Jagoda kamczacka cz. 4

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
karion
500p
500p
Posty: 567
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Też mamy a raczej mieliśmy dwie takie duże bomby mniejsza to chyba zojka i większa wojtek 2m x 1,6h. Trudniej się dostać do owoców,jest ich stopniowo coraz mniej i te w środku schowane później dojrzewają i są kwaśniejsze. Jak się próbuje coś wygrzebać ze środka to sporo leci na ziemię.
W środku tej kuli robi się coraz większa pustka ,bo taka pajęczyna gałązek na których coraz mniej liści i owoców.
Kilka lat było ok , ale zaczął już prosić o sekator z każdym rokiem coraz bardziej. Zacząłem zwracać coraz bardziej uwagę na takie drobne szczegóły , bo kiedy owoców coraz mniej i kwaśniejsze to sygnał.
W tym roku przeorałem krzew sekatorem , ale za słabo i kolejna poprawka na koniec roku.
U nas te krzaczki miały 10-15 może więcej lat i dopiero pierwszy raz były przycięte.

Zawiązało się kilka owoców w tych dwóch doniczkach a odmiana i krzew z którego zostały pobrane szczepki w styczniu ten sam(chyba wojtek). Ciekawe ,bo tu w centrum nic nie lata i rok temu papryki w donicach ręcznie zapylałem. Myślałem też , że te same odmiany się nie zapylą. W maju lub czerwcu pójdą do gruntu.
Także cały rok można robić sadzonki a te zimowe to u mnie przy przesuszeniu ziemi ok 3miesiące potrzebowały.Większa satysfakcja z własnej próby niż to warte zachodu. Mogłem większe baty wyciąć i od razu dać do 5 litrów to teraz miałbym pewnie duży krzak i w przyszłym roku sporo owoców innej odmiany na drugiej działce.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 736
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Jadłem dziś pierwszą jagodę, trochę kwaskowata i mała ale skusiłem się , Zauważyłem ,że te starsze odmiany ruskie i nie tylko mają bardzo drobne jagody i już zaczynają się wybarwiać. Te nowsze jak Aurora też się miejscami zmieniają kolor na inny odcień zielonego po stronie słonecznej. W tym roku owoce będą wcześniej już pod koniec maja dla Aurory i Boreal Blizzard, Best? Ale zależy od pogody. Te stare jagody co mam coś nie owocują jak powinny prawdopodobnie przez te ciepłe zimy i wiosny.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1052
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Wczoraj sprawdziłem ilość zawiązanych owoców na krzewach jagody kamczackiej (a uzbierało się już ponad 30 sztuk).
Polskie i kanadyjskie mają sporo owoców zielonych w fazie wzrostu. Odmiany rosyjskie mają w przybliżeniu połowę tego co np. Wojtki i IG.
W związku z tym jesienią zamienię dwie Moreny, Bakczarskiego velikana, Docz velikana i jedną Juganę na trzy Beasty i jedną Beauty.
Sadzone we wrześniu trzy Blizzardy mają po kilkanaście jagód, czyli potwierdziły się jako zapylacze IG i HB.
Plony byłyby jeszcze większe gdyby owady zapylające wcześniej się obudziły.
Mam nadzieję na pierwszy zbiór po 15 maja.
karion
500p
500p
Posty: 567
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

