Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
GretaS
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 19 maja 2022, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

U mnie jeszcze nie ma :(
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21740
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Moje oleandry w tym sezonie kwitły nieszczególnie :roll:

Obrazek


Obrazek

Obrazek

A jak u Was?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
kris86k
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 15 sie 2022, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Wprawdzie mam Olendry dopiero drugi rok ale mam takie same odczucia, kwiatów było niewiele.
Czy ktoś z Was próbował zimować Oleandry w całkowicie ciemnej piwnicy bez dostępu światła?
Czytałem na facebookowym blogu, że jest to możliwe...
kris86k
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 15 sie 2022, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Witam.
Wątek nieco umarł więc pozwolę sobie na post pod postem.
Powiedzcie proszę czy takie uszkodzenia jak na zdjęciach to efekt lekkiego przemrożenia, zbyt dużej wilgoci czy coś może jeszcze innego?
Oleandry zimowane w szklarni szklanej, ogrzewana na tyle aby temperatura nie spadła poniżej 0, jednak w listopadzie zaskoczyły mnie mrozy i stały kilka dni przykryte jedynie agrowłókniną.

Na koniec wrzucam jeszcze zdjęcie efektu ukorzeniania w wodzie. Co ciekawe rośliny stoją tak już ponad trzy miesiące. Były przycinane z powodu zbyt dużej wysokości. Ukorzenianie trwało bardzo długo. Dopiero po 1.5 miesiąca zaczęło coś się dziać. Wyjątkiem jest szczepka przywieziona z Sycylii w styczniu. U niej pierwsze korzenie pojawiły się już po tygodniu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21740
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Te zmiany na liściach to jest coś niebezpiecznego.
O ile niektóre ciemne można przyjąć,że powstały wskutek zimna i nadmiernej wilgoci i roślina odbuduje się po wystawieniu na letnie słońce to nie należy ich bagatelizować. Musisz zadbać o nie,zapewnić im ciepło .
Profilaktycznie należy użyć czegoś p.grzybicznego np.Previcur Energy
Natomiast białe są bardzo niepokojące.
Ja widzę na nich działanie przędziorka - zmatowienie i przebarwienie.

Sadzonki mają mocne korzenie ,ładne! :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
kris86k
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 15 sie 2022, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Te białe, a właściwie szare są całkiem gładkie, nie widać śladów przędziorka. Plamy pojawiły się w trakcie zimy. Zastanawiam się czy to nie efekt kropli zamarzniętej wody, która skropliła się pod przykryciem. Na wszelki wypadek opryskałem Mospilanem i Saprolem. Zastanawiam się czy nie popełniłem gdzieś błędu przy sadzeniu. Użyłem sporej ilości perlitu, piasku ale też hydrożelu, ziemia uniwersalna Arc-pol o ile dobrze pamiętam ale czytałem, że lepsza jest gliniasta. Do tego odpowiednia ilość nawozu osmocote do roślin kwitnących, zalecany do pelargonii. Przeliczałem na litr ziemi ale roślina w zeszłym roku była mała, może przesadziłem. Skrzynia jest wyłożona folią.
A te jasnozielone przebarwienia w tle o czym mogą świadczyć? Pojawiły się latem zeszłego roku. Roślina ma trzeci rok.

Niestety do wcześniejszych objawów doszło zasychanie liści ale nie takie normalne tylko od razu 1/3 liścia zasycha nie tracąc koloru. Prawdopodobnie został zaatakowany przez kilka grzybów. Plamistość liści i jakaś zgnilizna. Saprol nic nie dał, dziś poprawiłem Scorpionem. Zobaczymy. Dwa lata temu potraktowałem go jakims fungicydem przed zimą i nie było problemów, niestety zostawił białe plamy na liściach, to mnie zniechęciło. Był to Kaptan lub Switch, nie pamiętam niestety.
kris86k
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 15 sie 2022, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Oleandry mają się lepiej. Zastanawiam się czy przymrozek 0/-1 może im zaszkodzić bez osłony? Lepiej przykryć czy zabrać do domu? A może zostawić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”