Kristalon

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Kristalon

Post »

Jakbym rozpuścił 20g tego superfosfatu potrójnego w 80- 100ml ciepłej wody i dodał to do roztworu z Kristalonem Pomarańczowym to podniósł bym fosfor z 52,3mg na 82,2mg w litrze roztworu plus jako extra dostał bym trochę wapnia i siarki z Superfosfatu. Wygląda obiecująco .. :D

Swoją drogą jak to jest ze sporządzaniem roztworu ?
Jedni piszą : Nalej 1 litr wody i wsyp składniki np. 100+100g, inni z kolei piszą: wsyp 100+100g składników i dopełnij wodą do 1 litra..
Co jest prawidłowe ? :roll: :?:
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kristalon

Post »

Nie każde nawozy można mieszać ze sobą, nie wiem czy takie składniki w tych nawozach staną się nie przyswajalne.
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 809
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Kristalon

Post »

duploboss pisze: 28 cze 2023, o 02:04 ...

Swoją drogą jak to jest ze sporządzaniem roztworu ?
Jedni piszą : Nalej 1 litr wody i wsyp składniki np. 100+100g, inni z kolei piszą: wsyp 100+100g składników i dopełnij wodą do 1 litra..
Co jest prawidłowe ? :roll: :?:
Przy tej skali dużo pomyłki nie będzie, ale prawidłowo jest "... dopełnij do 1 litra".
pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Kristalon

Post »

ekopom pisze: 28 cze 2023, o 08:38 Nie każde nawozy można mieszać ze sobą, nie wiem czy takie składniki w tych nawozach staną się nie przyswajalne.
Dziękuję z info, też nie wiem i to tylko dywagacje jak ewentualnie podwyższyć fosfor..
A w kwestii poprzedniego mojego postu ? Czy tak może zostać ten roztwór i dawkowanie ?
Pozdrawiam, Jacek
AdamK-l
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 20 mar 2023, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kristalon

Post »

U Was na Kristalonie Pomarańczowym też jest podana data ważności 3 lata? Bylem zdziwiony, bo wcześniej miałem Kristalon Czerwony i bylo na nim napisane, że "przy odpowiednim przechowywaniu ... ważny bezterminowo".
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kristalon

Post »

Ciekawe jakie to są odpowiednie warunki, a mieszanina kilkanaście związków chemicznych, to nawet dwa lata gwarancji jest dużo, aby coś się nie pozmieniało.
Awatar użytkownika
Kurkadomowa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 10 lip 2023, o 00:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomidorki kristanol.. schemat użycia kristanulu

Post »

Witam posiadam małą uprawę pomidorów w tunelu chciałbym przejść na nawozu w jakiem stadium rośliny używać jakiego koloru kristanolu ? Oraz w jakich dawkach na 10 lirtów wody oraz częstość ich stosowania...??
Pozdrawiam

Prosimy o poprawną pisownię na forum/Karo
Bóg zapłać
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kristalon

Post »

Kurkadomowa

Na pierwszej stronie tego wątku śp.Dino_saur bardzo dokładnie opisał jakie kolory Kristalonu używać i kiedy.

Sam wątek liczy zaledwie 5 stron i warto sobie przeczytać.
Arcicorci
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 21 mar 2019, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria

Re: Kristalon

Post »

Ja już się gubię. Im więcej czytam tym jestem bardziej skołowany. Każdy pisze co innego jak i kiedy używać Kristalonu. Jedni pisza:

Kristalon zielony na etapie rozsady (...) gdy pokazują się kwiatki, zmieniam na pomarańczowy.

Ta druga cześć zdania jest dla większości osób spójna. Kristalon pomarańczowy od kwitnienia do pełnych zbiorów

Inni pisza np:

na początek uprawy kristalon żółty a potem czerwony faza wzrostu zielonej masy , a potem pomarańczowy

To co jest właściwe? Czy mogę sobie darować Kristalon zielony?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21742
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Kristalon

Post »

Nie czytasz postów!!!!?
W powyższym Maraga udziela odpowiedzi na Twoje wątpliwości!
Maraga pisze: Na pierwszej stronie tego wątku śp.Dino_saur bardzo dokładnie opisał jakie kolory Kristalonu używać i kiedy.
Sam wątek liczy zaledwie 5 stron i warto sobie przeczytać.
Skuszę się i przytoczę ten ważny post!
Dino_saur pisze: 29 gru 2015, o 12:14

Kristalon - zgodnie z opisem - do fertygacji stosuje się w stężeniu 0,1%.
Czyli z 1kg nawozu "suchego" mamy 1000kg (1000 litrów) nawozu płynnego.
W praktyce na 10l konewkę 10g (1dag) nawozu.
Ja do dawkowania używam jakąś tam plastikową miarkę z lekarstwa. Uprzednio zważyłem 20 miarek nawozu i dzieląc wynik przez owe 20 miałem wyznaczoną wagę jednej miarki. Zważenie jednej miarki na wadze kuchennej jest absolutnie niedokładne, im więcej miarek zważymy, tym większą dokładność osiągniemy. Dla mnie 20 miarek dało wystarczającą precyzję.

Stosowałem cztery rodzaje tego nawozu.
Żółty - do ukorzeniania
Zielony - w fazie wzrostu masy zielonej
Czerwony i pomarańczowy - w trakcie zawiązywania owoców i dojrzewania owoców.


Nie jestem żadnym ekspertem ogrodniczym - tak to sobie wymyśliłem studiując różne źródła wiadomości (w tym oczywiście i nasze forum). Efekt był dla mnie bardzo, bardzo zadowalający. I to zarówno pod względem osiągniętych zbiorów jak i ekonomicznym.

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Arcicorci
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 21 mar 2019, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria

Re: Kristalon

Post »

O to właśnie chodzi ze czytam. Niektórzy pomijają Kristalon zielony (18-18-18) i zamiast niego po żółtym (13-40-13) stosują od raz czerwony (12-12-36). Kristalon zielony zawiera 18% azotu. Czyli w litrze roztworu jest 180mg azotu. Optymalne wartości dla pomidora wegetatywnego to powinno byc w przedziale od 90 do 120. Dla pomidora o liściach ziemniaczanych oraz generatywnego ilość azotu powinna być jeszcze mniejsza. Z tego powodu używany jest Kristalon czerwony bo ma mniejszy udział procentowy azotu i nie zaburza pobierania przez roślinę potasu.

Dino_saur sam pisze ze "(...) nie jestem żadnym ekspertem ogrodniczym - tak to sobie wymyśliłem (...)"

Wiec dlatego uważam ze moje pytania wydaja sie uzasadnione. Forum ma na celu wymianę doświadczeniami i poszerzaniu naszej wiedzy.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kristalon

Post »

Wszystko zależy jak zasobna jest nasza gleba w poszczególne składniki. Na początku , gdy szczególnie jest ziemia zimna i z tej przyczyny jest problem z pobieraniem fosforu, to celowo podnosimy jego poziom nawet dwukrotnie od optymalnego poziomu. Musimy wiedzieć jaką mamy glebę, bo np. u mnie w najbliższym sezonie chyba w ogóle nie zasilę jej fosforem, gdyż mam go znacznie przekroczonego od optimum. Także są zmienne zapotrzebowania roślin w dane składniki w trakcie rozwoju i gatunku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”