Kolekcje Floriana cz.3

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2311
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Agnieszko, kosaćce niskie mają tylko 1 czasem 2 rzędy pąków kwiatowych i to często pojedynczych. Wysokie kosaćce mają do czterech pięter i to zawsze podwójne więc siłą rzeczy kwitną trzy razy dłużej. Ale ważnym czynnikiem jest też pogoda, jaką będą miały podczas kwitnienia. Mocne słońce przyspiesza przekwitanie. Iris cristata jest zupełnie inny od iris lactea (mlecznego). Ma zaledwie kilka cm i ma żółtą plamkę.
Co do jasnoty przypomniałem sobie, że mam jeszcze jedną odmianę - o białych kwiatach:
Obrazek

Pisząc o końcu kwitnienia kosaćców SDB zapomniałem, że na farmie wygląda to trochę inaczej. Są odmiany niskie, które kwitną w najlepsze i to bardzo obficie:
iris SDB 'Blue Eyed Blond'
Obrazek

Dzięki Loki. Zaczyna się szczyt kwitnienia kosaćców. Pogoda płata nam figle więc w tym roku nałożyły się kwitnienia wysokich, średnich i niskich kosaćców bródkowych.
Mój ulubiony historyczny kosaciec florentyński:
Obrazek

Ponieważ szczypiorek okazał się bardzo dobrym kwiatem ciętym i bezobsługową rośliną chętnie się siejącą - mam go spore kępy
Obrazek

W tym roku zachwyciła mnie lepnica za sprawą swojego systemu obronnego czyli nomen omen lepu. Żaden owad nie jest w stanie przejść tej bariery na łodydze:
Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

A ja znowu niemieję z zachwytu…

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Lepnica górą :D patrzę i trochę nie wierzę ja chyba mieszkam w innej stefie klimatycznej w każdym razie niski irysek w typie twojego kwitnie u mnie już ponad tydzień :) Twój ulubiony irys jest wyjątkowy ;:167
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7935
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Florianie
Bardzo piękny irys florentyński. :D
To mnie pocieszyłeś z niskimi iryskami - tak ma być.
Przy okazji proszę rzuć okiem do mojego wątku - Kasia z Podlasia wrzuciła fotkę irysa do identyfikacji.
Swoją drogą ,jak on kwitnie :!: Liści nie widać.
To mój niby irys cristata to nie ten.
Jeszcze inny. Twój mleczny bardzo ciekawy. :D
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16960
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Przepiękne masz te iryski. Aż człowiek nabiera ochotę na jakieś nowe.
Ale wszystko trzeba już przemyśleć.
Patrząc na twoje pełne szafirki przypomniało mi się, że muszę zajrzeć do swoich, bo zupełnie o nich zapomniałam. I jestem ciekawa czy jeszcze kwitną.
Chcę później je podzielić i rozsadzić.
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2311
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Dziękuję Loki, ja też niemieję z zachwytu, ilekroć wyjdę do ogrodu :D
Kosaćce średnie czyli IB:
'Country Dancer'
Obrazek

'In a Flash'
Obrazek

Ola dziękuję. Mieszkam w ciepłym miejscu jak na PL. Wiele jednak kwitnień uzależnionych jest od miejsca posadzenia - nasłonecznienia. U kosaćców jest to sprawa zasadnicza. W tym roku jednak połowa maja była chłodna, kosaćce przystopowały i dopiero na początek czerwca przypada pełnia kwitnienia.
Co do lepnicy zgadzam się - jest zjawiskowa!
Łubinowi pozwalam rozsiewać się i rozrastać, gdzie ma ochotę. Jest nie tylko piękny ale świetny do cięcia!
Obrazek

