Śliwy - OPRYSKI

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwy - OPRYSKI

Post »

Nie zadusisz trawnika pod śliwą? Bo myślę, że masz trawnik, jeśli ktoś ma grządki to taka metoda nie wchodzi w grę. Na nasionnice też stosują przykrywanie ziemi pod czereśnią . Ale to tylko jedno pokolenie. Sliwkoweczki to dwa pokolenia , i to latające. (a nie pełzające )na inne drzewka, na gruszy i jabłoni też je łapałam w pułapki lepowe. Rosły obok.
Pozdrawiam! Gienia.
andrzej1967
50p
50p
Posty: 65
Od: 23 cze 2020, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwy - OPRYSKI

Post »

Olejem opryskałem zgodnie z wytycznymi Gieni ;:138

Miedzian mam już kupiony, tylko muszę coś zrobić z opryskiwaczem, bo mnie wnerwia. Kupiłem już wąż długi Marolex, tylko nie wiem czy mi będzie pasować do innego opryskiwacza :roll:

U mnie to ciągle wiatr i to w dodatku kręci tak, że siebie też opryskam zawsze. No, ale może dlatego nie mam robaków? :D
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Śliwy - OPRYSKI

Post »

Czy można między innymi opryskać śliwy preparatem olejowym czy już za późno?
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwy - OPRYSKI

Post »

Oprysk olejem robimy w okresie bezlistnym, do końca marca, na suche drzewka i najlepsza temperatura to około 10*C. Nie opryskuje się przy wysokiej temp. Trzeba solidnie opryskać, tak aby aż olej spływał po korze. Olej nie tylko wydusi szkodniki ale też ograniczy rozwój niektórych patogenów, ( np. pleśni ), które też zimują na drzewie.
Pozdrawiam! Gienia.
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Śliwy - OPRYSKI

Post »

Wybacz, że ponowie pytanie ale jestem obecnie w Holandii ale tu wegetacja przyspieszona wiec jak krowie na granicy można jeszcze prysnąć czy już za późno? Moja mama będzie robić oprysk ewentualnie ja tylko daje wytyczne a w obecnej sytuacji sam nie wiem czy jeszcze można np na grusze japońskie które maja już widoczne pąki kwiatowe choć jeszcze nie kwitną czy inne owocowe w tzw fazie mysiego ucha.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwy - OPRYSKI

Post »

Oczywiście, mama może prysnąć. Mysie uszko może być. I niech sobie zrobi roztwór w ciepłej (nie gorącej) wodzie ). Olej tworzy taką powłokę i udusi szkodniki, i utrudni dostęp patogenom. Są i wady oprysku olejem, jeśli są już listki, mogą się pojawić plamki na liściach, zwłaszcza jak ktoś opryskuje w pełnym słońcu i w wysokiej temperaturze.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Śliwy - OPRYSKI

Post »

Witaj Gieniu, mam do Ciebie pytanie, czy słyszałaś o oprysku kwitnących jabłoni i śliw 1% mocznikiem?. Kilka dni temu na targowisku pytałam sadownika czym pryska i kiedy jabłonie i śliwy na moniliozę i owocówkę, jaką stosuje chemię ?. Powiedział mi że nie ma problemu z moniliozą, a 1% mocznik rozkładając się daje zapach nieprzyjemny dla owocówki. Robaki zdarzają się w owocach, ale rzadko.
ania1590
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwy - OPRYSKI

Post »

Aniu, nie słyszałam. Pytałaś sadownika, który handluje owocami czy sadownika - szkółkarza ? Skądinąd wiem, że sadownicy mają swoje sposoby i triki, którymi raczej niechętnie się dzielą z postronnymi osobami.
Mamy na forum sadowników pełną gębą, może coś niecoś podpowiedzą.
Jednego nie rozumiem, jak oprysk mocznikiem na kwitnące drzewka ma pogonić owocówki, te szkodniki atakują o wiele później, długo po kwitnieniu. Może miał na myśli owocnicę.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Śliwy - OPRYSKI

Post »

To nie był handlarz, znam go od lat, sprzedaje swoje owoce w niedużych ilościach, ma sad w którym kiedyś pracował, a ten został zlikwidowany jak PGR-y. 40 lat temu sady ciągnące się przez wiele kilometrów przyciągały wzrok egzotycznym wyglądem, bo drzewa miały kilka długich, prawie poziomych konarów i pędy owoconośne cięte były bardzo krótko , ale owoców było dużo i bardzo smaczne. Nie bardzo chciał mi powiedzieć o tych opryskach i tak jakby na odczepnego powiedział że wyrzuca pod drzewa świeży obornik w niedużych ilościach i mocznik który się ulatnia jest niemiły dla robaka, ale można też opryskać 1% mocznikiem. Powtarzam jego wypowiedź.
ania1590
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Śliwy - OPRYSKI

Post »

Naszukałam się na temat metody oprysku 1 procentowym mocznikiem w czasie kwitnienia i
nic nie znalazłam .
Jedyne co znalazłam , że oprysk 5 procentowym mocznikiem w fazie opadania liści jesienią
ogranicza choroby grzybowe , ale to metoda znana .
Co do oprysku wiosennego , to znalazłam , że niskoprocentowy oprysk przed kwitnieniem polepsza
zawiązywanie owoców . Nie można takiego oprysku robić w czasie kwitnienia . :shock:
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 195
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Śliwy - OPRYSKI

Post »

Chcę wykonać oprysk na owocnicę żółtorogą środkiem Mospilan - pod koniec kwitnienia śliw. Nie wykonałem wcześniej oprysku na brunatną zgniliznę. Czy mogę zastosować jakiś środek ochrony roślin połączony z Mospilanem aby wykonać jeden oprysk na owocnicę i brunatną zgniliznę?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwy - OPRYSKI

Post »

Tak, mospilan można łączyć ze środkami grzybobójczymi z wyjątkiem środków miedziowych. Dodaj sobie jeszcze jakiś adiuwant - np. Protektora. Z tym że jeśli użyjesz Protektora to dodajesz do wody ciepłej- bo taki jakiś oleisty , lepiej się rozpuści w ciepłej wodzie. A potem dopiero dodajesz rozrobione preparaty.
Pozdrawiam! Gienia.
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 195
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Śliwy - OPRYSKI

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Na brunatną zgniliznę mam środek Switch 62,5WG. Czyli mogę Mospilan i Switch rozpuścić razem i wykonać oprysk?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”