Żyworódka (Kalanchoe daigremontiana)

Rośliny doniczkowe
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) - uprawa

Post »

Rozmnóżki bardzo łatwo się ukorzeniają jak tylko zetkną się z ziemią i nie ma znaczenia czy posadzisz je do osobnych doniczek,czy kilka razem.Nie muszą rosnąć z rośliną mateczną.Rosną bardzo szybko,nie wiem dla czego u Ciebie nie chcą.
Może je przelewasz/tak jak piszesz/one nie lubią mieć za mokro,wystarczy podlać raz w tygodniu :wink:
sniff
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 cze 2016, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) - uprawa

Post »

Dziękuję Ewo za odpowiedź.

Czyli moim rozmnóżkom na pewno coś nie odpowiada, bo od 2 miesięcy nie mogą się wzbić ponad powierzchnię ziemi. Być może nie pomaga im fakt, że okna mam tylko wschodnie i może nie miały wystarczająco dużo światła. Liczę, że nadchodząca wiosna jakoś je pobudzi do wzrostu. :roll:

Przy przesadzaniu żyworódek zrezygnowałam też z doniczki samonawadniającej. Uznałam, że rzeczywiście mogą mieć w niej za mokro. Dostały ziemię dla sukulentów rozluźnioną dodatkowo agroperlitem z dużym drenażem na dnie osłonki.
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Żyworódka - Kalanchoe daigremontiana

Post »

Kasienkar pisze:To moja żyworódka, wbrew temu co tu ktoś napisał, mojej żyworódce nie oblatują stare liście a ona ma już chyba pół roku.
Dziś przyniosłam ją z balkonu :D
No właśnie zastanawiam się czy oby jest to samo.
Jedni pokazują zdjęcia "gęstego", ładnie wyglądającego okazu... a inni mają takie jak ja. Długie, liście od czasu do czasu i coraz wyżej, bo dolne odpadają.

Jakiś czas temu (dokładnie nie całe 5 tygodni temu) postanowiłem coś z tym zrobić. Bo domownikom się nie podobały takie okazy na parapetach :D
A wyglądały one tak:

Obrazek

Obrazek

Po przycięciu korzeń został w oryginalnej doniczce, a "góra" wylądowała w nowej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po 3 tygodniach (2 pierwsze bez podlewania) wyglądało to tak:

Obrazek

Teraz wygląda to tak:
Obrazek

Obrazek

Tak wygląda "góra", której też nie podlewałem przez pierwsze 2 tygodnie (żeby rana się zagoiła). Oczywiście dolne liście już padają.
Obrazek

Ogólnie zabieg się udał. Jedyne co bym poprawił to to że nie potrzebie zostawiłem taką długą "nogę" w doniczce. Krótsza wyglądała by o wiele lepiej.
Dodam jeszcze że podczas cięcia nie ma co zostawiać liści na nodze. Na jednej zostawiłem i nic się nie zmieniło. Cały czas jest tylko noga z dwoma liśćmi które zostawiłem. Pozostawione liście wyglądają coraz gorzej, a roślina nie ma zamiaru wypuszczać nowych.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Żyworódka (Kalanchoe daigremontiana)

Post »

Mnie się nigdy nie udało dobrze zaopiekować starszą żyworódką.Zawsze marnie kończyła.Wyrzucałam i rozsadzałam młode egzemplarze.
Moja sąsiadka hoduje żyworódki na tarasie , latem oczywiście. Są gigantyczne , bardzo zdrowe , ewidentnie służy im takie miejsce .Fakt ,że jest to kobieta z tzw.ręką do kwiatów.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Żyworódka (Kalanchoe daigremontiana)

Post »