Ten miodowobrązowy kolor 'Apache Warrior' jest niesamowity!
Obrazek

Agnieszko, Kasia z Podlasia prawidłowo podpisała przedstawionego kosaćca. Nic dodać, nic ująć.
Kosaciec florentyński ma u mnie poczesne miejsce, choć urodą nie dorównuje młodszym odmianom.
Po florentyńskim jako pierwszy z wysokich co roku zakwita 'Footloos'
Obrazek

Podobnie jak i łubin rozsiewa się margerytka. Siewki mają najpiękniejsze kępy kwiatów:
Obrazek

Aniu, nowym kosaćcom trudno się oprzeć. Nie zajmują dużo miejsca więc zawsze coś nowego się zmieści:
iris IB 'Dude'
Obrazek

Jeszcze jedna roślina zadziwiła nie tylko mnie ale i florystów jako kwiat cięty - rutewka orlikolistna:
Obrazek
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7935
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Florku
Cudne wszystkie iryski ;:138
Szczypiorek faktycznie ma trwałe kwiatostany.
Kosaciec florentyński ma w sobie coś magicznego ;:108
Nie dziwię się Tobie ,jak bym weszła do Twojego ogrodu to pewnie serce by nie wytrzymało widoku tylu irysów. :lol:
Swoje oglądam co dzień ,każdego bo życie poszczególnych kwiatostanów jest krótkie.
Łubin ma bardzo przyjemny odcień :D
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
any57
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4317
Od: 16 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Florian Silesia pisze: 6 maja 2023, o 22:40 ogrodnictwem zajmuję się zawodowo ale nie straciłem pasji do roślin. Dlatego nadal wiele mam roślin wyłącznie dla przyjemności, z sentymentu czy po prostu są bezproblemowe
Potwierdzam! ;:333
Byliśmy i widzieliśmy - pasjonat na 102 :)
Rośliny piękne pokazuje nam na FO, ale dopiero widok na całość, na wspaniale położony na skarpie ogród z szeregiem kolorowych rabat robi wrażenie.
Nie ma co się dziwić - ręka doświadczonego ogrodnika ;:138
Pozdrawiamy i podtrzymujemy zaproszenie :wit
Andrzej zaprasza
aktualny wątek
poprzedni
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2311
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Dziękuję Agnieszko. Łubiny, czosnki, kosaćce, a teraz doszły bodziszki, orliki, przetaczniki, piwonie i mnóstwo innych kwiatów. A u mnie mnóstwo pracy od świtu do nocy i nawet nie mam czasu tu zajrzeć. Ale nareszcie dziś dwie grupy uczniów skończyły zajęcia, dzienniki i papiery firmowe wypełnione, rośliny podlane i mam chwilę wolną!
Tak, podlewanie sadzonek dalii i wysiewów jednorocznych to teraz główne zmartwienie, bo jest gorąco i sucho. Ale piękno kosaćców wynagradza trudy:
iris TB 'World Premier'
Obrazek

iris TB 'Wirtuoz' (piękna odmiana pana Kilimnika!)
Obrazek

iris TB 'Winterland'
Obrazek

Dziękuję Andrzeju za tyle miłych słów a przede wszystkim za Twoją/Waszą wizytę. Przepraszam, że nie miałem dla Was więcej czasu, ale byłem przed pracą. No i wielkie dzięki za rośliny, które będą nową ozdobą i przede wszystkim pożytkiem w ogrodzie ;:333
Kosaćcom nie udało mi się poświęcić zbyt wiele czasu w tym roku ale jeszcze kilka zaprezentuję tych perełek w szerszym ujęciu:
na pierwszym planie 'Labirynth of Dot'
Obrazek

