Skrzydłokwiat - kwitnienie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18677
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - kwitnienie

Post »

1. Jeśli masz twardą wodę to pierwsze co musisz zmienić. Rośliny podlewamy wyłącznie miękką wodą. Twarda z czasem zmienia pH podłoża, przez co przyswajanie składników mineralnych z nawozu staje się coraz bardziej utrudnione. Co prawda w parę miesięcy nie powinno radykalnie zmienić pH podłoża, ale to zależy od indywidualnych kwestii, jak jakość wody. I po paru miesiącach może się pH jeśli wodę masz słabej jakości.
Polecam przy twardej wodzie nie tyle co filtrować z dzbanku, bo to może być niewystarczające - tutaj o wiele lepiej sprawdza się filtr RO (odwróconej osmozy), ale mieszanie takiej wody z wodą destylowaną.

2. Skrzydłokwiat, jak inne rośliny nie sadzimy do samej ziemi uniwersalnej, ale różnych mieszanek. W przypadku tej rośliny sprawdzi się powiedzmy mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 2:1. Do korzeni musi docierać powietrze.

3. Nawóz, który podałem jest PK, czyli tylko Potas i Fosfor, czyli wspomagający kwitnienie. W zeszłym roku jak zastosowałem co prawda nie w przypadku Skrzydłokwiata, ale Cymbidium to mi wypuściło 4 pędy kwiatowe. Skrzydłokwiata mam dwa, ale oba variegata i mam je za krótko, żeby zweryfikować czy zakwitną i czy w ogóle - variegata to trochę inna sprawa.
Twój nawóz jest w sumie w porządku, ale skoro nie chce zainicjować kwitnienia, to można spróbować innego nawozu z przewagą dwóch pozostałych pierwiastków, niż azotu.


I teraz, jeśli ten Skrzydłokwiat nie rośnie w mieszance ziemi i rozluźniacza, to polecam wymienić podłoże, odczekać z trzy tygodnie i nawozić na zmianę dwoma nawozami - tym Twoim i albo tym co podałem, albo innym z przewagą potasu przez parę tygodni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tammy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 mar 2015, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - kwitnienie

Post »

1 i 3. Zacznę od filtrowania wody do podlewania i odżywki z potasem i fosforem.

2. Kwiaty doniczkowe dostępne w sklepach mają najczęściej miękkie podłoże. Nie wiem z czego się składa i czy w ogóle np. w przypadku skrzydłokwiatu bardziej by się sprawdziło?
Kiedyś przeczytałam, że perlit powinien stanowić najwyżej 10% podłoża. Nie pamiętam jednak czy to dotyczyło konkretnej rośliny czy też ogólnie doniczkowych… Czy w takim razie proporcja 2:1 to nie za dużo?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18677
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - kwitnienie

Post »

Echhhh...

Podłoże produkcyjne w którym sprzedawane rośliny nie nadaje się do długotrwałej uprawy. Zwykle jest to zmielone włókno kokosowe, czasami z dodatkiem torfu, czasami z małym dodatkiem perlitu. Rzadko można spotkać w innym podłożu. Jest bardzo niestabilne jeśli chodzi o przesychanie podłoża, albo przelejesz albo przesuszysz. Do tego szybko staje się jałowe.

Wracając do składu perlitu, to kompletna bzdura że musi stanowić góra 10%. Nie wiem co czytasz, ale radzę omijać szerokim łukiem takie strony.
Uprawiam rośliny od kilkunastu lat, mam z kilkaset roślin i doskonale wiem na podstawie swojego doświadczenia, doświadczeń innych co dana roślina potrzebuje.
W przypadku swoich Skrzydłokwiatów oprócz perlitu dodałem jeszcze podłoża do storczyków żeby odpowiednio rozluźnić podłoże.

Zrób tak, jak napisałem wcześniej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tammy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 mar 2015, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - kwitnienie

Post »

Wodę zaczęłam już filtrować, niebawem kupię odżywkę z większą ilością fosforu potasu. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w następnym przesadzę do mieszanki ziemi z perlitem i podłożem do storczyków.
Ostatnie pytanie. Czy suche końcówki liści powinny martwić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18677
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - kwitnienie

Post »

Suche końcówki albo od suchego powietrza albo od zbytniego przesuszania podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
karl012
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 lip 2023, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - kwitnienie

Post »

Moja dziewczyna ma skrzydłokwiat i jej te kwiaty uschły i po prostu je odcięliśmy. Czy to dobrze?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18677
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - kwitnienie

Post »

A po co trzymać uschnięte kwiaty?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tammy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 mar 2015, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - kwitnienie

Post »

norbert76 pisze: 10 lip 2023, o 23:51 Suche końcówki albo od suchego powietrza albo od zbytniego przesuszania podłoża.
Rozumiem. Dziękuję za wszystkie wskazówki. Mam nadzieję, że pomogą. Pozdrawiam
Peedro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 lip 2023, o 23:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - kwitnienie

Post »

Cześć, chciałbym Was prosić o pomoc i poradę. Kilka dni temu zostałem szczęśliwym posiadaczem skrzydłokwiatu. Niestety bardzo szybko po ustawieniu go w domu białe liście otaczające kwiatostany zaczęły ciemnieć i opadać - dołączam zdjęcie. Czy wiecie może, co jest przyczyną, i jak temu przeciwdziałać?
Obrazek

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18677
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - kwitnienie

Post »

Przekwita.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”