Żywopłot z buka

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Żywopłot z buka

Post »

Dołączam też do pytań o przycinanie wiosną.
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Żywopłot z buka

Post »


youtu.be/JEQ-1-DQdt4

Moje karczowniki uwielbiają buki ;:138 Już zjadły korzenie ponad 30.
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Żywopłot z buka

Post »

Cóż za pouczający filmik :) U mnie karczowniki od czasu do czasu niszczą co nieco, na szczęście niezbyt dużo. Wielkimi sprzymierzeńcami w walce z tymi szkodnikami są koty. Nieraz widywałam utłamszonego przez nie karczownika.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
G2000
100p
100p
Posty: 133
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z buka

Post »

G2000 pisze:Czy nornice mogą podgryzać korzenie buka?
No to mam już odpowiedź.

Obrazek

Czy to nornice czy może karczowniki? Można to jakoś poznać?
imp6
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 cze 2022, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z buka

Post »

Obrazek

Witam,

zarejestrowałam się na forum w związku z niespodzianką jaka czekała na mnie dziś w ogrodzie. Posiadałam 3 metrowy żywopłot z buka (prawdopodobnie) oddzielający nas ścianą zieleni od sąsiadów. Jeszcze w tym roku nie był on przycinany, wobec czego teściowa postanowiła zrobić to na własną rękę. Efekt widoczny na zdjęciu.

Pytanie co robić? Czy krzewy odbiją i wypuszczą w przyszłości gałęzie na ogołoconych pniach? Czy pomiędzy wsadzić nowe sadzonki czy też całkowicie pozbyć się tych roślin i wsadzić nowe?

Bardzo proszę o poradę gdyż jestem załamana.
Piotrando1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 lip 2022, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żywopłot z Buka - Zdobniczka bukowa na wiosnę i nieznana choroba latem

Post »

Witam,

Szukam pomocy aby ocalić mój żywopłot z Buka. Żywopłot ma juz 3 lata rośnie na terenie bardziej mokrym niż suchym na glebie piaskowo glinowej. Bardzo ładnie się rozrasta do roku jednak w tym roku mamy z nim bardzo duży kłopot. Niestety nie udało nam się zlikwidować białych muszek/mszyc które wyglądają/wyglądały jak Biała wełna/zdobniczka bukowa. Pojawiły się na wiosne i zapylalismy preparatem na mszyce. Po miesiącu popryskalismy mospilanem 20. Białej wełny jest dużo mniej jednak teraz problem narasta inny. Liście zaczynają żółknieć i dziwnie się zwijać i zaczynają być suche.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

będę bardzo wdzieczny za porade
Gosia_mmakjan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 sie 2022, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z buka

Post »

Mam dwuletnie i jednoroczne buki posadzone jako żywopłot. Mam z nimi masę problemów. Teraz na niektórych z nich zauważyłam brązowienie liści, które zasychają (stają się sztywne i jakby pergaminowe). Liście brązowieją od krawędzi do środka. Taka sytuacja dotyczy wszystkich jednorocznych buków i niektórych dwuletnich.
Co to może być? Proszę o pomoc.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/h6k ... JyzQs3HH9o
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z buka

Post »

Dołączam do właścicieli żywopłotu z buka. 120 metrów z rocznych sadzonek z nadleśnictwa. Sadzone 29 października w ilości około 680 szt. w jednym rzędzie co około 15-20 cm. Podsypane obornikiem granulowanym bydlęcym i wyściółkowany korą iglastą. Ziemia gliniasto-piaszczysta nieco ciężka. Stanowisko w pełni słoneczne. Miejsce dosyć zaciszne. Sadzone sadzonki były jeszcze z liśćmi.

Jak ktoś ma wątpliwości czy przewiezie takie sadzonki samochodem osobowym to uspokajam że jakieś 2000 szt. spokojnie na tylną kanapę wejdzie do osobówki. 8-)
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z buka

Post »

Tydzień nie minął i jakieś 20 szt. zjedzone przez karczownika..
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Żywopłot z buka

Post »

Kiedy przycinacie żywopłot z buka? Znalazłem informację żeby ciąć już końcem maja (no i to mnie zastanawia) i potem młode przyrosty w lipcu/sierpniu. Jest sens teraz ciąć czy tylko poczekać do sierpnia i wtedy?
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z buka

Post »

Też właśnie się zastanawiam kiedy ciąć swoje. Dostały niestety mrozem na wiosnę i teraz jeszcze regenerują się wypuszczając nowe liście. Poczekam pewnie miesiąc.. niech dobrze je deszcz podleje i jak będzie pasmo fajnych ciepłych suchych dni to wtedy przytnę pod koniec czerwca.

Chyba masz w głowie to co ja że jak się szybko przytnie to szybciej będzie gęsto i na co czekać... :D ale chyba teoretycznie lepiej troszkę poczekać żeby system korzeniowy się nakarmił tymi liśćmi które są i ładnie rozrósł. Myślę że najoptymalniejszy byłby właśnie lipiec/sierpień ale nie wiem czy doczekam.

Zauważyłem że najładniej rosną te w cieniu gdzie od godziny 11:00 już w nim są. Jeśli ktoś szuka czegoś na żywopłot do cienia to buk jest spoko. U mnie 90% 120-metrowego w pełnym słońcu ale jak mówie - najładniejsze pasmo w cieniu.

Zadawałem też pytanie czy można przycinać korzeń podczas sadzenia - można - nie zrobiło to na nich większego wrażenia.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z buka

Post »

Przyciąłem jednak swój teraz. Jakieś średnio 15 cm nad ziemią. Nie szedł równo. Cześć była przemrożona, część nie. Same sadzonki jedne wystrzeliły na 50 cm.. drugie pozostały na 15 cm. Odbudowywał więc liście które i tak pójdą na ścięcie. Wolałem mu tego oszczędzić - dlatego przyciąłem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”