Truskawki - cz.5

Drzewa owocowe
Zablokowany
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8673
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Kasia , ja nie rozumiem ludzi co kupują na chybił trafił .Wiem , że tak jest . Dla mnie ważne znać odmianę .
Dzięki temu znam czas owocowania , podatność na choroby , wymagania .
Nie kupię odmiany podatnej na choroby odglebowe a jest takich dużo . Najgorsze , że takie informacje są ukrywane
lub podawane w złagodzonej formie np. średnio podatna . ;:222
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1907
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Dokładnie tak, bo nawet jak się nie sprawdzi i zechce kupić inną to można kupić to samo drugi raz. Moja mama tak zrobiła. Wzięła u mnie sadzonki sengany i u niej słabo rosły , nie wiem czy to wina sadzonek czy ogrodniczki. Kupiła w biedronce i ja patrzę a to też sengana. ;:306 Nie rosły lepiej niż te ode mnie.
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
Robertkicia25 +
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 651
Od: 29 mar 2023, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Leszkat75 śmieszne, ale prawdziwe co za zbieg okoliczności.A smieśniejsze to by było jakby teraz kuzynka kupiła senga sengane na chybił trafił i podarowała twojej mamie albo tobie. ;:306
Pozdrawiam Robert :-)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8673
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Podlewam praktycznie co 2-3 dni a i tak sucho . Chyba klęski urodzaju nie będzie .
Awatar użytkownika
Robertkicia25 +
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 651
Od: 29 mar 2023, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Ja tak często nie podlewam mam też mniej krzaczków i żywopłot część zasłania ,moje sengany i frigo pierwszy raz kwitną ,najwięcej kwiatków ma sengana, a frigo mają duże liście jak dłoń za to mało kwiatków ,może będą miały duże truskaweczki 🤔.
Pozdrawiam Robert :-)
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Moja nowa odmiana wygląda bardzo ciekawie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Truskawki - cz.5

Post »

U mnie też susza straszna się zrobiła. Muszę zorganizować wodę i podlać.

Nawozicie czymś na etapie wzrostu owocu? Czy lać samą wodę?
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 373
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Może się komuś przyda. Truskawki uprawiam od 3 lat (teraz jest trzeci sezon).
Pierwsze dwa były niezbyt udane, nie miałem czasu odchwaszczać i zarosły, ponadto truskawkom niezbyt pasowała zbita glina i rosły generalnie średnio. W tamtym roku po owocowaniu zlikwidowałem uprawe i posadziłem sadzonki frigo, obrywając kwiaty.
Wyściółkowałem zmieloną korą. W tym roku szykuje się już na prawdę dobry plon.
Plusy:
- ściółkowanie korą blokuje chwasty (coś wyrasta, ale mało)
- kora trzyma wilgoć, a ponadto zbita gleba gliniasta którą mam, zrobiła się dużo lepsza, pulchna, truskawki dużo lepiej rosną (tak dużych roślin, oraz ilości owoców z krzaka jeszcze nie miałem)
- likwidując uprawę po owocowaniu i sadząc frigo, mam duże owocowanie bez przerwy
Wady:
- stosunkowo wysoka cena kory
- niestety zimą nornice zrobiły sobie ucztę pod ściółką, wygryzły około 30% sadzonek, zauważyłem to dopiero końcem zimy, pułapka supercat dała jednak radę - dużo wyłapałem nornic
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Ja to zrobiłem trochę niższym kosztem, ale trzeba mieć swoje materiały. Nie jest to odkrycie stulecia, ale może komuś niektóre przemyślenia się przydadzą.

Przygotowałem grządki nieco podwyższone, czyli normalnie w polu nadsypałem grządki (bez żadnej konstrukcji wzniesionych grządek). Nadsypałem je z obornika i kompostu, dołożyłem odrobinę popiołu. Na to w sierpniu posadziłem własne sadzonki truskawek, które na glinie rosły fatalnie i trzeba było je podlewać. Na tych "podwyższonych" grządkach urosły duże krzaczki i pięknie owocowały a w tym roku zapowiada się wysyp. Niczym nie ściółkuję a w ubiegłym, niesamowicie suchym roku pięknie urosły (na glinie zebrałem odrobinę malutkich owoców). Jednak żeby nie było tak kolorowo to np. odmianie Senga Sengana się to nie spodobało i chyba było dla niej zbyt dużo nawozu. Bardzo się zagęściły krzaczki, był ogrom owoców, ale malutkich. Za to odmiana Polka, Niwa Amarant i Thuriga pięknie i bez chorób. Czyli wniosek jest jeden. Najważniejsza jest próchnica w ziemi, która magazynuję wodę i dużo składników pokarmowych.
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 373
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Niestety swojego materiału nie mam, ale mam tylko parę metrów truskawek to mogę sobie pozwolić na takie zabawy :)
Przy uprawie na płasko bez ściółkowania też dodawałem trochę obornika ale efekt słaby.
Przy zakładaniu obecnej uprawy, też był obornik mała ilość, a także podniosłem rządki względem gruntu po prostu zgarniając ziemię. Wydaje mi się że to jednak ściółkowanie diametralnie zmieniło sytuację na plus. Ziemia pod ściółką zrobiła się ciemna, i jest ciągle wilgotna. Ponadto kora długo się rozkłada, od posadzenia w tamtym roku nie widzę potrzeby dokładania.
seebbek
100p
100p
Posty: 143
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Też korzystałem z drogiej kory, aż w okolicy znalazłem gościa produkującego zrębkę i płace grosze.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Nareszcie pierwszy owoc na Ariadnie zaczyna się przebarwiać ;:138 zaczyna też wypuszczać wąsy, Mara kwitnie jeszcze tam i owam, Grandarosa jest już w pełni kwitnienia, Azja/Asia ma co raz więcej kwiatów, a Malwina zaczyna pokazywać pierwsze pączki kwiatowe, w tunelu są już pierwsze kwiaty na tej odmianie
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Ariadna zaczyna się ładnie czerwienić, nawet była próba testu, wypadła całkiem dobrze. Słodka aromatyczna odmiana, nawet nie dojrzała w 100% owoce są też bardzo jędrne. Interesujący jest ten posmak poziomek.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”