Opuncja - problemy w uprawie

kaktusiarz128
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 28 lip 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: problem z opuncjami

Post »

Obecnie mam tylko ziemie do kaktusow wiec nie wiem czy moge do niej wsadzic czy jednak musi byc zwir
Awatar użytkownika
Adrenalina
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 sty 2009, o 01:29
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: problem z opuncjami

Post »

Jeśli nie planujesz mieć nic innego to też da radę. ;)
Choć lepsza byłaby lżejsza ziemia. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko gnicia rośliny, poza tym wykształci się bardziej rozbudowany system korzeniowy.
kaktusiarz128
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 28 lip 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: problem z opuncjami

Post »

to jaka ziemie proponujesz?
Awatar użytkownika
Adrenalina
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 sty 2009, o 01:29
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: problem z opuncjami

Post »

Sęk w tym żeby podłoże było mniej żyzne i bardziej przepuszczalne. Kupna ziemia do kaktusów jest dobra na bazę.
O właściwym podłożu jest sporo na forum.
Nie wiem czym dysponujesz, ale jeśli nie masz żwiru to możesz dodać np. piasku (pół na pół, lub nawet więcej piasku).
Gleba będzie mniej żyzna, a po przesuszeniu nie taka zbita. Piasek jest jednak mało praktyczny - gorzej wysycha i może uciekać przez dziurki w doniczce ;) Na spód możesz dać trochę kamieni, lub inny keramzyt.
Opuncje są dość pancerne. Pamiętaj tylko by ranę po cięciu podsuszyć, a potem nie przesadzić z wodą. :)
kaktusiarz128
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 28 lip 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: problem z opuncjami

Post »

Ok.Dzięki za rade.W takim razie na razie będę suszyl jakie tydzien czyli po prostu zostawie odciete czlony na gazecie przez tydzien a pozniej kupie zwirek wymieszam z ziemia do kaktusow i wsadze.Mam nadzieje ze moja druga opuncja jakos bedzie rosla bo na razie jakos nienormalnie wyglada i chyba tez ja zetne
Michal17
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 19 lut 2012, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Dziwne plamy na opuncji

Post »

Witam. W połowie października dostałem człon opuncji do ukorzenienia. Wszystko do pewnego czasu miało się dobrze, opuncja się ukorzeniła albo jeszcze się ukorzenia , ważne że nie gnije/schnie. Wracając do tematu. Opuncja owa stała sobie na parapecie od połowy października, nie ruszałem jej, nie obracałem. Wczoraj musiałem zdjąć wszystkie doniczki z parapetu i zobaczyłem ze na jednej stronie opuncji ( tej od strony okna) są dziwne plamy. Nie wiem czy może to być spowodowane, pierwsza myśl to poparzenie słoneczne,ale w naszym klimacie w trakcie jesieni to raczej ciężko o coś takiego. Wstawiam zdjęcia:
Plamista strona :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Strona "normalna":
Obrazek Obrazek
maciejwolak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 gru 2012, o 00:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dziwne plamy na opuncji

Post »

sprawdź pod lupą czy przy tych plamach i ich sąsiedztwie nie chodzą przędziorki bo raczej to jest przyczyną, jak tak to opryskać dwa razy w odstępie 7-10 dni preparatem roztoczobójczym.
Michal17
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 19 lut 2012, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Dziwne plamy na opuncji

Post »

To chyba właśnie one, bo przy podłożu widziałem kilka sztuk. Zaraz zrobię oprysk
Awatar użytkownika
beata22
100p
100p
Posty: 120
Od: 10 mar 2010, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Andrychów

Re: Dziwne plamy na opuncji

Post »

Dla mnie to wygląda na chorobę grzybową. Ja kiedyś też miałam taką opuncję jak Ty całą w wypukłe plamki, dokładnie jak na tym zdjęciu. Przyczyną są zbyt długie przerwy miedzy podlewaniem. Roślina długo ma sucho a potem zalega nadmiar wody w podstawce i mała cyrkulacja powietrza.
Pozdrawiam serdecznie Beata
Oktawia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 cze 2023, o 07:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

czy to choroba opuncji?

