Glicynia - uprawa,problemy Cz.1

Drzewa ozdobne
Zablokowany
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Jak jesteśmy już przy glicynii...
Zamierzam poprowadzić zielsko z gruntu na balkon, wyskość 4,5 metra.
W odróżnieniu od większości przypadków, glicynia nie będzie miała oparcia o ścianę budynku.
Najprawdopodobniej odpada także jakakolwiek kratownica, trejaż, pergola.
Teraz pytanie:
jakie wybrać najlepsze rozwiązanie techniczne, aby wywindować "naszą pannę" na balkon?
Zamierzałem zrobić coś takiego:
forma z jakiejś rury lub pojemnika, do niego beton a w nim porządny metalowy hak - to jako "kotwica" do ziemii.
Na balkonie zrobię trzy punkty mocowania z kątowników przytwierdzonych do metalowych kształtowników od balustrady. Proste.
Ale jaki materiał wybrać na transport samej rośliny w górę? Lina jutowa, polipropylenowa, linka stalowa z nierdzewki np. 3 mm?
Co z Waszego doświadczenia wydaje się najwłaściwsze?
Wiadomo, że glicynia wije sie wokół i właściwie pożera/dusi swoją "ofiarę"...
Doradźcie coś sensownego, bo to musi być cos porządnego i trwałego, na wiele lat.
Pozdro
R.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

moja tak rośnie bez niczego - bardzo prosty myk zastosowałem - zwykły sznurek od dołu rośliny i uwiązany na balkonie -pęd sam się wspiął po tym sznurku :idea: :wink: inne oplatały się wokół tego pierwszego :idea: :wink: teraz ma taki pień ze ona raczej podpiera balkon :idea: :wink:
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Czyli jednak nie trzeba kombinować z hakami, szeklami czy innym sprzętem alpinistycznym...
To mnie pocieszyłeś.
Zastanawiałem się już na linkami ocynkowanymi, tak z 6 lub 8 mm..., bo wszyscy mnie straszyli, że to taki smok ;:82
Awatar użytkownika
iwika
500p
500p
Posty: 673
Od: 17 paź 2006, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śl
Kontakt:

Post »

Ja ją trzymam w donicy dlatego że mam zamiar ją dać do "mojego prawdziwego ogrodu". Póki co musi być w donicy, zaraz po przekwitnięciu przesadze do większej. Czasem się zastanawiam czy jej nie zostawie w jakieś ozdonej donicy.
Iwona i Lhasa Apso
Mój prawie ogród - Iwika
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

IWIKAJa sobie tak myślę ,ze jej moze jest dobrze w takiej donicy .Nie rozrasta sie w korzenie ,a w kwiat.Z tego co widzę ma mnustwo pączków.Najwidoczniej taka sytuacja jej odpowiada.Ktoś się na forum wypowiadal odnośnie obkopywania korzeni,aby zbytnio sie nie rozrastały.Ty masz w donicy wiec problem sam zniknoł.Moja sąsiadka za płotem ma olbrzymią wistreię ,ale w ciągu 12 lat zakwitła jej tylko raz jakieś 4 lata temu i...koniec.W tym roku wyglada na to ,ze jej zmarniała całkiem,bo nie ma pąków.Wyglada na suchą....
Awatar użytkownika
mme33
1000p
1000p
Posty: 1015
Od: 26 lis 2008, o 21:26
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Może faktycznie to jest TO.Jedna z moich Wisterii ma już 4lata i tez jest piekna-w sensie-liści,ale nie zakwitła jeszcze.Może jej poprzecinam korzenia w promieniu 1.5metra?
Magdalena pozdrawia :)
Zapraszam do ogrodu
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

Bo wisteria musi mieć co "zeżreć" trzeba przed posadzeniem pod roślinę kompostu lub nawet obornika podrzucić na to warstwę ziemi i na to bryłę korzeniową i lać wodę duużo wody zwłaszcza po posadzeniu ale zasadą jest ze ziemia przy korzeniach nie powinna wysychać- szyjkę korzeniową jest dobrze obsypać ziemia żeby się taki kopczyk wytworzył- to jest ważne przy zimowaniu :idea: :wink:
Awatar użytkownika
jincs
50p
50p
Posty: 76
Od: 25 sty 2008, o 23:25
Lokalizacja: Chocicza

Post »

tak wygląda na dziś glicynia w moim ogródku:)mam nadzieje, ze te wszystkie kwiaty zakwitną i nie przemarzną
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Ale będzie piękny widok! :roll: :lol:
Nie zapomnij pokazać nam fotek już nie mogę się doczekać! :D
Powiedz proszę w jakim rejonie kraju rośnie ta glicynia i ile ma juz lat?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
hermanvip
100p
100p
Posty: 163
Od: 26 cze 2008, o 14:47
Lokalizacja: Pleszew

Post »

Kolega jincs ma wpisane w profilu Chocicza :) a więc jest to środkowa Wielkopolska :) Ja mieszkam jakieś 40 km od tego miasteczka :) klimat dość ciepły to i glicynie są spore :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Chocicza napisana z małej litery ,a także pisana z wielkiej ale podkreślona przez program poprawiający błędy na czerwono,
nie kojarzyła mi się z realną nazwą miejscowości.
Tak bywa.Dziękuję za wyjaśnienie.
A' propos glicynii,klimat Waszego regionu jest faktycznie łagodny i sprzyja uprawom wielu ,nawet egzotycznych roślin, bezpośrednio w gruncie.
Domyślam się,że masz również u siebie dorodny jej okaz i że wkrótce zobaczymy na forum festiwal kwitnących glicynii.To będzie uczta! :D
Pozdrawiam
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

dzisiaj powziąłem ambitny pomysł żeby policzyć kwiaty na wisterii do wysokości balkonu {ok3m} naliczyłem 280 i zrezygnowałem bo na balkonie jest na bank drugie tyle :idea: :) Na dodatek w zeszłym roku roślinka wypuściła kilkanaście pędów z dolnej części które prowadzę na balkon jak te galęzie sie wzmocnią i zaplotą o balustradę na balkonie to liczę ze kwiatów będzie do tysiąca :idea: :wink: zeby one byly jeszcze bardzie intensywnie niebieskie a nie takie jasne :idea: :?
Awatar użytkownika
iwika
500p
500p
Posty: 673
Od: 17 paź 2006, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śl
Kontakt:

Post »

Ja bardzo prosze o zdjęcia jak zakwitnie!!!!!!!!!
Matkoooo jak ona będzie pięknie wyglądać :shock:
Iwona i Lhasa Apso
Mój prawie ogród - Iwika
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”