Drenaż donic

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Drenaż do roślin...

Post »

Na ostatnie pytanie dałem Tobie odpowiedź w innym wątku. :wink:
Nie sadzi się roślin bezpośrednio w osłonki, a tylko w standardowe doniczki z odpływem.

Nadmiar wody musi mieć możliwość wypłynięcia z doniczki - czyli od spodu musi być otwór/otwory. To jedno, druga sprawa - drenaż, dzięki niemu nadmiar wody łatwiej wypływa z tej doniczki, a powietrze ma możliwość dostępu do korzeni.
Tak więc praktycznie przy zdecydowanej większości roślin sadzonych w doniczkach powinien być na ich dnie drenaż. Szczególnie ma to duże znaczenie w przypadku roślin wrażliwych na przelanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
martinii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lip 2017, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak obsadzić ... balkon? :)

Post »

Cześć wam,

Szukam rady u doświadczonych :)
Chciałbym posadzić sobie w kilku donicach parę roślin na balkonie (bukszpan, thuja albo inny iglak i może maciejkę raz w roku ze względu na zapach :) ).
Problem w tym, że mieszkam na drugim i ostatnim piętrze. Nad sobą nie mam żadnego zadaszenia, więc przy deszczu jest u mnie dosyć mokro.
Nie chciałbym się uprzykrzać sąsiadom i zalewać ich błotem z doniczek, więc donice by musiały być raczej bez "dziurek" - w sensie szczelne. Ale boje się, że mogę tak szybko utopić rośliny. O ile sam mogę odpowiednio podlewać, to deszczu już nie upilnuje.

Wiecie może jak mógłbym to u siebie zorganizować, żeby rośliny rosły a sąsiedzi mnie nie wyeksmitowali? :) Może z doświadczenia możecie polecić jakieś konkretne rozwiązania?
Mi przychodzi tylko na myśl gruba warstwa keramzytu, ale to mi też nic nie da jeśli donica będzie już pełna wody. Albo inaczej: niech będzie to odprowadzenie od spodu, ale żeby leciała tylko woda zamiast błota. Tylko wtedy jakaś warstwa filtracyjna na dole by chyba musiała być?

A może to sobie tylko wmawiam i w praktyce coś takiego się nie zdarza? Albo w ogóle sobie odpuścić u siebie rośliny?

Z góry dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jak obsadzić ... balkon? :)

Post »

Gruba warstwa keramzytu na dole donicy, takiej z otworami, a następnie donicę ustawiasz w większym i bardziej reprezentacyjnym pojemniku, tak by nie dotykała dna, tylko znajdowała się na lekkim podwyższeniu, np. z cegieł. Nadmiar wody z donicy będzie ściekał na dno pojemnika. Co jakiś czas możesz ją wybierać, o ile sama nie wyparuje.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Drenaż donic

Post »

Przesadzałam ostatnio wiele roślin domowych i denerwowało mnie, że korzenie poprzerastały keramzyt i nie dawało się go usunąć. Ponadto konieczność wsypywania drenażu bardzo utrudnia dobranie doniczki tak, żeby nie była zbyt szeroka w stosunku do poprzedniej i żeby mieściła się bryła korzeniowa. Doszłam do wniosku, że na dno doniczek będę wkładała kawałek agrowłókniny, na nią glebę i roślinę. Natomiast w osłonce umieszczę kilka kamyków lub keramzytu, żeby woda miała gdzie spływać i nie topiła korzeni. Nie lubię doniczek na podstawkach, bez osłonek :?
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
livistona96
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 10 maja 2023, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Doniczka z drenażem - jak wykonać?

Post »

Dzień dobry,
kupiłem doniczki balkonowe bez otworów - mają służyć do zasadzenia stokrotki afrykańskiej. Doniczka wygląda w ten sposób:
https://ibb.co/hf8xKT7
Moje główne pytania:
1. Czy wystarczą dwie dziury w wyznaczonych miejscach na wypukłej części?
2. Czy potrzebna jest podstawka/jak często będzie wylewać się woda?
3. Czy woda zbiera się dookoła w zagłębieniach a dopiero przy większej ilości wylewa się, gdy poziom przekroczy wysokość uwypuklenia?
4. Na jaką wysokość wsypać kermazyt (i czy cos jeszcze)? (do wysokości uwypuklenia?, czy powinien również pokryć wypukłą część?

Jeśli coś istotnego pominąłem to proszę o informacje. Zależy mi na tym, żeby posadzić te kwiaty prawidłowo w wiszących donicach bez podstawek, ale z drugiej strony nie chcę, żeby ciągle kapała z nich woda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”