Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Aamator92
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 31 maja 2022, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Moja brzoskwinia south heaven, która niedawno zakupiłem jeszcze jest w donicy i już ja jakaś choroba złapała.
Czy mogę jakos z tym zawalczyć? Czy to raczej już drzewka koniec? Jakiś oprysk może??
Zostawić ja w donicy póki tego nie zwalczę?Pamietam, ze na gruszy mi chyba to samo się pojawiało, nigdy nie dałem rady na tej ziemi niczego uratowac. Rejon południe, okolice Katowic.
Zdjęcie ponizej.
Obrazek

Obrazek
Irek_2
200p
200p
Posty: 231
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Darelecki pisze: 28 maja 2023, o 16:35 Niestety to chyba nie jest przyczyną braku owoców. U mojego sąsiada (100 metrów w linii prostej) morela już ma mnóstwo owoców.
Wywiązała się dyskusja z niemym założeniem, że morele miały kwiaty, ale nie zauważyłem tego w opisie sytuacji. Czy kwitły i czy dużo było kwiatów? 3 lata od posadzenia to niewiele. Morela dosyć długo rośnie (czytałem, że 4 lata) bez kwitnienia.
Pozdrawiam Irek
miruk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 24 maja 2020, o 22:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Witajcie, mam problem ze swoją brzoskwinią. Kędzieżawki prawie nie ma, oberwałem kilka listków i więcej się nie pojawiają, ale jakieś inne dziadostwo atakuje. Żółkną i zwijają się niektóre liście, usychają całe przyrosty, kilka dni temu było tego mnóstwo, dziś jest już jakby lepiej. Brzoskwinia 4 letnia, w tamtym roku miała kilka dorodnych owoców ale w tym roku zawiązało się bardzo dużo. Co to może być za choróbsko i czy mogę z tym jakoś walczyć ?
Obrazek
Irek_2
200p
200p
Posty: 231
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Aamator92 pisze: 28 maja 2023, o 20:32 Moja brzoskwinia south heaven, która niedawno zakupiłem jeszcze jest w donicy i już ja jakaś choroba złapała.
...
Nie mam dużego doświadczenia, ale wydaje mi się, że trzeba zasadzić w miejsce docelowe teraz, póki nie ma jeszcze upałów. Jeśli masz słoneczną pogodę, to posadź po wieczór i dobrze podlej jak jest sucho. U nas (Gdańsk) jest bardzo sucho, nie padało już ze dwa tygodnie.
Te listki ze zmianami zerwij. Moim zdaniem nie musisz robić oprysków.
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

miruk pisze: 29 maja 2023, o 23:33 Witajcie, mam problem ze swoją brzoskwinią. Kędzieżawki prawie nie ma, oberwałem kilka listków i więcej się nie pojawiają, ale jakieś inne dziadostwo atakuje. Żółkną i zwijają się niektóre liście, usychają całe przyrosty, kilka dni temu było tego mnóstwo, dziś jest już jakby lepiej. Brzoskwinia 4 letnia, w tamtym roku miała kilka dorodnych owoców ale w tym roku zawiązało się bardzo dużo. Co to może być za choróbsko i czy mogę z tym jakoś walczyć ?
Obrazek
Ja bym się tym nie przejmował, takie zamieranie pędów się zdarza nawet na pięknie rosnących drzewach, pousuwaj te martwe i będzie dobrze.
Pozdrawiam,
Tomek
miruk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 24 maja 2020, o 22:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Mam nadzieje że będzie dobrze :) We wcześniejszych latach tego nie zauważyłem dlatego dmucham na zimne, zawiązało się strasznie dużo owoców i może dlatego drzewko bardziej obciążone. Generalnie we wcześniejszych latach brzoskwinia o tym czasie miała więcej liści i większe przyrosty, a teraz coś zmarniała. Oberwałem trochę mniejszych (nierosnacych) owoców i widzę że liście już nie żółkną, nowe przyrosty zaczynają rosnąć :)
Mam pytanie co do przerywania zawiązanych owoców, czy jest jakaś zasada ile trzeba przerwać ? Ile zostawić ? Czy w ogóle przerywać, czy może sama zżuci ? Niektóre gałązki są wręcz oblepione owocami.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Rośliny same zrzucają nadmiar ale rzadko robią to skutecznie jak jest naprawdę nadmiar. I wtedy mamy dużo małych i gorszej jakości a przyrost zahamowany. Jak masz jak to oberwij trochę, ile to tak na zdrowy rozsądek - młode drzewo to nie za dużo zostaw aby urosły wartościowe w smaku.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
wampir_wawelski
100p
100p
Posty: 197
Od: 31 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/Myślenice

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Cześć.
Co zrobić z kędzierzawką kiedy już się pojawi? mam owoce na drzewie, kropiłem jesienią Miedzianem i wcześną wiosną sylitem i ... jest, liście zawijaja, ale owoce ładnie się trzymają. Co polecacie? Odmiana Harnaś.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Jeśli to możliwe to oberwij te liście, zadbaj też o nawożenie. W zasadzie nic więcej teraz zrobić się chyba nie da.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 329
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Ja gorąco polecam częste opryskiwanie "herbatą" ze skrzypu. Robię to 2-3 razy w tygodniu i pojawia się mnóstwo nowych przyrostów ze zdrowymi liśćmi. Można też opryskiwac wyciągiem z pokrzywy. Ja czasem mieszam skrzypowy z pokrzywowym.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 677
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Karczownik to od razu podaj koledze stopień rozcieńczenia tej gnojówki do oprysku.Z tego co pamiętam to na pewno się tego nie stosuje tak jak do podlewania. Jak ktoś sobie poczyta Twoją radę a zrobi rozczyn jak do podlania to spali w pi... liście. Dobrze abyś podał jaki stosunek do wody tego roztworu trzeba zrobić. ;:215 ;:215 ;:215
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 329
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Adam, nie wspominałem nic o gnojówce. Do oprysku używam wywarów (nie wyciągu jak pisałem wcześniej). Susz lub świeże zioła zagotowuję, daję im wystygnąć pod przykryciem (zaparzam) i rozcieńczam do koloru średnio mocnej herbaty. Przy regularnym stosowaniu to coś działa u mnie już kolejny rok.
miruk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 24 maja 2020, o 22:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Jak myślicie ile z tego trzeba przerwać ?

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”