Oliwka - choroby,szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Kaska1311
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 wrz 2023, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Witam,

Mam oliwkę od około 2 miesięcy. Nie będę ukrywać - jestem zielona w temacie.
Polecono mi keramzyt na dno doniczki i podłoże uniwersalne z włóknem kokosowym i tak tez ja przesadziłam.

Stoi przy oknie balkonowym południowo wschodnim. Po jakimś czasie zaczęła zrzucać liście z czarna końcówka. Wyczytałam, że to przez przelanie jej, wiec zaczęłam ograniczać podlewanie do co 3 dni. Problem zniknął.
Przestawiłam ją teraz na balkon, tez południowo wschodzi i na niektórych młodych liściach (jasne zielone tylko) pojawiały się takie plamki białe, nie są śliskie, nie znalazłam żadnych „białych robaczków 🙈
Pod spodem są czarne plamki.

Proszę o pomoc

Jak ją uratować?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Na pewno podłoże do wymiany, gdzie włókno kokosowe w przypadku Oliwki? 🤦‍♂

Oliwka preferuje lekko zasadowe podłoże, więc do ziemi trzeba dodać żwirku dolomitowego robiąc mieszankę około 3:1.

Jeśli chodzi o podlewanie, to w okresie wegetacji podlewasz dużą ilością wody, a kolejne jak porządnie przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Natomiast w okresie jesienno-zimowym musisz zapewnić chłodne stanowisko z temperaturą nie wyższą niż około 10 - 12 stopni. W tym czasie ograniczasz podlewanie, podlewasz wtedy żeby nie zasuszyć rośliny.

Co do zmian, jeśli nie ma na roślinie szkodników, to mogą być to jakieś niedobory. Co nie oznacza, że nie było szkodników - czarne kropki od spodu liści to najprawdopodobniej ich odchody.
Po przesadzeniu zrób na wszelki wypadek oprysk i podlej Mospilanem.
W przyszłym sezonie, zwłaszcza po wystawieniu na zewnątrz regularnie sprawdzaj roślinę czy nie ma szkodników.

Oczywiście Oliwka jak każda roślina potrzebuje regularnego nawożenia mineralnym nawozem o mniejszym stężeniu niż podaje producent, co około 2 - 3 tygodnie. Po wymianie podłoża do nawożenia musi minąć około miesiąc, więc w tym sezonie z tym można się wstrzymać - w okresie jesienno-zimowym nie ma potrzeby nawozić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Apacz233
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 wrz 2023, o 07:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Dzień dobry,

czy ktoś z Państwa ma wiedzę co pożera moje oliwki? Problem pojawił się niedawno, coś zaatakowało moje dwa drzewka i zjada liście i pędy zostawiając masę odchodów (czarne kulki).
Naocznie nie znalazłem nic na drzewku, żadnych larw itp. po otrzepaniu drzewka spadły tylko odchody... co mogę zrobić w tym przypadku? Jakiś oprysk profilaktyczny i obserwować?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Mogą być to opuchlaki. Podlej albo zrób oprysk Mospilanem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ivonea
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 lip 2023, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Dzień dobry,
Liście moich dwóch oliwek podsychają od czubków. Na początku wyglądało, że tylko starsze liście. Jednak teraz oliwki puszczają mlode ładne pędy. Po jakimś czasie te świeże listki ròwnież zaczynają schnąć od czubków. Drzewka są podlewanie co kilka dni, jak ziemia wyschnie. Stoją w jasnym pokoju. Przy kaloryferach, ale są one zakręcone. Temp. w pokoju 18-20stC. W lipcu pryskane Mospilanem z powodu wełnowców. Z dobrym efektem. A co tym razem? :/
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc w uratowaniu drzewek.
Iwona
postimg.cc/hfYTMxQZ]Obrazek[/url]

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Szkoda, że nie poczytałaś o uprawie Oliwki. W okresie jesienno zimowym powinna być zimowana w niskiej temperaturze powyżej zera, a nie w temperaturze pokojowej...

To są efekty zbyt wysokiej temperatury.

Pozostaje jeszcze kwestia podłoża, w czym rośnie w zwykłej ziemi uniwersalnej?
Oliwka preferuje lekko zasadowe podłoże, czyli najlepiej mieszanka ziemi i żwirku dolomitowego.

Inaczej mówiąc zapewnij inne stanowisko oraz przesadź do właściwego podłoża.
Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ivonea
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 lip 2023, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Dzień dobry,
poczytałam. Jednak gdy kupowałam oliwki w maju z przeznaczeniem na balkon typu loggia, jeszcze nie wiedziałam, że spółdzielnia wymyśli totalny remont balkonów, które są do tej pory niemożliwe do używania :(( Na dodatek mieszkanie małe i oliwki zabierają mi miejsce. Ziemia jest uniwersalna zmieszana z keramzytem, bo często mnie nie ma w domu, nawet przez tydzień, a na balkonie słońce świeci od 11:00 przez cały dzień. Dodałam za radą właściciela sklepu ogrodniczego. Żeby oliwki miały jakiś zapas wody w razie gdy mnie nie ma. Niestety o dolomicie nie mówił. Jednak zawsze były podlewanie dopiero jak ziemia przeschła.
Ja się bałam, że to jakiś grzyb... Dziękuję za tę lepszą informację.
Iwona
xandy90x
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 lut 2023, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Wstaw tam może jeszcze nawilżacz powietrza, żeby utrzymywał 50-60%. I oby jak najszybciej udało się wstawić już na balkon-loggia ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Nawilżacz tutaj nic nie pomoże. Oliwka jest przystosowana do suchego powietrza. Problem leży w zbyt wysokiej temperaturze i prawdopodobnie dodatkowo w podłożu i podlewaniu.

Ivonea, ok. W każdym musisz przesadzić. Jeśli nie znajdziesz chłodniejszego stanowiska, to musisz przeczekać do wiosny. W najgorszym wypadku może stracić część liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ivonea
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 lip 2023, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Dziękuję Wam bardzo za rady i wsparcie!
Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”