Wiśnia piłkowana i inne (Prunus serrulata)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wiśnia piłkowana i inne (Prunus serrulata)

Post »

Tylko że Amanogawa ma swój charakterystyczny pokrój który mi akurat nie pasuje w tym miejscu gdzie ma być posadzona. Pissardi już byłaby lepsza.
Na pewno pocieszyłaś mnie że z przemarzaniem nie ma aż takiej tragedii jak piszą niektórzy.
W mojej miejscowości jest kościół na sporej górce, odsłonięty z jednej strony na pola. Wygwizdowo okrutne. Rośnie tam od lat pięknie i bez kapryszenia duża, różowa wiśnia. Przeżyła na pewno mroźniejsze zimy niż te które są teraz. Tylko trudno zidentyfikować odmianę niestety.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Wiśnia piłkowana i inne (Prunus serrulata)

Post »

Duży Kanzan rośnie w Arboretum w Wirtach. Nie sądzę, żeby ktoś ją tam okrywał. Klimat jednak na Pomorzu jest dość łagodny.
U mnie pod Toruniem od kilku lat zdarza się "biegun zimna". Dodatkowo, jest średnio 3-5 stopni mniej niż w mieście. Sąsiadka ma od wielu lat kwitnącą Royal Burgundy. Ja również sobie taką sprawiłam, plus dwie Amanogawy. Nic nie przemarzło. Pissardi nie jest wiśnią piłkowaną, tylko śliwą wiśniową i kwitnie wcześniej niż wiśnie piłkowane.
Pozdrawiam Lucyna
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Wiśnia piłkowana i inne (Prunus serrulata)

Post »

Z własnego doświadczenia doradził bym obielić. Jedna Amanogawa u mnie miała pękniecie mrozowe i oddzieliła całkowicie korę od pnia, można powiedzieć, że rozwinęła skrzydła :D
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Wiśnia piłkowana i inne (Prunus serrulata)

Post »

Znam ten "ból". Podobnie miałam z magnoliami. Nie bielę jednak drzewek ozdobnych, bo za bardzo "biło by mnie to po oczach". Przywykliśmy do widoku bielonych pni drzew owocowych. Jednak te ozdobne zazwyczaj mają naturalny kolor pnia. Ja rozwiązałam ten problem w ten sposób, że owijam pnie drzew ozdobnych pasami białej zimowej agrowłókniny. "Ozdoby" te zdejmuję po ustaniu wiosennych przymrozków.
Pozdrawiam Lucyna
bettka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 23 cze 2020, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia piłkowana i inne (Prunus serrulata)

Post »

@Lucyna, co robisz z Royal Burgundy? Moja słabo kwitnie, pewnie powinnam ja przyciąć, ale nie ma zielonego pojęcia jak🤷
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Wiśnia piłkowana i inne (Prunus serrulata)

Post »

Ja swoją cięłam jedynie korekcyjnie ale i tak bardzo słabo. Pierwszego roku po posadzeniu nie kwitła, potem zaczęła kwitnąć. Rośnie obok róż, daję jej więc na wiosnę tego samego nawozu co różom (jakiś dedykowany granulat). Wiem, że wiśnia ma nieco inne wymagania ale za bardzo się z nią nie cackam.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Wiśnia piłkowana i inne (Prunus serrulata)

Post »

Mam młodą wiśnię pendulę i wypuściła z pnia gałązkę, która jest grubsza i stercząca. Czy pendule są szczepione i podkładka wypuściła zwykłą odnogę? Mam obciąć ją?
Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Wiśnia piłkowana i inne (Prunus serrulata)

Post »

To wygląda na odrost od podkładki. Tak, odmianowe wiśnie piłkowane są szczepione. Usuń ten odrost, bo zabiera siłę wzrostu odmianie szlachetnej.
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”