iris TB 'Stepping Out'
Obrazek

iris TB 'Evadne'
Obrazek
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16960
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Masz rację, kosaćce są piękne i mało miejsca zajmują. Trzeba tylko dobrze pomyśleć i przemyśleć rabaty.
I stworzyli mi się miejsca medalowe ;:173
Ajo , Wirtuoz i Ewadame przepiękne :wink:
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1940
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Cześć Florianie ,pewnie zapracowany jak zwykle,przy takim areale to norma .Twoje kosadźce pięknie stoją na baczność ja moje w tym roku wiązałam do patyków i też się trzymały tylko na drugiej działce poległy nie zdążyłam powiązać,u mnie już przekwitły teraz czas róży. :wit
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7935
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Florianie
Przecudny biały irys - Kliknika :?:
Wyobrażam sobie Twój ogród a w zasadzie hodowlę , tu Andrzej chwali - ja bym zawału dostała na widok samej kolekcji irysów ;:108 ;:180
Chciałam zapytać - czy macie też warzywa w ogrodzie :?:
Z podlewaniem to jest obłęd w tym roku.
To jest ratowanie życia ledwo dychających roślin :(
Jeszcze takiej suszy nie było.
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2311
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Aniu, w pełni się z Tobą zgadzam. Dla kosaćców musi się znaleźć miejsce, którego nie potrzebują zbyt wiele. Nie są też bardzo wymagające, a przesadzanie co parę lat pozwala wprowadzić zmiany i ulepszenia na rabacie. Tak ja to widzę. W tym roku kosaćce kończą już kwitnienie.
Jeden z ostatnich, który jeszcze kwitnie:
'Ring Around Rosie'
Obrazek

Późno też kwitnie kilka kosaćców bezbródkowych:
iris pseudata 'Tsukiyono Shimizu'
Obrazek

Cześć Lojka. Tak, przy takim areale w sezonie robota jest nono stop. Właśnie sprzedałem hamak, bo nigdy z niego nie skorzystałem i nie skorzystam. A ławek czy krzeseł używam, by na nich coś położyć lub użyć jako półki pod doniczkowe. Nigdy nie ma czasu na nich usiąść.
Tylko pojedyncze kosaćce muszę wiązać. Większość trzyma się sztywno. Moje kosaćce też już przekwitają ale jeszcze coś tam kwitnie. Mam je w różnych miejscach więc dzięki temu dłużej kwitną.
'Queen's Circle'
Obrazek

I niektóre bezbródkowe kwitną później:
iris ochroleuca
Obrazek

Agnieszko, warzywa mamy ze sklepu.
Cieszę się, że komuś się podoba mój ogród ale każdy ma troszkę inne upodobania i inne podejście do ogrodnictwa. Ponieważ w moim przypadku stało się to profesją, to ogród ma charakter użytkowy. Nie dbam zbytnio o elementy dekoracyjne, wymyślny układ rabat czy nasadzeń itp; prostota i funkcjonalność. A teraz dochodzi jeszcze edukacja, bo zabieram moich uczniów, by na żywo omówić niektóre aspekty kwiatów, ogrodnictwa, rozmnażania roślin czy radzenia sobie z różnymi problemami.
Co do suszy - owszem jest ale nie zgadzam się, że większa czy wyjątkowa. Co roku jest jakiś suchszy okres lub inna anomalia pogodowa. Zmiany klimatyczne przebiegają bardzo powoli i twierdzenie, że "jest coraz gorzej" jest irracjonalne. Do suszy czy anomalii pogodowych podchodzę konstruktywnie, np. dopasowuję uprawy do warunków pogodowych, zmieniam pory pracy w ogrodzie czy organizuję kolejne możliwości łapania wody.
Deszcz prędzej czy później przyjdzie i ogród wraca do równowagi. Właśnie dziś trochę popadało :heja
Tak, kosaćce pana Kilimnika są perełkami i staram się utrzymywać kontakt z tym sympatycznym i bardzo skromnym Panem, który mieszka niedaleko, a jego kosaćce zna cały świat. Sztandarowy kosaciec pana Zbyszka to np. 'Błękitne Tango'
Obrazek

Jeszcze jeden kosaciec, którego dobrze znasz, kwitnie późno:
iris louisiana 'Dorothea K. Williamson'
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”