System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Elefant
50p
50p
Posty: 60
Od: 17 lip 2008, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

W moim wypadku jednak umieszczenie pojemnika na wodę wyżej niż 1-1.5 metra (nie licząc wysokości lustra wody) na obecną chwilę jest niemożliwe. Czyli to będzie 0.15 bara, a z tego co znalazłem to t-tape pracuje od 0.3 do 1 bara. Czy przy tak niskim ciśnieniu będzie coś z t-tape lecieć czy nie bardzo?
Fajnie byłoby go mieć na wysokości 3-4 metrów ale w moim wypadku nie mam na to warunków.

Baniak się przydaje zrobiłem sobie do niego kranik bo ten wbudowany zawór przy stałym zamykaniu i otwieraniu po prostu się uszkodzi.
Awatar użytkownika
ED99
200p
200p
Posty: 220
Od: 11 sie 2013, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

Czy podłączyłeś taśmę kroplującą pod ten baniak?
Pozdrawiam ED.
Elefant
50p
50p
Posty: 60
Od: 17 lip 2008, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

Niestety jakoś tak zeszło, że nie miałem kiedy obrócić temat w czyn. Chce jeszcze ten baniak trochę podnieść wyżej ale muszę wygospodarować odrobinę czasu na ten cel bo ostatnio urwanie głowy.
Sam fakt posiadania takiego zbiornika na działce to super wygoda, mam go postawionego obok tunelu więc nawet jak podlewam to mam podpiętego węża, który starczy na długość tunelu i jestem w stanie nim podlać bez potrzeby latania z konewkami.
grzesiekb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 sie 2022, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

Odgrzeje temat jezeli mozna...
Podobna sytuacja jest u mnie tj,mauser na wysokosci 1,5m. Do niego podlaczona linia kroplujaca 50m. Leci powoli, ale spelnia swoje zadanie.

Natomiast mam pytanie do eksperow:

Jaki? Lub w jaki sposob moge uruchomic w tym ukladzie sterownik do podlewania?
Posiadam gardena t1030 podlaczoa bezposrednio do mausera i niestety uruchamia sie czasowo ale zamiast leciec woda to ledwo kapie.
Czy szukac innego sterownika ktory dziala przy nizszym cisnieniu, czy jednak konieczna bedzie pompa ew. moze dobic cisnienie kompresorem do mausera?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

grzesiekb...Przykro mi, ale sterowniki Gardeny nie działają przy tak niskim ciśnieniu. Sterownik elektryczny odblokowuje zawór, ale to ciśnienie wody go otwiera. Nie znalazłem jakie jest ciśnienie minimalne, ale podejrzewam, że koło 1 atmosfery. U mnie przy ciśnieniu 1,5 At działa dobrze.
W Twoim przypadku chyba tylko zawór elektromagnetyczny + jakiś mechanizm zegarowy.
PS. Uczyłem się fizyki przed epoką SI więc bary to dla mnie dziwność.
grzesiekb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 sie 2022, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

Dziekuje za odpowiedz. Znalazlem sterownik z tzw zaworem kulowym przekrecanym silniczkiem na 2 baterie aa na portalu aukcyjnym. Dziala poki co rewelacyjnie. Nie wymaga cisnienia do otwarcia/zamkniecia.
labeo
100p
100p
Posty: 131
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

A może prościej (w sensie zbiornik na ziemi a nawet pod ziemią):
1. Tania pompa do zbiornika.
2. Włącznik czasowy podłączyć do pompy.
3. Nawadnianie przez odpowiednie ukształtowanie terenu (tu są różne możliwości włącznie z zastosowaniem nawierconych rurek lub rynien).
4. Trochę czasu na ustalenie ile czasu powinna działać pompa aby dobrze nawodnić teren.
Opcjonalnie - dodatkowy włącznik w zbiorniku (pływak) zapobiegający włączeniu pompy na sucho.
trybik
50p
50p
Posty: 62
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

witam
mam na polu 4 mauzery po 100o l. linie kroplująca . żadnych rewelacji i wodotrysków z podłączaniem zaworów takich czy innych , pomp . Rozciągnąłem linie po grządkach nalewam wodę , puszczam i sprawa załatwiona. co brakuje od czasu do czasu przejdę się z konewka z wężem w środku naleje i na oko starczy . woda leci grawitacyjnie czasem nawet pod górkę . jeśli kto chce to może bawić się w różne elektroniczne zabawki . nadmieniam że zbiorniki mam ustawione na paletach .
grzesiekb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 sie 2022, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

Zgadza sie, linia dziala bez problemu grawitacyjnie. Niestety na dzialce nie zawsze moge byc zeby podlac dlatego potrzebny byl mi sterownik, ktory co 2-3 dni pusci wode do tunelu na linie kroplujaca i za 2 godzinki wylaczy podlewanie.
Niestety sterownik ktory mialem nie dzialal z tak malym cisnieniem jakie wytwarza woda w zbiorniku bez pompy. Kupiony zostal sterownik dzialajacy bez cisnienia i teraz mozna jezdzic wtedy kiedy mam czas ;)
Maciej-for
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 cze 2023, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

Bardzo się cieszę że znalazłem ten temat. Też mam ten sterownik gardena i chcę by działał z mauzerem i bardzo krótką linią kroplującą. Mój przypadek jest jednak inny. Zbiornik stoi na gorze działki, która jest mocno nachylona. Czy przy pełnym zbiorniku i różnicy wysokości 5m od kranu do wylewki wytworzę 0,5bar? Tam zamontowałbym sterownik…
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

Zgadza się, 10m słupa wody to 1 bar. Zalecałbym rurę zasilającą 1 cal, wówczas nie będzie spadało ciśnienie po otwarciu zaworu.
Izab
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 lip 2023, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

grzesiekb pisze: 13 cze 2023, o 17:10 Kupiony zostal sterownik dzialajacy bez cisnienia i teraz mozna jezdzic wtedy kiedy mam czas ;)
A można prosić nazwę albo link do sterownika?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”