Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Soki będą płyneły od dołu. Przepustowość do korony będzie ograniczona do 50% i o tyle osłabi teraz wzrost. Roślina natomiast będzie zalewać taką ranę głównie od boków, czyli tkanka która przewodzi będzie grubiała aż teoretycznie "nadleje" całą ranę w idealnym scenariuszu. Może to potrwać kilka lat. Ostatecznie może nie być po tym śladu a roślina po pewnym czasie odzyska pełnię witalności. Ja bym próbował.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

U mnie sarny wyszarpały z gleby sadzonkę wiśni, zerwały korę po prawie całej długości pnia na szerokość ok połowy obwodu pnia. Nie miałem akurat pod ręką funabenu więc tylko owinąłem taśmą... wiśnia rośnie, żyje. Jak odbywa się zalewanie rany? Drzewo "wie", że ma ranę, na brzegach rany zwiększa się produkcja auksyn i cytokinin co pobudza miazgę do namnażania. Efekt jest taki, że rozbudowuje się tzw. tkanka przyranna, która powoli zakrywa ranę. W przypadku małych powierzchniowo ran bardzo szybko połączenie wzrostu samego drzewa oraz przyrostu tkanki przyrannej udaje się zalać ranę całkowicie (pozostanie tylko swoista blizna, na którą trzeba czasem zwracać uwagę czy nie jest ogniskiem raka bakteryjnego). W przypadku rozległych ran najczęściej jest nierealne zalanie ich całkowicie (np. odcięte grube konary). Wtedy tylko tkanka oblewa brzegi, a o środek rany musimy dbać sami. Tutaj zakładam, że 2-3 lata i nie będzie nawet śladu.
Co do maści ogrodniczej i jej znaczenia. Rana to jest brak ciągłości zewnętrznych warstw. Co za tym idzie jest to miejsce wnikania patogenów i miejsce utraty wody. Maść pozwala zachować odpowiednią wilgotność co wspomaga gojenie - przyrost kallusa, a jednocześnie częściowo blokuje wnikanie patogenów. Ja akurat mam jeszcze funaben i ten preferuję ze względu na dodatek fungicydów. Kallus przyrasta szybciej bez światła, w cieple i przy zachowaniu wilgotności.
PiotrP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 mar 2024, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Mam w ogrodzie wierzbę. Została zaatakowana przez grzyby (huby) ale początkowo to zlekceważyłem z braku wiedzy. Kiedy drzewo zaczęło obumierać (liscie więdły gwałtownie) zacząłem się zastanawiać co się dzieje. Wtedy zrozumiałem że to grzyby niszczą drzewo. W sumie sytuacja wydawała się beznadziejna więc podjąłem drastyczne działania. Dokonałem dość głębokoch wycięć w zaatakowanych miejscach i zabezpieczyłem to farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego. Nie robiłem sobie nadziei, jednak z nadejściem wiosny drzewo zaczęło puszczać nowe listki z pnia. To daje nadzieję że jednak przetrzyma moje "operacje". Teraz tylko pozostaje zrobić coś z tymi głębokimi dziurami w pniu i gałęziach bo drzewo nie wygląda zbyt atrakcyjnie i co poniektórzy upierają się aby drzewo wyciąć.
Jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Co to mogło zrobić? Czeremcha zwyczajna. Dzięcioł?

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Piotr, huba to nie są żarty. Grzybnia już opanowała drzewo, za parę miesięcy pojawią się następne owocniki. Pożyje jeszcze trochę, wierzba to bardzo uparte drzewo. Gałązkę wsadzisz w ziemię i się ukorzeni.
Pozdrawiam! Gienia.
ppiotr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 kwie 2024, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dzień dobry,

Posiadam na działce durzą ładną brzozę w której przy samej ziemi znajduje się spróchniała dziura. Chciałbym bardzo to drzewo utrzymać i uratować, jeżeli jest to możliwe. Drzewo będzie ok 3,5 metra od domu jednorodzinnego. Dodatkowo wyrównując teren planowałem nasypać nieco ziemi dookoła drzewa co na pewno nie polepszy sytuacji. Co powinienem z tym zrobić? Jakich preparatów użyć?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Nie wygląda to tragicznie. Ja bym kupił wąskie dłutko, wziął młotek i wydłubał to wszystko co martwe. Oczyściłbym ranę z martwicy i zobaczył jak sięga głęboko.

Z tym podsypanie czy równaniem ziemi przy brzozie to uważaj bo ma bardzo płytki system i można ją bardzo łatwo uśmiercić w ten sposób. Znam to z autopsji.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2136
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Nie można nadsypywać drzew ziemią. To dla nich śmierć. Jak już trzeba, to jak najdalej od pnia, pień tak jak rośnie zastany, tak ma się stykać z glebą.
Pozdrawiam Lucyna
Monika50
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 kwie 2024, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Kochani, mam problem z moim ulubionym klonem czerwonym, drzewo ma 4 lat. Pod koniec sierpnia zaczęły zasychać liście na 2 gałęziach. W marcu zauważyliśmy, że z pnia drzewa wydobywa się jakaś brązowa ciecz, kora jest pęknięta ale nie odpada. Ciecz nieładnie pachnie. Część gałęzi pozbawiona jest liści. Bardzo proszę Was o pomoc. Nałożyłam na pień maść ogrodniczą. Po nałożeniu maści z pnia wyciekła spora ilość cieczy. Martwię się, czy nasze drzewko przeżyje..... Pozdrawiam serdecznie Monika
Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Wygląda jak listwa mrozowa. Z jakiej strony jest to pęknięcie, czy z SW?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”