Jakie drzewa wybrać,posadzić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Chmurka01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 wrz 2023, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

drzewa na osłonę

Post »

Dzień dobry,

Spędziłam kilkanaście dni przeszukując forum, niestety jestem zmuszona zadać pytanie sama. Otóż niespodziewanie sąsiad wyciął wszystkie drzewa i zbudował dom tuż pod ogrodzeniem, 3m od siatki, mój dom jest ok 4-5m od siatki, w tym klomb z kwiatami i ok 2m pasa z trawą. Na dodatek podniósł znacząco grunt, zrobił balkon na piętrze zaglądający wprost do moich okien. Sąsiad zabetonował wszystko, więc ja muszę ze swej strony posadzić coś, co mnie osłoni/zakryje brzydki widok. Tuje odpadają, muszą to być drzewa które wyrosną co najmniej na 5-6m, nalepiej rodzime, przyjazne dla ptaków, w miarę szybko urosną i nie zajmą mi całej szerokości 4m (dopuszczam możliwość przycinania, jeśli drzewo się nadaje). Odradzono mi już sosny jak zbyt wielkie, modrzewie jako chorujące, jodły za wolno rosną, swierki będą rosnąć 20 lat zanim coś na wysokości 5m zasłonią ...proszę o pomoc i porady.
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: drzewa na osłonę

Post »

Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
5piotrek7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 lip 2023, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: drzewa na osłonę

Post »

Co prawda nie są to gatunki rodzime i nie są to drzewa ale pomyśl o bambusach. Niedawno miałem okazję podziwiać taką zasłonę złożoną z Semiarundinaria fastuosa 'Viridis' i Phyllostachys aureosulcata Aureocaulis. W zależności od warunków klimatycznych, w których będą rosły (gleba, temperatura, wiatry) po 2-3 latach całkowicie zasłonią Cię przed sąsiadem szczelną, zieloną ścianą. Jedyne o czym koniecznie trzeba pamiętać, to zastosowanie bariery korzeniowej, bo szczególnie Phyllostachys lubi się rozrastać. A co do drzew, nic nie stoi na przeszkodzie abyś przed linią bambusów posadziła klony palmowe lub inne, kontrastujące kolorystycznie z zielenią bambusów. Może wyjść z tego w pełni funkcjonalna i efektowna kompozycja tym bardziej, że bambusy są zimozielone.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12953
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Jakie drzewa wybrać,posadzić?

Post »

Piękna jest Surmia bignoniowa - katalpa, miałam sadzonkę i wyszło super drzewo, dekoracyjne, kwitnące, ale gubi na zimę liście. Obecnie w sprzedaży są tzw.na pniu, one stosunkowo szybko rosną ale czy poradzą sobie z sąsiadami?
Świetnie wygląda szpaler różaneczników, zimozielone, wiosna cudownie kwitną, ale z kolei chyba za wolno rosną.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2141
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jakie drzewa wybrać,posadzić?

Post »

W tak wąskim pasie najlepiej posadzić drzewa o pokroju kolumnowym. Jaka tam jest gleba, czy stanowisko słoneczne, czy może cień?
Tak "w ciemno" mogę polecić świerki serbskie lub jeśli Wolisz liściaste i kwitnące: wiśnię piłkowaną w odmianie Amanogawa. Z rodzimych mogą być kolumnowe graby lub buki. Jeśli natomiast chcesz "migiem" pozbyć się widoku sąsiada, Posadź topole włoskie :wink:
Pozdrawiam Lucyna
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: drzewa na osłonę

Post »

Chmurka01 pisze: 8 wrz 2023, o 17:09 Dzień dobry,

Spędziłam kilkanaście dni przeszukując forum, niestety jestem zmuszona zadać pytanie sama. Otóż niespodziewanie sąsiad wyciął wszystkie drzewa i zbudował dom tuż pod ogrodzeniem, 3m od siatki, mój dom jest ok 4-5m od siatki, w tym klomb z kwiatami i ok 2m pasa z trawą. Na dodatek podniósł znacząco grunt, zrobił balkon na piętrze zaglądający wprost do moich okien. Sąsiad zabetonował wszystko, więc ja muszę ze swej strony posadzić coś, co mnie osłoni/zakryje brzydki widok. Tuje odpadają, muszą to być drzewa które wyrosną co najmniej na 5-6m, nalepiej rodzime, przyjazne dla ptaków, w miarę szybko urosną i nie zajmą mi całej szerokości 4m (dopuszczam możliwość przycinania, jeśli drzewo się nadaje). Odradzono mi już sosny jak zbyt wielkie, modrzewie jako chorujące, jodły za wolno rosną, swierki będą rosnąć 20 lat zanim coś na wysokości 5m zasłonią ...proszę o pomoc i porady.
A nadzór budowlany pozwala na takie rzeczy? O ile wiem podnoszenie znacząco gruntu, skończy się tym, że woda może stać u Ciebie, bo będzie spływać gdzie jest niżej. To chyba jest karalne.
Nie znam lepszej zasłony niż thuje szmaragd. Wyrosną spokojnie na 6m i nie będzie trzeba się nimi zajmować czyli ciąć. Można nawet posadzić 2 szeregi jak jest miejsce, żeby lepiej zasłonić (drugi szereg sadzisz tam gdzie jest przerwa z pierwszego). Albo np. jakiś ekran postawić i puścić po nim zimozielone pnącze, choćby bluszcz. To nawet zajęłoby mniej miejsca, ale ekran jest droższy i nie wieczny.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Jakie drzewa wybrać,posadzić?