W tamtym roku sporo kwiatów miałem jeszcze zamkniętych 15 kwietnia i maju też były kwiaty a w tym już większość zapylone 4 kwietnia. Będzie dużo wcześniej zbiór co mnie cieszy , bo wydłuży się okres zbierania owoców kiedy jeszcze się nie przelewa.
Z 3 latków sadzonych w zeszłym roku na wiosnę w tym już będzie po dużej szklance z krzaka z takich odmian jak aurora,blizzard czy beast. Wolniej u mnie rosną HB i IG ,ale sadzonki były słabsze. Patrząc na przyrosty w tym roku to w kolejnym powinien być skokowy wzrost w ilości owoców czyli w 3 sezonie od sadzenia.
Sadzonki miałem na 2-3 wysokich pędach i ładnie się rozkrzewiły w górnych partiach.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 736
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Odmiana Blue Banana nadaje się już do skubania owoce są super w smaku ale owoc mały co najwyżej średni. Bardzo duże owoce ma nowość u mnie Lawina, owoce grube i ciężkie wybarwione już w większości ale na razie bardzo kwaśne, trzeba czekać choć wyglądają apetycznie. Te dwie odmiany są wczesne z 2-3 tyg. wcześniejsze od tych wielkoowocowych Boreal i Aurora.
Mam jeszcze kilka młodych krzewów, które na dzień 4 maja nadają się do jedzenia ale odmian nie pamiętam bo kartki pospadały albo wyblakły, że nie idzie odczytać.
W tym roku jagody są najwcześniej z 2 a nawet 3 tyg. przyspieszenia ale dużo zależy od odmiany bo np. G.Heart nie wydaje się zbyt przyspieszona, owoce zielone i jeszcze nie nabrały rozmiarów a u tej odmiany są bardzo duże i jest to najpóźniejsza odmiana(koniec czerwca u mnie przy normalnej pogodzie)
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1052
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Dziś w Warszawie zauważyłem pierwsze wybarwienia na Wojtkach, Karinach, Morenach i Juganach. Krzewy tych ostatnich rosnące przy też trzyletnich Aurorach są bardzo do nich podobne. Mają tą samą wysokość, ten sam wzniosły pokrój, podobne pędy i liście. Różnią się jedynie końcówkami tegorocznych przyrostów , które Jugany mają bardziej czerwone.
Ale wszystkie trzy Aurory, pomimo wczesnego zrzucenia wielu niezawiązanych kwiatów mają i tak trzy razy więcej owoców od Jugan, które nie zrzucały kwiatów.
JanuszKR
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Obrazek

Obrazek
Od kilku dni podjadam kamcztkę. Nie pamietam, abym na przełomie kwietnia i maja można było dojrzałe owoce zbierać
Pozdrawiam

Janusz
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 617
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Też od kilku dni skubię jagody, głównie z Vostorga i Aurory. Są jeszcze dość kwaśne, ale może to wina małych doniczek i zbyt skąpego nawożenia (jak zwykle wiosna mnie zaskoczyła i przegoniła). :roll:
Trzeba będzie po zebraniu owoców, wsadzić je do większych donic. Miejsca w gruncie raczej na nie nie mam. :(
Pozdrawiam,Vivien333
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 882
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Moje kamczatki w zeszłym tygodniu były jeszcze zielone zobaczę jutro czy już dobre do zjedzenia się znajdzie. ;:215
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3763
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

U mnie podobnie dzieciaki obskubują Leningradzki Velikan.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 736
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Dzisiaj na śniadanie jadłem Lawinę dość smaczna ale mogła jeszcze powisieć z tydzień by nabrać większej słodkości tym bardziej ,że się nie osypuje. Owoce długo nabierają smaku i z dnia na dzień są większe to po Boreal Blizzard jagoda o największych owocach ale w smaku średnia- jak się pospieszymy tak jak ja. Przeciągnięte może będą słodsze? Ale ja się w tym roku już tego nie dowiem. Przypuszczam ,że Lawinę będzie można zebrać na raz przy normalnej pogodzie na początku czerwca. Postanowiłem wymienić starsze odmiany właśnie na Lawinę, która jest wcześniejsza od tych kanadyjskich nowości a owoce ma równie efektowne.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1052
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Z tabelki porównawczej In-vitro Kusibab https://in-vitro.pl/wp-content/uploads/ ... ort_PL.pdf
wynika, że Lawina (Candy Blue) podobnie do Jugany na razie się nie sprawdza w polskich warunkach.
Jedynym Bakczarem, wartym posadzenia jest dla mnie Vostorg.
U mnie najplenniejsze są Wojtki, najsmaczniejsze IG, najwcześniejsze Kariny.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 736
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Dwa lata temu chwali jako bardzo obiecująca, dość szybko rosnąca, bardzo plenna, owoce dobrze wysłodzone, twarde i nie opadają nawet przez 4 tyg. Mi się spodobała bo wczesna i ma dużo owoców pomimo szalonej wiosny upały pomieszane z mrozami. Jugane mam też i ona owocuje bardzo słabo coś jej nie pasuje? Mam Boreale i Aurory i one się sprawdzają u mnie jako duży owoc deserowy. Blue banana ma smaczne choć małe owoce ale ma też jakieś fochy a ta wiosna to dla niej porażka prawie nie owocuje? Lawinę kupiłem przypadkowo do testów i mi się spodobała choć może na plantację jest nie najlepiej oceniana bo są lepsze co nie znaczy ,że na działkę niedobra. Plantatorzy sadzą różne i oceniają, która najlepiej się sprawdzi. Są różne kryteria oceny, ale nie każde ma znaczenie w uprawie ogrodowej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”