Rododendron - problemy w uprawie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

W tym momencie to on juz usycha, wątpię by da się go uratować, ale próbować można.
Trzeba go wyjąć z tej ziemi i obejrzeć korzenie, zamoczyć w wodzie z kwaskiem cytrynowym,
posadzić do kwaśnego torfu, na razie może być wsadzony do donicy szerszej niż wyższej.
I zobaczy się czy on w ogóle zareaguje. Postawić w cieniu.

Przeczytać posty na ostatnich stronach bo tam wszystko jest napisane.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Madziuluhna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 cze 2023, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Czy po przesadzeniu rododendronów teraz w czerwcu/lipcu (jestem w trakcie) do podłoża do rh i azalii powinnam sypac nawoz? Przed przesadzeniem dałam wiosną pierwszą dawkę i nie wiem, czy to kontynuować skoro większe doly beda teraz uzupełnione świeża ziemia
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 206
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Do świeżego torfu proszę nie dawać nawozów mineralnych. Krzew musi najpierw odbudować system korzeniowy. Ja do przesadzanych rododendronów wokół krzewów do podłoża dodałam granulowany nawóz koński, a pod krzewy po dwie kiście bananów (mają dużo potasu) przysypując je torfem. Moje rododendrony przesadziłam do jednego wielkiego dołu, a w ubiegłym roku powiększyłam im stanowisko, gdyż bardzo się rozrosły i gałęzie sporo wystawały poza dół.
Pozdrawiam, Jelizawieta
maykell
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 kwie 2011, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Co z nimi począć?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Przede wszystkim przeczytać kilka stron ostatnich, bo problemy podobne były własnie omawiane.
Teraz możesz przyciąć całkiem suche gałązki, a odmłodzenie krzewów przeprowadzisz na wiosnę.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
julk1
50p
50p
Posty: 95
Od: 14 kwie 2020, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

zygmor pisze: 2 maja 2023, o 19:15 Nie wiem czy uda się go uratować,ale warto spróbować.
Zastosuj jeden z preparatów na fytoftoroze. Podłej każdy z krzewów 2-4l preparatu.
Najlepiej przy kolejnym zabiegu zmienić preparat na inny.
O ile to fytoftoroza i to ta najgorsza forma charakteryzuje się tym że ogonki liści powinny trzymać się pędów.
Po przecięciu sekatorem najbardziej schorowanego pędu wnętrze będzie w jakiejś części koloru brązowego.
Chyba masz rację... Podlałem każdy z krzewów proplantem, ale nie zatrzymało to choroby. Mimo upływu ok. 2 miesięcy od moich ostatnich zdjęć nic się nie zmieniło, a liście trzymają się stosunkowo mocno. Poobcinałem większość pędów, ale w środku nie było ani trochę koloru brązowego. Dzisiaj znowu odciąłem jeden z pędów i widać, że nie ma nic z brązu. To mnie zastanawia, jak i to, że rosnące obok krzaki mają się świetnie.

Joaker, sprawdziłem również czy krzew się trzyma mocno i tak jest. Nic go również nie podgryza od korzenia.

Co dalej? Skasować ten krzew całkowicie czy też obciąć maksymalnie i zobaczyć czy na wiosnę nie odbije? Jeżeli to fytoftoroza to czy nie będzie oddziaływać na pozostałe krzaki?


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Ja bym go zostawiła do wiosny. Teraz jest trochę za późno na radykalne cięcia, bo wybijające pędy nie zdążą już zdrewnieć przed zimą. Na wiosnę go przytniesz i zobaczymy jak będzie odbijał. Ja osobiście to bym mu przywiozła jakiejś prawdziwej leśnej mikoryzy. Sorry, że namawiam do takich działań, ale to jest bardzo dobre. Nawet jak chodzisz na grzyby to grzybowe obierki pod krzaczek rzucić i zasypać. Można też kupić podlać polywersum. Tylko trzeba już pilnować by nie zasuszyc podłoża.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Delbare
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 wrz 2023, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

20letni rododendron

Post »

Witajcie,
w zeszłym roku kupiłam działkę z ok. 20-25letnimi nasadzeniami. Wśród nich 3 rododendrony.
Bardzo chciałabym je utrzymać i dbać, aby rosły zdrowo, ale błądzę po omacku.
pH gleby ok 4-4,5. Nawożone trzykrotnie w tym roku. Dodatkowo opryskałam chelatem żelaza. Stosuję opryski na grzyby - magnicur, proplant, score, topsin (gdzieś się uchował). Wszystkie w odstępach. Kwiaty podlewane regularnie. A i tak liście żółkną, brązowieją, opadają. Rośliny są słabe. Usuwam te pożółkłe i z nalotem, ale drzewa dzięki temu straciły tylko połowę objętości, a problem pozostał. Macie dla mnie jakieś rady?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Witaj,
trochę małe te zdjęcia. Na jednym nie wiem co jest, ale pędy czarne.
W zasadzie wycięłabym już. Na wiosnę możesz odmłodzić krzewy, powycinać stare pędy.
Zrzucane starych liści w ilościach niedużych to jeszcze nie tragedia.

Najlepiej podsypać kwaśnym torfem, a jak nawozić to nawozem do roślin kwasolubnych.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Witaj
Proszę o pomoc w rozpoznaniu problemu moich rh i ew rady co robić/czy i jak ratować ciemniejące pąki rh?
Dużo wcześniej jeden widoczny pąk był wyraźnie ,, uschnięty/czarny,,
Nic z nim nie robiłam bo choruję poważnie od kilku lat ...
Urwałam dwa najbrzydsze i były suche jak pieprz,aż taki pyłek poleciał.
Inne,ale większość , są jak lekko pokryte ciemnym brudem...
Gdzie znajdę zdjęcia chorób pąków rh??? :roll:
Pozdrawiam z Gdyni
Asia
shax178
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 wrz 2019, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Witajcie. Czy jest ktoś w stanie mi pomóc z tym rododendronem? Wydaje mi się, że nie pobiera wody. Kupiony 2 tygodnie temu w Auchan. Wsadzony do ziemi dla rododendronów. Drugi ładnie rośnie. A ten usycha.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Ta glina to nie wygląda zbyt zachęcająco ;:222
A jak był kupiony to dobrze wyglądał?

To podłoże to trzeba w ogóle wymienić na torf kwaśny.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ae0504
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 kwie 2024, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Witam, 3 lata temu posadziłam rododendrony. Wybrałam niestety zbyt nasłonecznione miejsce i przyznaję, że nie podlewam ich regularnie, nie mówiąc o nawożeniu. Przez te 3 lata kwiaty mimo wszystko urosły, regularnie w sezonie kwitną ale liście stały się takie jak na zdjęciach i kwiaty są wątpliwą ozdobą mojego ogrodu. Myślę nad tym, czy nie przesadzić ich w miejsce odpowiedniejsze i zasilić. Czy jest szansa, że moje rododendrony w stanie w jakim są pokazane na zdjęciu po przesadzeniu odzyskają zdrowy wygląd? A może w tym nowym miejscu posadzić nowe sztuki bo te lata/momenty świetności mają za sobą?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

https://i.postimg.cc/7PCMNfV6/20240418-145748.jpg

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”