Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
seenick
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 maja 2023, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć,

Od paru miesiecy posiadam 4 duże palmy - 2 Areki oraz 2 Kencje. Wszystkie rośliny maja ponad 2m i zostały wykupione z likwidowanej kwaiciarni. O ile Areki rosna jak oszalale, tak kencje zaczynaja mi zdychać. Przeczytalem watek i wiem, ze popelnilem blad nie przesadzajac odrazu roslin. W zasadzie wszystkie 4 zostaly przesadzone dopiero ok tygodnia temu ( keramzyt, ziemia do palm + perlit - odgrzybione opryskiem).

Wracajac do kencji - obydwie rosliny zaczely obsychac - wydawalo mi sie, ze je mocno przelalem, ale ziemia wcale nie byla wilgotna. Liscie zaczely ciemniec i usychac. Znajoma poradzila mi zeby spryskac je Substralem, co tez zrobilem - nie pomoglo nic a nic ( oprysk ponad miesiac temu, gdy tylko zobaczylem problem).
Podsylam zdjecia - moze tutaj ktos pomoze i podpowie jak mam ja ratowac. Podejzewam jakiegos pasozyta ( ostatnie zdjecie) - co to moze byc ?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ostatnie zdjęcie, to cecha naturalna...

Na pewno podstawowy błąd to przesadzenie po takim czasie, do tego trzeba dodać nie wiadomo ile wcześniej rosła w podłożu produkcyjnym.
W jakim stanie były korzenie? W jakim są obecnie?
Jak często podlewasz i kiedy dokładnie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
seenick
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 maja 2023, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Korzenie w jednej z roslin faktycznie podgnily - niestety ponad polowa poszla do kosza - zostaly 3 duże ladne lodygi i mam nadzieje, ze bedzie rosla jak trzeba.
W roslinie ze zdjecia nie zauważylem nic niepokojacego w korzeniach.

Podlewam ok raz w tygodniu - pod wieczor - nie mam jakiegos kalendarza etc - jak widzę, ze podloze podsycha to podlewam.



Poprosimy o poprawną pisownię na forum,z użyciem polskich znaków diakrytycznych/Karo
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Odetnij te liście ze zmianami i zrób oprysk fungicydem.
Podlewaj wtedy kiedy porządnie przeschnie wierzchnia warstwa.

Czy te liście ze zmianami nie są od strony okna? Jaka to wystawa?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
seenick
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 maja 2023, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Chyba nie powinienem opryskiwać na razie, jeżeli robiłem oprysk niecałe 2 tyg temu. Chyba, że właśnie ten powtórny zrobić fungicydem ?

Ekspozycja jest zachodnia. Liście wysychają w różnych miejscach - nie tylko te od okna.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Oprysk fungicydem powtarza się już po tygodniu czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
browiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 maja 2023, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze: 9 maja 2023, o 16:22 A co ma pH tutaj wspólnego? :shock: :shock: :shock: Czytaj ze zrozumieniem...

Napisałem żebyś poczytał wątek, a znajdziesz wszystkie odpowiedzi, zresztą od tego powinieneś zacząć zanim zaczniesz zadawać pytania.
Wystarczy poczytać chociaż kilka ostatnich stron, ludzie...

1. Żadne specjalne podłoże, tylko mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1. Nie ma znaczenia czy zrobisz otwory w tej osłonce czy kupisz normalną doniczkę z odpływem.

2. Od razu podlewasz. Kolejne podlanie jak przeschnie wierzchnia warstwa.

3. Nawóz mineralny dopiero po miesiącu od przesadzenia.

4. Odetnij te liście z plamami i zrób oprysk fungicydem, np. Saprol, Scorpion 325sc, powtórz po tygodniu.

Pamiętaj żeby postawić blisko okna.
Dziękuje Ci za odpisanie na mój problem. Tydzień temu została roślinka przesadzona
Co pH ma wspólnego to chodziło o to,że ja przeczytałem iż kencja ma mieć pH 5.5 i myślałem,że obojętnie jaka ziemia będzie ok.

