Guzmania - wymagania, pielęgnacja, kwitnienie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Guzmania - wymagania, pielęgnacja, kwitnienie

Post »

A czytałaś w ogóle o tych roślinach?
Te rośliny stopniowo obumierają po przekwitmięciu, ale zwykle jest to powolny proces.
Dość często zdarza się, że wypuszczają w międzyczasie odrosty. Poczytaj sobie wątek, do którego przeniosłem Twój post.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mermaid
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 sty 2020, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Guzmania - wymagania, pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Zastanawiam się tylko co się dzieje, odkąd ją kupiłam wygląda podobnie, nie urosła ani trochę. Jest wysokości mniej więcej półlitrowej butelki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Guzmania - wymagania, pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Wszystko jest normalne. Te rośliny rosną dopóki nie zakwitną, od tego momentu zaczynają obumierać. Taki jest cykl bromeliowatych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agabart
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 27 maja 2022, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Guzmania - wymagania, pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Witam, mam prośbę o poradę co się dzieję z moją guzmanią. Bardzo nie chcę jej stracić, bo ma dla mnie osobiste znaczenie :)
Dostałam ją 6 lutego. Od jakiś dwóch, trzech dni zauwazyłam, że z kwiatostanu wypuszcza coraz dłuższe, żółte "coś" ;D Proszę o poradę jak ją dalej pielęgnować, bo nie mam pojęcie, czy tak właśnie wygląda zasychanie? Czy to co widać na zdjęciach to normalne? Liście ma piękne, zielone.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Guzmania - wymagania, pielęgnacja, kwitnienie

Post »

W kwestii pielęgnacji znajdziesz wszystko w wątku, wystarczy poczytać

Co do kwitnienia, to po prostu po kolei otwierają się poszczególne kwiaty. Jak przekwitnie to rozeta zacznie stopniowo zamierać, ale może w podobnym czasie wypuści odrost/-y i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agabart
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 27 maja 2022, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Guzmania - wymagania, pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Dziękuję. Chcialabym tylko poradzić się w kwestii podlewania, bo czytalam różne wersje. Ja podlewajac leję troszkę wody tylko do rozety, nigdy do podłoża. Póki co przez ten ponad miesiąc wsztstko ok, tylko teraz zaczela te kwiaty otwierac/ wypuszczac żółte cos :D czy powinno sie podlewac do podloza, czy wysuszylam ja za bardzo? Podloze jest raczej suche zawsze, ale w lisciach zawsze odrobina wody. Tak jest dobrze?
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Guzmania - wymagania, pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Podlewanie do lejka, z którego wyrasta kwiat skraca życie tego kwiatu. Podczas kwitnienia podlewaj tylko podłoże. Po przekwitnieniu można znowu podlewać do rozety oraz trochę podlewać podłoże.
Pozdrawiam
G.
agabart
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 27 maja 2022, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Guzmania - wymagania, pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Kochani forumowicze, wracam z moją guzmanią :) Wypuściła nową rozetkę, co niezmiernie mnie cieszy :) Proszę o radę czy już w tej chwili powinnam ją oddzielić? Kwiat jeszcze kwitnie. Czy powinnam jeszcze czekać aż kwiat całkiem zaschnie? Wypuściła tylko jedną nową rozetkę. czy z reguły guzmanie wypuszczają więcej? Z góry dziękuję!

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Guzmania - wymagania, pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Nie ma co się spieszyć. Lepiej poczekać aż roślina mateczna zacznie obsychać, wtedy możesz oddzielić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agabart
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 27 maja 2022, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Guzmania - wymagania, pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Witajcie, proszę o radę czy już oddzielić nową rozetkę? Jak ją najlepiej pielęgnować po oddzieleniu? Jak zrobić to poprawnie i czy już?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Guzmania - wymagania, pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Nie.
Oddzielasz jak zacznie obumierać roślina mateczna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”