Grab - wymagania,sadzenie,rozmnażanie ,choroby,szkodniki

Drzewa ozdobne
wildwood
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 wrz 2023, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grab - wymagania,sadzenie,rozmnażanie ,choroby,szkodniki

Post »

A jak z cięciem?
Obecnie (jesień 2023) tnę na 25 cm, pojawiają się pąki w 2024 i załóżmy metrowe odrosty w 2024 (optymistycznie :)). Kolejne cięcie planowane na sierpień/wrzesień 2024. Tylko do ilu przyciąć te metrowe odrosty by żywopłot był bujny od dołu i równy na wysokości, ciąć na 30cm, 40cm? Jak to wygląda z doświadczenia?
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Grab - wymagania,sadzenie,rozmnażanie ,choroby,szkodniki

Post »

Może być ciężko z metrowymi w pierwszym roku po posadzeniu choć jest to możliwe. Mimo wszystko nie dopuściłbym do takich przyrostów i ciąłbym już w czerwcu jeśli tak będzie szalał. Jak dużo skracać? - Zostawiałbym tak po 3-5 pąków z pędu i z tego robił kolejne odrosty.

Oczywiście ostry sekator i ostrzem w tym konkretnym przypadku do ziemi a przeciwostrzem w niebo w przypadku sekatora nożycowego jak już zwracamy uwagę na szczegóły. :wink:

P.S.
Istnieje tez technka która mogłaby się u Ciebie sprawdzić ale musiałbyś się wdrożyć w temat bo ja jedynie o tym słyszałem. Chodzi o kontrolowane nadłamywanie pędów i wyginanie/przeplatanie przez siebie. Nie wiem jak się nazywa ale coś takiego jest. Być może przy takich wysokich sadzonkach miałoby to miałoby sens.
wildwood
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 wrz 2023, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grab - wymagania,sadzenie,rozmnażanie ,choroby,szkodniki

Post »

Nie cytujemy jeśli bezpośrednio odpowiadamy na post./Karo

Dziękuję za Twoją pomoc. ;:333
A za informacje o cieciu sekatorem szacunek.
Dla mnie wszystko jasne.
Magda1608
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 paź 2023, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grab - wymagania,sadzenie,rozmnażanie ,choroby,szkodniki

Post »

Witam, wczoraj zasadziliśmy grab. Po jednej nocy liście są pozwijane jak na załączonym zdjęciu. Czy ktoś wie jaka może być tego przyczyna?
Obrazek
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Grab - wymagania,sadzenie,rozmnażanie ,choroby,szkodniki

Post »

Brak wody. Idź szybko podlać.. albo za wcześnie przesadzone, ale może sobie poradzą. Na pewno mocno podłej.. wręcz przelej.
kamilwre
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 kwie 2024, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grab - wymagania,sadzenie,rozmnażanie ,choroby,szkodniki

Post »

Cześć,

Coś dziwnego dzieje się z moimi rocznymi grabami i nie bardzo potrafię znaleźć jaka jest przyczyna.
Część z nich wydaje się że dobrze sobie radzi, część natomiast ma małe listki o wiele mniejsze niż pozostałe, a jeszcze inne tak jakby wystrzeliły u nich pąki i nagle stop. Nie widzę żeby były pogryzione / nie widzę aby miały jakieś robactwo, rosną na ziemi gliniasto piaszczystej z dosypaną czarna ziemia, mają raczej wystarczającą ilość wody. Podrzucam zdjęcia, aby ktoś mi podpowiedział co może być przyczyną, dzięki.

ad1) ten wygląda okej (dodaje dla porównania)
Obrazek
ad2) ten jakby wystartował z listkami ale w sumie od ~ 3 tyg. są one takiej samej wielkości
Obrazek
ad3) ten jakby zatrzymał się w rozwoju ;) listki zaczeły wychodzić i nagle stop
Obrazek
ad4) tutaj jakiś taki nie śmiały start w sumie podobnie jak wyżej
Obrazek
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Grab - wymagania,sadzenie,rozmnażanie ,choroby,szkodniki

Post »

Myślę że nie ma się czym przejmować. Cechy osobnicze. Moje buki też startują nierówno. Jedne już mają liście, inne nawet jeszcze nie pękają. Wyrównają się za miesiąc wszystkie ładnie.
kamilwre
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 kwie 2024, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grab - wymagania,sadzenie,rozmnażanie ,choroby,szkodniki

Post »

Okej, dzięki za odpowiedź. Wrzucę update za jakiś czas :)
Dawid82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 23 lis 2023, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grab - wymagania,sadzenie,rozmnażanie ,choroby,szkodniki

Post »

U mnie w szpalerze mam kilkadziesiąt lip. Większość strzeliła liśćmi, ale kilka z nich to takie śpiochy. Dopiero z pąków liście wychodzą. Też jestem zdania, że to cecha osobnicza. Nie przejmować się - znaleźć inne powody do zmartwień :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”