Jak się pozbyć dzikiej jeżyny z ogrodu

Drzewa owocowe
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak się pozbyć dzikiej jeżyny z ogrodu

Post »

@ dziad_Jag - ja mam doświadczenie. Posadziłem w kan ale wentylacyjnym 50x50x60 (taki miałem pod ręką), puściłem po siatce wokół kompostu. Rośnie jak szalona, przyrosty spore, pilnuję tylko, żeby mi się końcówki nie ukorzeniła. Z jedną rośliną nie ma problemu, zauważyłem, ze się ukorzenia, uciąłem i po sprawie.
Malgosia_Z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 sty 2013, o 00:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Jak się pozbyć dzikiej jeżyny z ogrodu

Post »

Ja mam sposób: wczesną wiosną czyszczę teren - wycinam wszystkie ubiegłoroczne pędy jeżyn. Gdy od korzeni wybiją nowe pędy (na 15-20 cm) traktuję je Roundupem pół na pół z wodą. Po 2 tygodniach efekt jest widoczny. Jeśli jeszcze odbijają, ponawiam działanie.
toxic
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 16 kwie 2013, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak się pozbyć dzikiej jeżyny z ogrodu

Post »

Jest też sposób ekologiczny i bardzo prosty, niestety niedostępny dla każdego ;/ .
Trzeba mieć kozę lub choć owcę (wrzosówka jest idealna ;) i po problemie :P.
Swoją droga pamięta ktoś jeszcze jak w lasach rolnicy wypasali swoje stada?
Piękne, bogate w runo leśne, obfite w grzyby tereny były wtedy oczywistością.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak się pozbyć dzikiej jeżyny z ogrodu

Post »

Koza rozwiąże problem jeżyny i wszystkiiego do czego dostanie. :D
naoomi
100p
100p
Posty: 104
Od: 5 sty 2015, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wichrowe wzgórze - świętokrzyskie

Re: Jak się pozbyć dzikiej jeżyny z ogrodu

Post »

Jeżynki to naprawdę plaga, wiem coś o tym. Odchwaszczanie kilku metrowego dzikiej łąki pod ogródek warzywny z jeżyn to prawdziwa walka z wiatraki, oczywiście bez środka. Ze względu na brak zwierząt i malutki metraż walczyliśmy z nimi w tradycyjny sposób- koszenie na wiosnę, po kosie weszły grabie i glebogryzarka, a następnie łopata i ręczne plewienie. Korzenie były naprawdę duże prawie jak u małego drzewa. Nie da rady wszystkie wyplewić i tak w uprawach wzrastają jeszcze młode osobniki. Najlepiej jest wyciągać je gdy lekko podrośnie wraz z korzeniem. Zobaczymy jak będzie w tym roku, może zastosuję ten środek, tylko kiedy go należy używać i czy można podczas upraw np. gdy rośnie plantacja truskawek?
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak się pozbyć dzikiej jeżyny z ogrodu

Post »

Szkoda stosować środek chemiczny gdzie będą rosły warzywa czy rosną truskawki bo też je zniszczy. Wiadomo wszechobecna chemia, po co sobie jeszcze samemu dokładać..Glebogryzarka i ręczne wyciąganie już wiele zrobiły. Jeszcze trochę pilnowania i ręcznego usuwania i wreszcie znikną.
naoomi
100p
100p
Posty: 104
Od: 5 sty 2015, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wichrowe wzgórze - świętokrzyskie

Re: Jak się pozbyć dzikiej jeżyny z ogrodu

Post »

Też się obawiam stosowania chemii, szczególnie przy roślinach jadalnych, a plantacja założona została od razu po przeplewieniu. Może mróz dodatkowo pomorze, ale po obserwacjach zbytnio nie przeszkadzały truskawkom wzrastające jeżyny, nawet takie już naprawdę spore. Tylko pojedyncze sztuki obumarły, bo giganty prawdopodobnie zabrały im wodę i słońce. Podejrzewam, że jeszcze w tym roku będzie trochę plewienia, bo zapewne w ziemi są jeszcze nasiona, gdyż dzikie jeżyny rosły tam kilka lat.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Jak się pozbyć dzikiej jeżyny z ogrodu

Post »

Posadziłam maliny i jeżyny tak, że wokół mam trawnik. Dookoła wkopałam cegłę poziomo, równo z glebą, by zaznaczyć granicę. Jadę kosiarką jednym kołem po cegłach. Wszystko co próbuje wyrosnąć wokół zjada regularnie kosiarka. Między krzewy wysypuję skoszoną trawą, dzięki temu mają "co jeść" i nie rosną chwasty, a przynajmniej niewiele.
muchomore
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 mar 2024, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jaki środek na jeżyny?

Post »

Posiadam kilka hektarów lasu (las ma ok 40 lat, rosną w nim głównie iglaki, podszyt stanowią czeremchy). Znaczną część lasu zajęła jeżyna. Jaki środek (poza mechanicznym usunięciem) pozwoli się sprawnie pozbyć tej inwazyjnej rośliny bez uszkodzenia drzewostanu.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1028
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaki środek na jeżyny?

Post »

Pomocne mogą być porady zawarte w wątku ,,Jak się pozbyć dzikiej jeżyny z ogrodu ''
viewtopic.php?t=69053&start=14
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”