Osmunda pisze:Mnie się nigdy nie udało dobrze zaopiekować starszą żyworódką.Zawsze marnie kończyła.
Przede wszystkim warto pamiętać żeby nie podlewać, że rana musi się "zagoić".
Nie wiem czy dobrze robię ale z żyworódką zrobiłem tak jak kiedyś robiłem z kaktusami. Czyli skalpel najpierw idzie nad palnik, a później przecieram go spirytusem lub wódką, ewentualnie perfumami.
Po przycięciu, rany podsypuje węglem z kapsułki (węgiel z apteki). Węgiel wysusza i trochę odkaża (chyba). Jeśli za wcześnie podlejesz to rana która jest w ziemi zacznie gnić, a jeśli rana jest nad ziemią to roślina będzie płakać. Bezpieczniej jest podlać roślinę która ranę ma nad ziemią, niż tę która ranę ma pod powierzchnią.
Przyciętą sadzimy do suchej (nie wilgotnej, ani nie mokrej) ziemi.
Warto próbować. Może akurat wyjdzie z tego coś fajnego, np roślina na pniu jak Juka :D
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
Pepik_83
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 12 cze 2010, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żyworódka (Kalanchoe daigremontiana)

Post »

Podepnę się pod temat żeby nie robić bałaganu na forum. Moja żyworódka wygląda jak wygląda. Na jesieni zeszłego roku pozwijały jej się liście. Stwierdziłem, że chciała odpocząć. Jednak teraz nie wygląda dobrze (przynajmniej w mojej ocenie). Jak ją ożywić?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Żyworódka (Kalanchoe daigremontiana)

Post »

Zapewnić więcej słońca, jest wyciągnięta.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Żyworódka (Kalanchoe daigremontiana)

Post »

Spotkał się ktoś może z żyworodką "pink butterflies"?
Baszka2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 11 paź 2020, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żyworódka (Kalanchoe daigremontiana)

Post »

Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Chciałam przedstawić moją żyworódkę. Malutką sadzoneczkę przywiozłam sobie w grudniu 2018 roku z Wietnamu. Bardzo szybko urosła i w lutym 2019 zakwitła. Latem wystawiłam ją na balkon gdzie pięknie się wybarwiła i dostała prążków. Jesienią znów zakwitła ale jakoś dziwnie- z jej kwiatów wyrastały pędy albo małe nowe roślinki, różniły się od "dzieci" z brzegów liści. Znajoma prof. biologii powiedziała mi, że to proliferacja. Proliferacja (sadzonka pędowa lub keiki) - mała roślinka tworząca się czasem na łodydze kwiatowej w miejscu gdzie liść flagowy styka się z łodygą lub na przegubach łodygi i w miejscach rozgałęzień. Początkowo jest sadzonką bezkorzeniową i trzeba ją ukorzenić po oddzieleniu od łodygi lub obwiązać ciemną folią z ziemią tak aby nasada roślinki miała kontakt z wilgotną ziemią w trakcie wegetacji łodygi. Na ostatnim zdjęciu widać różnice między tymi dwoma sadzonkami. Zczasem, gdy urosły różnice zniknęły. Słyszałam, że tak zdarza się storczykom. Znacie inne takie przypadki?

Obrazek
Pierwsze kwitnienie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 16 paź 2020, o 06:04 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Za duże zdjęcie, zmniejszyłem.
Awatar użytkownika
barbia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 gru 2022, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Żyworódka Daigremonta

Post »

Witam wszystkich. Potrzebuję pomocy przy żyworódce Daigremonta. Wyrosło mi toto takie wielgachne, chciałabym ją skrócić i nie wiem, czy mogę bezpiecznie obciąć w miejscu gdzie wydaje mi się, że są korzonki i wsadzić od razu do ziemi ??

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam wszystkich i bardzo, bardzo proszę o pomoc
Barbara
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Żyworódka (Kalanchoe daigremontiana)

Post »

Witamy na forum :wit to bardzo łatwa w uprawie roślina, ale zapraszam Cię do zapoznania się z naszymi doświadczeniami w jej uprawie
tutaj: viewtopic.php?t=10267
Jest tam też watek dot. cięcia i jej rozmnażania
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
barbia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 gru 2022, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Żyworódka (Kalanchoe daigremontiana)

Post »

Dziękuję pięknie :) poczytałam dokształciłam się, myślę, że będzie dobrze. Taka wyciągnięta trochę mimo, że stoi na parapecie południowo-zachodniego okna. ;:180

Barbara
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”