Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Skoro mowa o linii najmniejszego oporu, to tak wyglądała moja sala pooperacyjna dla szczepanów:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/20d5a131f48771d6

Regulacja wilgotności - pokrywką i spryskiwaczem do kwiatów, regulacja ilości światła - wiadra stały w kącie pokoju, a później na parapecie :D
Znikomy odsetek przyjęć składam na karb faktu, iż był to mój pierwszy raz, wielkość zrazów nie była dostosowana do wielkości podkładek, wszystko było na łapu-capu, a do tego na chacie zimno, bo tylko 16 stopni.
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

wokan Dzięki za opis swojego sposobu, ja już mam zamykane przeżroczyste pudło o wymiarach 59x39x31 cm, do tego kilka metrów kabla grzewczego i cyfrowy termostat z czujnikiem do regulacji temperatury, czyli jak widać pośpieszyłem się. Długość przewodu będzie trzeba na pewno dobrać doświadczalnie i wysypać dno np. piaskiem czy drobnym kamykiem by kabel nie dotykał bezpośrednio z obu stron, do środka dołożę też termometr i higrometr, na etapie zrostu nie będę doświetlał, i do tego celu zrobię chyba drugi box.
Czyli okazuje się że proste sposoby są najlepsze w domowych warunkach, patent z butelkami fajny, tyle że ja używam doniczek P9 i musiał bym szukać kwadratowych butelek 9x9 cm, są takie po wodzie ale dokładnie jeszcze nie sprawdzałem czy maja odpowiedni wymiar i czy będą pasować na doniczkę.
A może będą pasowały szklane z Whiskey Jack Daniel's-a :;230 tylko kto tyle wypije ;:306
i do szklarza trzeba by je zanieść żeby dna poobcinał :;230
alors
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 lip 2022, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

lunatyk pisze: 25 wrz 2023, o 20:11 Przez przypadek znalazłem u mnie nasiona dyni figolistnej ale z 2015 roku, czy jest szansa na to że cokolwiek z nich wykiełkuje ?
Chciałbym je użyć do szczepienia jako podkładka, czy lepiej szukać nowszych?
Tak przy okazji jak by ktoś zamawiał nasiona Flexiforta to chętnie się dołączę do zamówienia.
Na ten sezon kupiłem kilka nasion dyni figolistnej. Ze szczepienia nic nie wyszło. Resztę nasion posadziłem. Liści kupa, ale nie wyrosła ani jedna dynia.
Natomiast mam kilka dyń z Flexiforta. Ciekaw jestem co wyrośnie z takich nasion (F2). Zobaczymy w przyszłym roku .
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

alors pisze: 9 paź 2023, o 17:11 Na ten sezon kupiłem kilka nasion dyni figolistnej. Ze szczepienia nic nie wyszło. Resztę nasion posadziłem. Liści kupa, ale nie wyrosła ani jedna dynia.
To bardzo dziwne. Dynia figolistna jest bardzo płodna. Dziś zlikwidowałem moje jedyne dwa krzaki dyni figolistnej, mimo iż dalej rosły, kwitły i wiązały nowe owoce.
To urobek z tych krzaków. Będzie z czego wydłubywać nasionka :D
Obrazek
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

alors Gdzie kupowałeś nasiona dyni figolistnej, może to było coś innego i nasionka były tylko pomalowane na czarno.
wokan Jestem pod wrażeniem takiej wydajności z dwóch krzaków, 10 dyń z jednej rośliny to super wynik, jak byś miał za dużo wydłubanych nasion to chętnie trochę wezmę do nauki szczepienia i posadzenia na dyńki.
alors
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 lip 2022, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Na alledrogo kupowałem..:-)
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 724
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Jak wam w tym roku idą szczepienia ? :) U mnie dzisiaj podkiełkowane nasiona podkładki Flexifort F1 wylądowały w ziemi. Szczepił będę oczywiście arbuzy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”