Cis - CHOROBY i SZKODNIKI

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Cisy - prośba o diagnozę - brązowienie igieł, czarny nalot

Post »

Mnie się te przebarwienia nie podobają i chyba nie są związane z zimową aurą :? Cis lubi cięższe gleby, ale coś tu z systemem korzeniowym niedobrego się dzieje, chyba od nadmiaru wilgoci połączonego ze słabym napowietrzeniem.Może obłożone czymś nieprzepuszczającym powietrza, zasypane kamieniem? Najgorzej wyglądają młode przyrosty, bo wystawione na działanie mrozu i słońca, a niewydolny system korzeniowy nie uzupełnia wody w tych igłach.

Misecznik to nie jest, on umiejscawia się na starszym drewnie i w miejscu bardziej zakrytym, zacienionym.To pąki, które jak rozwiną się, to pylą na żółto.
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Cisy - prośba o diagnozę - brązowienie igieł, czarny nalot

Post »

Dziękuję za odzew i pomoc w rozwiązaniu problemu.
Dziś jeszcze raz dokładnie przyjrzałam się tym cisom i powiem tak:misecznika raczej wykluczam,do tej pory miałam cichą nadzieję,że te brązowienie to skutek niskich temperatur,(tym bardziej,że mniej więcej w tym samym czasie zbrązowiały mi wszystkie 'Danici' z wiosennego sadzenia i dwa przesadzane w końcu sierpnia jałowce Meyera) ale dziwnym wydaje się by mróz działał tak wybiórczo.Tak jak pisałam wcześniej tylko trzy cisy mają takie objawy a tuż obok jest wszystko OK.Wygląda na to że Selli7 ma rację,tylko co dalej?
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
bocian82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 lip 2014, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kolbuszowa
Kontakt:

Re: Cisy - prośba o diagnozę - brązowienie igieł, czarny nalot

Post »

Ja również mam problem z nową sadzonką cisu, niedawno kupiona w markecie, miała skorupki na łodygach, prawdopodobnie tarcznik. Omyłkowo przesadzona do zwykłej ziemi potem przesadziłem do ziemi dla iglaków (chyba za dużo tego przesadzania), skorupki usunięte no i usycha, czy jakiś oprysk jest jeszcze w stanie mu pomóc ? Jak tak to jaki i czy przesadzać go do gruntu czy w tym roku już mu dać spokój ?
Obrazek Obrazek Obrazek
Dopiero zaczynam sadzić rośliny i na chwilę obecną nie jestem zbytnio obeznany w tym temacie, wiem że za długo czekałem z reakcją ale cięgle miałem nadzieję że roślin odżyje.
STRENGHT ALONE IS NOT ENOUGH
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Cisy - prośba o diagnozę - brązowienie igieł, czarny nalot

Post »

Nie widzę tego dobrze... myślę,że przesadzenie cisa do kwaśnej ziemi było złym pomysłem,ponieważ cisy -mimo,że iglaki- lubią raczej zasadowy jej odczyn.Teraz chyba już nic nie jest w stanie go odratować ,ale niczego nie ryzykujesz,więc jeśli chcesz się pobawić , przesadź go jeszcze raz do ziemi ,ty razem z dodatkiem wapnia,obetnij to,co suche ,podlewaj i obserwuj, może się uda? Czego Ci serdecznie życzę
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
bocian82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 lip 2014, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kolbuszowa
Kontakt:

Re: Cisy - prośba o diagnozę - brązowienie igieł, czarny nalot

Post »

Więc mylnie było założenie że cis potrzebuje ziemi do iglaków. Rozumiem że mogę go wsadzić do zwykłej ziemi w ogródku gdzie rosną kwiatki. "Obciąć suche" tzn ? przy ziemi go raczej nie obetnę bo mi go szkoda, co mogę zostawić a co obciąć ?
nie wiem czy widać na zdjęciach ale igły usychają od środka a niektóre na końcach są jeszcze zielone.
STRENGHT ALONE IS NOT ENOUGH
KRIS1975
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 kwie 2024, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brązowienie cisów Taxus x media - pomocy!

Post »

Witam,
od początku sezonu mam problem z cisami. Sprawa dotyczy brązowienia igieł, ale co ciekawe przede wszystkim w obrębie starych zeszłorocznych owoców.
W zeszłym roku było ok, delikatnie były brązowe igły po całości drzewek, dałem oprysk na grzyby itp. Cisy sadzone 3 lata temu ok.1.5m wysokości, automatyczne podlewanie (kropelkowe) uruchomione tydzień temu.
Co może być przyczyną? Może fachowiec przyjrzy się fotkom i stwierdzi jednoznacznie co to może być... bo brązowienie igieł to temat rzeka :)
z góry dziękuję, pozdrawiam
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”