Miedzian

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian

Post »

Pod osłonami (w szklarni) praktycznie nie pryskam niczym, nawet przy wysadzaniu rozsady. Tylko w gruncie. Miedzianem psikam
zapobiegawczo przy wysadzaniu liście od spodu.Później już miedzianu nie używam. Za słaby na grzyby, bakterii też nie utłucze i może rośliny uszkodzić.
Pozdrawiam! Gienia.
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 91
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Miedzian

Post »

Podsumowując lekturę wątku. Miedzian w stosunku do drzew owocowych stosujemy jesienią po opadnięciu liści czy w okresie wiosennym luty/ marzec? Stosujemy prewencyjnie na wszystkie drzewka owocowe czy po wystąpieniu jakieś choroby? Mam problem z moniliozą na morelach. Do tej pory usuwałem chore gałązki i zabezpieczałem rany maścią. W tym roku pierwszy raz zastosowałem miedzian na moreli Compakta w ilości 10g/ 5l w lutym i tak wystąpiła choroba.
Pozdrawiam Piotr
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian

Post »

Kwiatku, Jedni stosują miedzian jesienią - zwłaszcza ci, którzy mają brzoskwinki i morelki. Inni wiosną prewencyjnie bardziej p-ko chorobom bakteryjnym i wirusowym niż grzybowym. Ja stosuję wiosną, nie mam moreli ani brzoskwiń. Nie zawsze są warunki by zrobić oprysk. Już dwa lata nie robiłam oprysku miedzianem , nie było warunków, albo wiało albo lało, udało mi się w lutym złapać jeden , piękny dzień by opryskać olejem. Na moniliozę żaden miedzian nie pomoże.
Ja mam Topsin, signum, switch, są też jakieś inne. Jeżeli usychają Ci kwiatki i gałązki przy kwiatkach, (czyli to jest typ grzyba Monilioza laxa) muszą być wykonane co najmniej dwa opryski z tych preparatów- na początku i pod koniec kwitnienia. Niektórzy dla pewności pryskają też w pełni kwitnienia. Natomiast jeśli masz ten drugi typ moniliozy (monilioza fructigena), która powoduje gnicie owoców, opryski z wcześniej wymienionych preparatów rozpoczynamy po opadnięciu płatków, (i je powtarzamy w zależności od pogody przez cały czas ), a zwłaszcza wtedy gdy owoce zaczynają dojrzewać- bo wtedy następuje masowe zarażanie moniliozą . I trzeba pamiętać o okresie karencji.
Pozdrawiam! Gienia.
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 91
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Miedzian

Post »

Nurtuje mnie jeszcze geneza/ źródło tej choroby. Drzewko w szkółce jest już zakażone, czy choroba może przenieść się z innego drzewka zakażonego w ogrodzie?
Pozdrawiam Piotr
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian

Post »

https://www.dionp.pl/brunatna-zgnilizna ... monilioza/
W necie można wszystko wyszperać.
Pozdrawiam! Gienia.
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 91
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Miedzian

Post »

Dziękuje
Pozdrawiam Piotr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”