Wilec purpurowy ( Ipomoea purpurea )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

Wszystko zależy od odmiany a Ty nie wiesz jaką masz,więc nie wymagaj od nas za wiele.
Wilec pospolity może dorastać nawet do 6 m,
najbardziej popularny to chyba jest jednak wilec purpurowy do obsadzania siatek i balustrad ,ma rozgałęziające się pędy przez co również może być wysoko prowadzony nawet na 3 m.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Spotkałam się z różnymi nazwami łacińskimi tego samego pnącza Ipomoea tricolor i Ipomoea purpurea.Czy może wiecie czym się różnią?

Druga rzecz, która mnie zastanawia, to taka, ze widziałam takie pnącze na zdjęciach w Stanach z podpisem "Morning Glory" i kwitło w najlepsze w silnym słońcu, a przecież te wilce zamykają kwiaty już ok. godz.10 w dni słoneczne :?, a otwierają w dni pochmurne, albo wieczorem i tylko rano. Tamten wilec na zdjęciu miał liście nie sercowate, ale trójklapowe, wcięte :roll: :?:
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Post »

Selli, ja mam teraz zamęt w głowie:
a przecież te wilce zamykają kwiaty już ok. godz.10 w dni słoneczne
Mój wilec kupiony w Polsce jest wysokim, jednorocznym pnączem o sercowatych liściach. Uwielbia słońce i wcale się na nie nie zamyka nawet w największe upały. Owszem, tuli kwiatki przy pochmurnej pogodzie. W ogrodzie sieje się jak chwast i sam odnawia. Kwitnie w różnych odcieniach różu, bieli, fioletu (mieszanka). Zawsze myślałam, że jest to I. purpurea, i zapewne mam rację, ale nie potrafię udowodnić, bo nie zachowałam opakowania po tych nasionach.
W tym roku dokupiłam inną odmianę wilca, nazywa się Scarlett O'hara i ma być czerwony.
Na opakowaniach piszą, że dorasta do 2,5 m, ale moje doświadczenie mówi, że potrafi się wspiąć wyżej, jak ma po czym i nie jest uszczykiwany!
Morning glory, to rzeczywiście angielska nazwa tej rośliny. Nie wiem, czy to co widziałaś, to był inny gatunek, czy inna odmiana wilca? Proponuję przeszukać internet i sprawdzić :wink: [/i]
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Ja również nie wiem jak to jest z wilcami i powojami.Z tego co wiem to zamykają kwiaty w pochmurne dni i wieczorem powoje (Convolvulus), natomiast wilce (Ipomoea) mają kwiaty otwarte tylko rano i do południa, w upalne dni czasem tylko do godz.10, za to w dni pochmurniejsze te kwiaty są otwarte dłużej - gdzieś do godz.15. Być może, że Morning Glory to angielska potoczna nazwa( co oznacza dosłownie "chwała poranka", ja jednak oglądałam w sieci zdjęcia Ipomoea tricolor - niebieski, który liście miał nie sercowate, a wcięte :?

W zeszłym roku miałam wielkokwiatowy wilec jasnoniebieski Heawenly Blue i niestety oglądałam go tylko przed wyjściem do pracy, jak wracałam kwiaty były już zamknięte. :( Na dodatek zaczął kwitnąć późno bo w drugiej połowie lipca (siałam do gruntu), a we wrześniu chłodne noce spowodowały, że kwiaty przestały się rozwijać.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Zidentyfikowałam, że pnącze o wciętych liściach to Ipomoea indica syn. acuminata , pochodzi z rodziny powojowatych (convolvulaceae) jest bardzo podobny i ma tę zaletę, że nie zamyka kwiatów w gorący dzień jak wilce.W krajach, gdzie jest upalnie właśnie ten bywa sadzony i nazywany tez jest 'blue morning glory' :) , u nas chyba nie ma go w sprzedaży.

U nas uprawia się też convolvulus tricolor roślinę niepnącą, która nie zamyka w słoneczny dzień swoich kwiatów.
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Już wysiać wilec?
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

Gniazdkowo po kilka nasion co 15-20 cm.
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Post »

Wy już wysiewacie do gruntu wilec? Taka ładna pogoda i zastanawiam się czy już można siać :wink:
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

cattleya pisze:Ja już dzisiaj swoje posiałam.
Do gruntu?
Teraz ma być ciepło przez 2 tygodnie ale czy jeśli później będzie przymrozek to czy nie zniszczy siewek?
Na jaką głębokosć go wysiewać?
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

Stara zasada siania - 3 x wielkość nasionka o ile wymagają przykrywania. Tak zawsze uczyła mnie Babcia i to działa :D
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
atka1966
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 17 mar 2009, o 18:59
Lokalizacja: Poznań

Post »

Witam ! Osobiście nie mam dobrych wspomnień zeszłorocznych z wilcem w roli gł. :roll:
Owszem - wysiane do korytka rosły jak szalone, aż miło było patrzeć, ale kwiatki były tylko rano :? Miałam biały z różowym środkiem i błękitny z białym. Prezentowały się świetnie, ale tylko o 7 rano, potem się zwijały w trąbkę i tyle tego było... poza tym pędy dość mocne, zadusiły mi rdest... zmarniał :shock:
wywaliłam więc na jesień wilca i teraz posadzę rdest, ma ładne liście i kwitnie do późnej jesieni :lol: no i jest długowieczny 8)
pozdrawiam
... nie miała baba kłopotu - kupiła sobie działkę :)
ale podobno "co mnie nie zabije, to wzmocni" (mam nadzieję...)
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Czy już mogę przepikować wilca?
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Post »

Te siewki są już wyrośnięte ,myślę że trzeba je już spikować :wink:
Pozdrowienia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”