Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Post »

Podstawą funkcjonowania każdej rośliny jest zdrowy system korzeniowy.
Więc trzeba zacząć od tego, w jakim stanie on jest, zwłaszcza że stan się pogarsza. Podczas wykopywania zawsze jest ryzyko uszkodzenia korzeni, jak i podczas tradycyjnego przesadzenia z doniczki. Najlepiej jak weźmiesz i zaczniesz wbijać szpadel w odległości powiedzmy około pół metra od kłodziny, może trochę więcej więcej i tak dookoła palmy.
Następnie jak napisałem wcześniej, na razie dałbym do dużego pojemnika i na okres jesienno-zimowy zimował bym w pomieszczeniu.
Jak przesadzisz to pierwszy nawóz dopiero po miesiącu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Post »

Po kilku latach mogę powiedzieć że osiągnąłem sukces :) palmy maja ponad 3.5m rosną dalej od 10 lat w gruncie ostatniego roku nie okrywane
Obrazek
pietka57
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 gru 2023, o 00:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Post »

Witam, od lata mam na tarasie szorstkowca. Przesadziłem go od razu do dużej donicy z wyłożonymi styropianem ściankami, na dnie keramzyt, ziemia do palm z perlitem.
Na zimę zostawiłem ją na tarasie i przed opadami śniegu, które byly z ponad miesiąc temu owinąłem ją agrowłókniną. Obecnie kończę budowanie jej "szklarni" z poliwęglanu. Moje pytanie, czy po schowaniu jej do szklarni powinienem zdjąć tę agrowłókninę? Mam możliwość zamontowania włącznika z termostatem i nagrzewnicy tylko jaką temperaturę powinienem jej zapewnić?


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Post »

Jeśli ogrzewana szklarnia, to agrowłóknina zbędna.
Co do temperatury, to powyżej zera do około 10 - 12 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pietka57
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 gru 2023, o 00:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Post »

Ogrzewana to za dużo powiedziane, bo nie chciałbym pójść z torbami 😉 Bardziej szacowałem że utrzymanie temperatury powyżej 0 st. wystarczy i myślałem, żeby tę nagrzewnicę traktować jako wspomagacz w sytuacjach kiedy będzie silny mróz na zewnątrz. Czy ta temperatura 10-12 st. to dla szorstkowca takie minimum bez agrowlokniny czy raczej na zasadzie bardzo bezpiecznego pułapu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Post »

W silne mrozy (a w zasadzie licz się przy szklarni już od około minus 6 - 8), to ten wentylator w zależności oczywiście od kubatury pomieszczenia jeśli grzanie miałoby jakikolwiek sens będzie zwykle chodzić prawie non stop, żeby utrzymać temperaturę powyżej zera czyli w granicach około 6- 8 stopni. Oczywiście są to wartości przybliżone, bo dużo zależy czy szklarnię będziesz mieć na poziomie gruntu, zwłaszcza bez żadnej izolacji, albo gdzieś wyżej, od grubości ścian i kubatury.
Dlatego pierwsze co trzeba zrobić to dobrać termowentylator o określonej mocy do wspomnianej wcześniej kubatury.
U siebie używam takiego o mocy 1500W przy kubaturze około 5 m3. Z tymże u mnie to balkon typu loggia, czyli z trzech stron ściana, a tylko od frontu poliwęglan.
Przy takiej szklarni sytuacja może być nieco gorsza.
W takiej sytuacji na tą zimę tą agrowłókninę dla bezpieczeństwa możesz zostawić i notować minimalne temperatury.

Z kolei 10 - 12 stopni to takie maksymalne wartości przy, których takie palmy przechodząc w okres słabego wzrostu albo nawet hibernacji. Generalnie takie palmy, jak Trachycarpus, czy bliźniacza Karłatka trzymane w wyższych temperaturach, bardziej w okolicach 18 wzwyż mogą stracić swój pokrój wyciągając ogonki liściowe z powodu małej ilości światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pietka57
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 gru 2023, o 00:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Post »

No właśnie martwię się tym brakiem światła jak będzie w tej agrowłókninie. A jak z podlewaniem jej w takiej szklarni? Czy trzeba jakoś regularnie czy raczej na zasadzie sprawdzenia górnej warstwy ziemii, czy może wcale?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Post »

Ale jakie znaczenie ma światło, jeśli roślina będzie w stanie hibernacji? Skoro nie rośnie, to i nie potrzebuje światła.
Co do podlewania trzeba tym samym podchodzić ostrożnie. Roślina, która nie rośnie, nie transpiruje wody w takiej ilości co w normalnym okresie wegetacji. Ale z drugiej strony nie można dopuścić do sahary w korzeniach. Też zależy od temperatury. Jak wyjdzie słońce, to w szklarni nawet w zimowych warunkach może zrobić się dość ciepło. Dlatego musisz do tego dojść samemu, ile wody i jak często.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pietka57
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 gru 2023, o 00:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. Kiedy na wiosnę powinienem zacząć jej nawożenie? Później w jakich odstępach czasu? Gdzieś wyczytałem, że co trzy tygodnie. Jaki najlepiej nawóz wybrać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Post »

Jak roślina podejmie wzrost, co jest uzależnione od ilości światła i temperatury. Zwykle jednak od marca możesz zacząć nawozić.
Zwykły mineralny nawóz do roślin zielonych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Cyprus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 sty 2024, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Post »

Hej,
w lipcu zakupiłem Szorstkowca Fortunego . Bylo wszystko ok do teraz. Od ok tygodnia zaczęła marnieć w oczach liści jak i lodygi usychają pod lisicami i wzdłuż łodyg widoczny również jest taki brunatny nalot koloru rudawego.
LIście troche zielonego maja tylko przy łodygach ,a tak to wszystko uschnięte.
Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Post »

Zacznij od przeczytania wątku,znajdziesz wszystkie odpowiedzi.
Stanowisko, podłoże, podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
joannajoanna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 kwie 2023, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Post »

Cześć!

Po zdjęciu agrowłókniny Szortskowiec jest w słabej kondycji, jakieś rady, jak mu pomóc? jakiś nawóz?
W zeszłym roku nie był niczym otulany i wyglądał dużo lepiej :(
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”