Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2041
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

W opracowaniu na temat uprawy batatów "Uprawa batata (Ipomoea batatas L. [Lam.]) w warunkach południowo-wschodniej Polski" jest takie zalecenie odnośnie produkcji sadzonek.
"Aby zapewnić silny i wyrównany materiał rozmnożeniowy, zaleca się przeprowadzić zabieg tzw. przycinania liści, gdy sadzonki osiągną wysokość około 8-10 cm, ale tak, by nie uszkodzić liści sercowych. Zabieg powtarza się, co 8-10 dni (ostatni raz nie później niż 3-5 dni przed wysadzeniem)."
Czy ktoś z was tak robi? Jak powinno wyglądać takie przycinanie?
Pozdrawiam, Jacek
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Nigdy tak nie robiłem. Wsadzam kawałek gałęzi w ziemię, nieważne nawet która stroną ani ile ma liści, oklapnie na kilka dni a potem się podnosi i rośnie. Dobrze to zrobić najpierw w domu w doniczce, na 2-3 tygodnie przed posadzeniem na zewnątrz, to będzie już dużo korzeni i szybciej zacznie rosnąć. W domu trzymać na oknie w pełnym słońcu i lać jak najwięcej wody.

Na zewnątrz wtedy, gdy temperatura nocą nie spada poniżej 8-10 stopni. Ostatecznie można też wsadzić od razu w ziemię kawałek pędu na zewnątrz, też wypuści korzenie ale później znacznie rosnąć, a w naszym klimacie opóźnienie jest niewskazane, bo i tak lato jest krótkie.

Może i ktoś to zbadał jak piszesz, ale kto by tak się bawił z czymś co samo rośnie i tak? Mając kilkadziesiąt sadzonek albo więcej.

A tak na marginesie, nie wiem czy wiecie ale tak samo można postępować z pomidorami. Pędy ukorzeniają się równie łatwo.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2041
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Sadzicie już bataty do gruntu?
Pozdrawiam, Jacek
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

U mnie już od 2 tygodni w gruncie. Na razie średno to wygląda, bo trochę za zimno, odbiją sie jak się zrobi cieplej. Wyglądały nawet nieźle, dopóki nie przyszło +5 w nocy, a za tydzień znów szykuje sie +4 - dobrze że na krótko.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2041
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Moje sadzonki batatów od wczoraj w gruncie.
Faktycznie nie lubią chłodów, bo stojąc jeszcze w foliaku, jako jedyne traciły turgor po chłodnej nocy.
Pozdrawiam, Jacek
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

No nie lubią, jak jest poniżej +10 to już się zaczyna problem - liście albo żółkną albo robią się czarne. Ale jeżeli dobrze ukorzenione, to odbiją gdy zrobi się cieplej.
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Dziś posadziłam pozostałe. Częśc batatów rośnie w szklarni z pomidorami , reszta w doniczkach - suma wszystkich sadzonek z 1 bulwy 46 szt.
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

SiMoNa pisze: 22 maja 2023, o 18:13 suma wszystkich sadzonek z 1 bulwy 46 szt.
Niezły wynik. Chyba były cięte na kawałki (to dobre podejście), bo tyle pojedynczych pędów z jednej bulwy nie będzie.
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Na zewnątrz coraz cieplej i coraz więcej słońca, więc i bataty już ruszyły i zaczynają coraz szybciej rosnąć. Wyglądają zdrowo:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na razie nie jest źle, jak tam u was?
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Pięknie rosną! Ja jeszcze swoich nie wysadziłam. Moja bulwa bardzo późno zaczęła puszczać pędy. Już byłam przygotowana na to, że wcale nie wypuści, bo taka marna mi została z zeszłego roku. W każdym razie mam spory poślizg. Ciągle ukorzeniam nowe pędy, żeby trochę więcej sadzonek było, ale nie mam ambicji bić rekordów :oops: Zadowoli mnie 5-10 sadzonek :lol:
Pozdrawiam,
Iwona
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Zaczyna to wyglądać coraz lepiej:
https://i.imgur.com/lSWYsBN.jpg
https://i.imgur.com/x8T1n6f.jpg
https://i.imgur.com/PU1M4yD.jpg

Początek sezonu nieźle, zobaczymy co dalej.
alors
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 lip 2022, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Wsadziłem do ziemi bataty (bulwy) z pędami. Za późno na obcinanie pędów i ukorzenianie każdego. Ciekaw jestem czy z czegoś takiego wyrosną jakieś nowe bulwy...
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Nie wyrosną, albo bardzo mało. Głównie powiększy się stara bulwa, tzn przyrośnie bardziej. Może być i trochę młodych, ale niewiele. I bardzo dużo liści. Na twoim miejscu jednak bym wziął kilka pędów dodatkowo i ukorzenił i posadził oprócz tych bulw. Jest szansa, że i tak będzie tam więcej niż niż pod starą bulwą, ale to już zależy najbardziej od tego, jak ciepłe będzie lato i od odmiany batatów, które masz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”