Morela - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Rafal111
200p
200p
Posty: 395
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

umiera mi już druga morela

Post »

W zeszłym roku obie owocowały na wiosnę a potem coś je dopadło i zaczęły usychać. W tym roku tylko jedna połowa drzewa wystartowała i niestety to samo. Jak je ratować?
Obrazek

Obrazek
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Rafal111
200p
200p
Posty: 395
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

I niestety umarła do końca :( nie wiem co to.
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2296
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: umiera mi już druga morela

Post »

Rafal111 pisze:W zeszłym roku obie owocowały na wiosnę a potem coś je dopadło i zaczęły usychać. W tym roku tylko jedna połowa drzewa wystartowała i niestety to samo. Jak je ratować?
Obrazek

Obrazek
Takie prowadzenie drzew zawsze idzie w ...., każde drzewo powinno się prowadzić na 1 przewodnik.
Moje wątki
Festina Lente
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

Jak na pedach robia sie gęsto takie biale kropeczki, to znak, ze galazka obumiera?
mateos
200p
200p
Posty: 221
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - owocowanie

Post »

Byłem dzisiaj w sadzie i mam poważny problem wszystkie morele zostały zaatakowane przez szkodnika, wiekszość już prawie bez liści. Pełno małych otworków, które są zaklejone drobnymi wiórkami. Po rozpołowieniu gałęzi białe larwy. Czy to może być zwójka koróweczka? Chce jutro igłą wstrzykiwać mospilan w te otworki, miał ktoś już odczynienia z tym dziadostwem i może ewentualnie podpowiedzieć czy dobrą strategie obrałem.

Obrazek
Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

To mi wygląda raczej na przeziernika, gąsienice są kremowo białe i mają czerwone głowy. Tylko nie widzę żadnej głowy :wink: . Gąsienica koróweczki jest taka jakby brązowa.
Pozdrawiam! Gienia.
mateos
200p
200p
Posty: 221
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

Mam kilkanaście krzewów porzeczki, ale nie widzę aby były atakowane przez przeziernika, chyba że morele ściągnęły wszystkie do siebie. Jeżeli moje starania nie przyniosą efektu, stracę 4 morele 6 letnie.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

W Polsce jest ponad 30 gatunków przeziernika; topolowiec, osowiec, olchowiec, porzeczkowiec , jabłonowiec. I akurat zbliża się okres kiedy latają samice i składać będą jaja w spękaniach kory. Po kilkunastu dniach wylęgną się gąsienice i one żerują pod korą. A samica składa około 200 jaj. Żerują w pniu i grubych konarach.
Pozdrawiam! Gienia.
mateos
200p
200p
Posty: 221
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - choroby i szkodniki

Post »

No tak, jest ich więcej, jakoś tak mi się skojarzył z porzeczką .Czy oprysk mospilanem drzewka pozbawionego praktycznie liści jest skuteczny? Oprysk solidny ściekało po gałęziach i konarze. Zastanawiam się czy nie powtórzyć jeszcze raz oprysku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”