Post »

Dzień dobry,
Moja opuncja (ze szczepki przywiezionej z Sycylii) ma 5 lat. W mieszkaniu jest słonecznie i dość sucho. Całe lato spędza na tarasie w słońcu (mieszkam poza Polską i jest tu cieplej i słoneczniej). Podlewałam i podlewałam bardzo rzadko, myślę że zdecydowanie rzadziej niż raz na miesiąc, ziemia to specjalna ziemia dla kaktusów. Od kilku miesięcy pojawiły się brązowe plamy i utrata igieł, myślałam początkowo, że to naturalne zdrewnienie, ale chyba nie jest to dobry trop. Uprzejma prośba o pomoc jak mogę ją uratować. Zdjęcie w załączeniu. Dodam, że w miejscach gdzie są plamy opuncja nie jest miękka, wyższe partie posiadają kilka plam, a najwyższe wcale, ale są lekko zmarszczone. Z góry dziękuję za pomoc
Obrazek
Visionner
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 mar 2020, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuncja - problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry. Ponawiam problem związany z moimi opuncjami, bo wiosną już o nim pisałem w szerszym kontekście - pisałem wtedy o zmianach chorobowych na powierzchni różnych moich kaktusów. Pokazałem też zdjęcia różnych roślin, w tym opuncji. Ktoś mi wówczas odpisał, że to przędziorki. Kupiłem więc preparat Floramite z przeznaczeniem na przędziorki i zrobiłem dość dokładne opryski. Po niecałych 2 tygodniach powtórzyłem opryski - mimo że przed pierwszym opryskiem nie zauważyłem przez lupę przędziorków. Niestety, w kolejnych miesiącach zmiany na powierzchni kaktusów narastały. W lipcu jeszcze raz opryskiwałem na przędziorki. Ale wygląda na to, że przyczyna jest inna.
Poniżej dołączam zdjęcia jednej opuncji. Starszy, dolny jej człon ma już całą powierzchnię zainfekowaną, na wyższych, młodszych zmiany pojawiają się miejscami. Najwyższy człon jest zeszłoroczny. Jeszcze na wiosnę był czysty, a teraz już i on ma te punktowe zmiany. Nie wiem już, jak postępować z tymi roślinami, skoro opryski nie pomogły.
Dodam jeszcze, że w zeszłym roku robiłem opryski na grzybicę, bo i takie było podejrzenie. One też nie zatrzymały tych brzydkich zmian. Inne opuncje (mam cztery odmiany) mają to samo. Czy ktoś potrafi mi pomóc, coś doradzić?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Opuncja - problemy w uprawie

Post »

Floramite nie zwalcza jaj przędziorków. Trzeba połączyć z Nissorun albo użyć tylko Magus - zwalcza wszystkie stadia rozwoju.
Inaczej mówiąc stosując tylko Floramite, nowe pokolenia tych szkodników będą co jakiś czas się pojawiały.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Visionner
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 mar 2020, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuncja - problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za szybką reakcję. Jak rozumiem, te zmiany na opuncjach to mimo wszystko wina przędziorków. Oglądam właśnie w internecie preparat Magus 200 sc. Szkoda, że jest sprzedawany w dosyć dużych ilościach - 100 ml wystarczy na ponad 100 litrów wody. Tymczasem do moich oprysków spokojnie wystarczy litr. Nie jest tani i pewnie 99% płynu nie wykorzystam. Ale jeżeli ma być skuteczny, to pewnie go kupię. Nissorun jest sprzedawany w mniejszych ilościach, ale trzeba by dokupić Floramite, bo się skończyło. Jeżeli chodzi o stężenie płynu do opryskiwania, zastosuję takie jak dla innych roślin ozdobnych, bo kaktusów tam nie wyszczególniono. Opryskam też inne kaktusy, bo na wielu widać zniszczenia podobne do tych, jakie robią przędziorki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”