Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Najprawdopodobniej jesienią miałeś mszyce.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
wampir_wawelski
100p
100p
Posty: 197
Od: 31 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/Myślenice

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

tak i to bylo sporo tego, emulpar i karate
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

No to to są pozostałości po jesiennych mszycach.

W tej chwili bez znaczenia, może tylko brzydko wyglądać.
Ale jak nie miałeś świadomości że były jesienią to warto sprawdzić czy nie ma jaj. Takie czarne łezki wielkości kilku mm.

Teraz z resztą też warto poszukać.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

... i wjechać z preparatem olejowym.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Ja mam ponad 80 młodych drzew - sadzone rok temu i obecnie. Zamalowałam na razie pnie drzewek wapnem i pomyślę, co z tym zrobić. Niczego chyba nie wytnę, bo oznaczałoby to wycięcie 1/3 drzewek, albo lepiej. No nie spodziewałam się takiego czegoś... :(
Ciekawe, że nie widziałam tego kolcoroga w lecie, tylko dopiero teraz widzę ślady na korze, przy bieleniu drzew.

Tu jest więcej informacji:
https://www.armuro.com/pl/kolcorog-bizo ... zkodnikow/
mario77
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Gdybym nie sprawdzał ile pąków kwiatowych zawiązało mi się na sadzonych wiosną dereniach to chyba też bym go nie zauważył. Nie rzuca się w oczy ze swoim ubarwieniem. Jak się zbliżałem do drzewka i próbowałem mu zrobić zdjęcie to chował się z przeciwnej strony pędu :) . Sprawiał takie sympatyczne wrażenie, do czasu gdy w październiku zobaczyłem uszkodzenia kory. W tym roku zamiast aparatu uzbroję się w skórzaną rękawicę.
Wydaje mi się, że jaja są dużo mniejsze niż podają na tej stronie. Część wygląda na uszkodzone.

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Mario, dzięki za dokładne fotki jaj kolcoroga :) U mnie te pęknięcia kory są jakby mniej otwarte, najwięcej na jednej odmianie (10 szt. w 1 rzędzie). Chyba kupiłam drzewka z takim „gratisem”. Przyznam się, że gdyby nie fotki na Forum, to nie zwróciłabym uwagi na te pęknięcia. Aż wstyd :wink:

Olej mam już kupiony. Czas go zastosować w dogodnym momencie na tego kolcoroga.
Piszą, że larwy wykluwają się pod koniec wiosny. Czyli kiedy - w maju? Wydaje się ciut późno…
Chyba zacznę oprysk, jak tylko zaczną pękać pąki na drzewach, a potem powtórzę z odstępem min. 2 tygodni.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

O oleju neem piszecie? Jakie stosujecie proporcje? Ile tego na np. litr wody? Jest to olej naturalny to pewnie i przedawkować nie można. Dobrze rozumiem?
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Piszę o olejach parafinowych stosowanych w sadownictwie. Nie podaję nazwy handlowej, żeby nie było reklamy. Na moim jest stężenie cieczy użytkowej 2%, ale to jest gotowy preparat od razu z adiuwantem.

"Ogólnie zalecany termin wykonania oprysku olejem parafinowym to okres od końca lutego do końca marca. Jest to jednak termin orientacyjny, a dokładny termin zabiegu musimy wyznaczyć na podstawie tempa rozwoju roślin w danym roku, zachowania szkodników i przebiegu pogody. Decydując się na to kiedy wykonać oprysk olejem parafinowym, warto wziąć pod uwagę następujące zalecenia:

- oprysk najlepiej wykonać w momencie, gdy szkodniki wybudzają się z zimowego uśpienia i ich aktywność życiowa rośnie, np. gdy z jaj zimowych zaczynają wylęgać się larwy. W tym okresie szkodniki zaczynają intensywnie oddychać i potrzebują dużo powietrza.

Tymczasem preparaty olejowe zamykają wtedy przetchlinki jaj i uniemożliwiają dopływ tlenu rozwijającym się larwom, które giną, termin oprysku preparatem olejowym można wyznaczyć w oparciu o fazy fenologiczne na podstawie prowadzonych obserwacji. I tak np. w przypadku zwalczania przędziorka owocowca na jabłoni w przeprowadzonych badaniach zaobserwowano, że oprysk olejem parafinowym przynosi najlepsze efekty, gdy wykona się go w okresie od tzw. mysiego uszka do zielonego pąka kwiatowego. W zależności od przebiegu pogody może to być w marcu ale też dopiero w kwietniu.

- oprysk olejem parafinowym najlepiej wykonać w okresie bezlistnym lub na początku ukazywania się liści, gdyż na w pełni rozwiniętych liściach olej parafinowy może wykazywać objawy fitotoksyczności w postaci powstawania brunatnych plam,

- oprysk należy wykonać w dzień bezwietrzny, bezdeszczowy i słoneczny, przy temperaturze powyżej 5°C (a najlepiej w temp. 8°C lub wyższej). Przed wykonaniem oprysku warto też sprawdzić prognozę pogody na najbliższe dni, gdyż występujące w następnych dniach ulewne deszcze i spadki temperatury poniżej 5°C znacznie obniżą skuteczność wykonanego oprysku."

Cytat ze strony: https://poradnikogrodniczy.pl/opryski-o ... iglaki.php
mario77
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Rozstępy w nacięciach będą się powiększać wraz ze wzrostem drzewka. Te szersze nacięcia prawdopodobnie zostały wykonane w sierpniu kiedy drzewka jeszcze rosły.
Dla środkowo-wschodnich stanów U.S. podają termin wylęgu nimf z jaj maj/czerwiec.
Chciałbym, mieć tylko 10 nacięć na drzewku :). Ja chyba przegapiłem jeden sezon, bo u mnie to można mówić o inwazji, 100% grusz, jabłoni i dereni wygląda tak:

Obrazek
Brzoskwinie i śliwy są zaatakowane w śladowych ilościach, natomiast na moreli i orzechu włoskim nie zauważyłem. Być może dlatego, że to już 4 letnie drzewka i rosną szybko i młode przyrosty mają wyżej,a stare nie są atrakcyjne dla kolcoroga.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

10 to ja mam drzewek (wszystkie egzemplarze tej samej odmiany jabłoni - cały rządek) w podobnym stanie do Twojego, reszta z 70 szt. nieco mniej uszkodzona.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”