Post »

Żywopłoty bukowe też potrafią być wysokie.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie drzewa wybrać,posadzić?

Post »

Problem z żywopłotem przycinanym jest taki, że jak się go sadzi przy samym płocie to nie ma jak go przyciąć od strony sąsiada bez wchodzenia na jego grunt, a to już potencjalne źródło problemów.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Jakie drzewa wybrać,posadzić?

Post »

Chmurka01 pisze że do granicy ma 4-5 metrów więc być może szło by wygospodarować miejsce na żywopłot z buka. Podsuwam tylko pomysł.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie drzewa wybrać,posadzić?

Post »

Ok ja też chcę pomóc.
Ja osobiście żywopłotu z buka nie miałem, ale trochę czytałem na temat żywopłotów.
Pisała chyba, że ma 4 m ale nie chce całości zająć żywopłotem. Nie wiem ile u podstawy musi mieć taki żywopłot z buka wysoki na 6m, ale przypuszczam, że minimum 1 m. A kłopot z cięciem do tego na 6-ciu metrach to już poważna sprawa.
Oprócz nikomu niepotrzebnej roboty będzie musiała bujać się z liśćmi i gałęziami.
Do cięcia od strony płotu musi zostawić minimum 1 metr, więc robi się ciasno.

Thuje szmaragd nie bez powodu są popularne - wsadzasz, zapominasz i nawet ciąć nie trzeba (chyba że czubki ).
1 rząd to chyba 1m - 2 rzędy z 1,5m szerokości. Można zostawić miejsce przy płocie jak się planuje coś przy płocie robić w przyszłości.
Wbrew ogrodowym podaniom, ponoć thuje są zdrowe i przyjazne ptaszkom i innym stworzeniom i nie szkodzą zdrowiu, chyba że ktoś się nimi naciera lub je zjada.

Mam w ogrodzie taki parawanik, tyle, że trzymam nisko bo naokoło 4m. Powodem jest:
- łatwiejsze cięcie ze zwykłej drabinki malarskiej.
- mniejsze thuje trzeba podlewać mniej lub wcale
- ścięte czubki zostawiam pod thujami , tam też spadają igiełki (nie trzeba nawozić, bo się samo kompostuje).

Też się od kilku lat mocno zastanawiam nad żywopłotem wzdłuż całego płotu i póki co nie znalazłem niczego tak dobrego jak thuja. Mam identyczny problem z brakiem miejsca.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Jakie drzewa wybrać,posadzić?

Post »

Niewątpliwie. Jeśli ktoś lubi. Ja ich nie proponuję bo stronię od nich jak tylko mogę. Ze względów estetycznych mi sie nie podobają. Wszędzie są. Często jedna wypada jak ząb i jest taki szczerbate coś. Po prostu ich nie lubię poza granice przyzwoitości. :wink:

Ale technicznie rzecz biorąc - tak - tuje będą lepsze. Estetycznie - dla mnie jednak ostatnie co bym posadził.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Jakie drzewa wybrać,posadzić?

Post »

No cóż. Budując trzy metry od granicy miał prawo. Jeśli jednak zrobił balkon, to wlazł w strefę zakazaną! Można go zmusić do likwidacji balkonu. Chcesz rady ale nie podałaś lokalizacji; a to bardzo istotne, bo w Polsce krzyżują się ze trzy klimaty. Wysoki bambus urośnie na Śląsku albo w Szczecińskim, ale w białostockim na pewno nie.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Jakie drzewa wybrać,posadzić?

Post »

Ja tylko jesze dodam od siebie. Nie wiem na jakim etapie jest sprawą. Jaka jest drugą stroną. Jakie są nastawienia.. to skomplikowane.

Jednak życie w zgodzie z sąsiadem jest bardzo ważne. Może można się jakoś dogadać. Posadzić coś razem. W granicy. Prywatność zapewni to obu stronom.

Ale wiem.. ludzie są bardzo różni. Często się nie da. ;:134
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”