Przesadziłem w ziemie compo sana, spryskałem wczoraj drugi raz roślinkę Substral`em.
Na dół dałem z 1.5cm kremzytu, wymieszałem ziemie z tym perlitem.
Chciałbym żebyś zerknął jak kwiatek wygląda teraz i mam pytanie o te czarne plamki (one są z tamtego okresu) zaznaczyłem je na czerwono co z tym zrobić, roślinka się sama zregeneruje, a na jednym zdjęciu jeszcze zaznaczyłem obcięcie tych liści i nie wiem czy na dobrej wysokości, ta łodyga ma zostać czy ściąć ją całkowicie od dołu?
Kwiatek jest od strony zachodniej, więc od popołudnia ma słońce, czy może tak stać cały czas?
Od przesadzenia (7 czy 8dni temu) nie podlewałem jej jeszcze, z wierzchu jest sucha, ale jak się włoży palec w ziemie to co prawda bardzo delikatnie, ale czuć wilgoć, czy już teraz mogę podlać? I czy jak podlewam to taką ilością wody żeby z dołu wyciekła?

Dziękuje za pomoc.

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Czy palma to sukulent? To sukulenty podlewasz po kilku dniach od przesadzenia. Palmy i inne rośliny podlewasz bezpośrednio po przesadzeniu.
Ilość wody, tutaj są dwie szkoły. Jedna mówi, żeby po przesadzeniu podlać taką ilością wody żeby woda dotarła na podstawkę. Druga, ze względu na to że świeże podłoże ma większą chłonność i po pierwszym, dwóch podlaniach podłoże może dłużej przesychać, to ilość wody powinna być nieco mniejsza. Tutaj też trzeba uwzględnić wielkość doniczki oraz przepuszczalności podłoża oraz warunków uprawy, zwłaszcza temperatury. Jeśli masz ciepło, to możesz podlać większą ilością wody. Jak chłodniej, to nieco mniejszą.

Plamy nie znikną. Na razie zostaw, chyba że zaczną się powiększać albo zwiększać ilość, to wtedy odetnij cały liść.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
browiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 maja 2023, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Po przesadzeniu była podlana od razu tylko raz do teraz. A ta łodyga ( drugie zdjęcie) od obciętych liści to obciąć na samym dole?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

A ok., nie napisałeś dokładnie że była podlana bezpośrednio po przesadzeniu.
Tak czy owak jeśli wierzchnia podłoża jest sucha, jasna, to możesz podlać ale niekoniecznie taką ilością wody żeby woda przelała się od spodu. Na razie z wyczuciem.

Ogonek liściowy tniesz bezpośrednio przy kłodzinie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
fortunei
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 9 sie 2022, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

dzień dobry,
dzisiaj zauważyłem na mojej palmie żółtawe plamy, które są widoczne tylko od spodniej części liścia, u góry jest zielony.
Przesyłam 2 zdjęcia do oceny, być może wszystko jest w prozą∂ku i nie ma się czym przejmować, albo jednak gdzieś tkwi problem.
Palmę mam od roku i odrazu była przesadzona, do ziemi dedykowanej do palm i roślin zielonych zmieszanej dodatkowo z perlitem.
Podlewana jest wtedy gdy przeschnie wierzchnia warstwa. Nawożona delikatnie co dwa tygodnie aktualnie.
Proszę o poradę.

Obrazek

Obrazek
eldirfar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 cze 2023, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,
od paru miesięcy mam śliczny okaz howeii. Ostatnio zauważyłem, że coś się z nią dzieje. dolne liście usychają, a jeden z górnych większych powoli żółknieje. Nowe liście (kikuty) stoją w miejscu jakby nie chciały rosnąć. Palma jest w podłożu dla palm wymieszanym z perlitem w ceramicznej doniczce. Podlewam jak jest sucho na głębokość palca. Wilgotność w mieszkaniu wacha się od 40 do 60 stopni (nie daleko palmy stoi nawilżacz powietrza). Macie jakieś rady?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

1. Doniczka ma odpływ? Nie widzę podstawki.
2. W jakiej odległości stoi od okna?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”