie. No chyba że te 10m dotyczyło dokładnie takiego trzymania w doniczce.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Te korzonki to bardziej właśnie służą do "chwytania się" wszelkich podpór np. drzew, nie do pobierania substancji odżywczych.
Większość pnących roślin, a do takich należy Wanilia, wytwarza tzw. korzenie czepne.
Pozdrawiam
Magda
LINKI
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”