Truskawki z nasion?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Truskawki z nasion?

Post »

Obrazek
Tak wyglądają truskawki na dzień dzisiejszy :)
ojeja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 lip 2016, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Truskawka z nasionka

Post »

Witam. Mam takie pytanie, odnośnie sadzonki truskawki. Mianowicie jadłam kiedyś truskawki, i tak "od niechcenia" wrzuciłam parę nasionek do ziemi w doniczce. O dziwo nasionka te ...wykiełkowały (w róznych odstępach, ale jednak). I tu moje pytanie jedna sadzonka (?) jest dosyć duża ok 2 cm wysokości. Czy mogę tą truskaweczkę przesadzić do innej doniczki, czy ona nie jest za mała na przesadzenie. Wiem, że nie będzie kwitła, ani nie wyda owoców w tym roku. Ale czy jeśli ją przesadze, to się w tej nowej doniczce zaaklimatyzuje i będzie dalej rosła?. A pytam dlatego, że te nasionka wrzuciłam do doniczki z kwiatem.
Jeśli pytanie umieściłam w nieodpowiednim miejscu, to proszę o przeniesienie do właściwego działu. Pozdrawiam
ojeja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 lip 2016, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki z nasion?

Post »

dzień dobry. Witam po ośmiu miesiącach nieobecności. Ponieważ nie chcę zakładać nowego postu, więc piszę tu (zresztą jest to kontynuacja tego postu). Tak jak pisałam na samym początku, chciałam te moje truskaweczki przesadzić do doniczki. Ale kupiłam skrzynkę i posadziłam tam. Niestety jedna sadzonka nie przetrwała, a druga rośnie i ma się całkiem dobrze. I odnośnie niej mam zapytanie - mianowicie wypuściła "wąsy" i te "odrosty" na wąsach mają już po kilka listków. Wsadziłam je do skrzynki, ale nadal są "połączone" z tą "główną" truskawką. I tu moje pytanie, czy mogę te "odrosty" już odciąć od truskawki, czy jeszcze parę dni poczekać. i po około tygodniu (żeby się bardziej ukorzeniły i wzmocniły) odciąć. I wydaje i się, że te odrosty też chyba zaczynają wypuszczać "wąsy".
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Truskawki z nasion?

Post »

Jeżeli są ukorzenione to możesz odciąć, tak jest bezpieczniej.
Rok temu mżonka kupiła na targu przepyszne truskawki, takie resztówki z pola przeznaczonego do zaorania. Nie wiem co za odmiana ale talerzyk truskawek pachniał w całym mieszkaniu. Trochę nasion posiałem, potem popikowałem do pojemniczków , dobrze przezimowały na działce. Teraz muszę zrobić dla nich miejscówkę i w czasie owocowania przeprowadzić organoleptyczną selekcję. ;:92
Przez ponad 30 lat miewałem różne odmiany poziomek i truskawek i coś się musiało wymieszać bo w gęstwinie bzów i innych krzewów mam uciekinierów owocujących na biało. Różnią się trochę od zwykłych truskawek bo dość długie i gęste włoski na liściach powodują, że ich kolor jest szarozielony.
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Truskawki z nasion?

Post »

Chciałbym sam wyhodować własne truskawki z nasion a do krzyżowania chcę użyć odmiany z większością zalet niż wad ale nigdy jeszcze nie krzyżowałem truskawek .
Wykopałem 1 sadzonkę truskawek , posadziłem do doniczki i przeniosłem do domu na okno , oberwałem kwitnące kwiaty a na nowo otwartych kwiatach oberwałem wszystkie pręciki .
Teraz będę zbierał pyłek z innej odmiany ale nie wiem jak prawidłowo to wykonać .
Jak uniknąć samozapylenia tą samą odmianą ?
W którym momencie zbierać pyłek z innej odmiany ?
Jak zapylać w które miejsce nanieść pyłek ?
;:170
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Truskawki z nasion?

Post »

;:oj pręciki czy pylniki bo to różnica podstawowa jak między dziewczynką a chłopcem. Jeżeli zrobiłeś to co napisałeś to urwałeś kobiecość ale znając budowę kwiatu to raczej niewykonalne czyli urwałeś męskość. A tak przy okazji, gdzie masz tą drugą odmianę do krzyżowania?.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Truskawki z nasion?

Post »

Jak napisałem odmianę którą zapylałem przeniosłem do domu a drugą odmianą zapylałem która rośnie w ogródku czyli jak kwiat w domu się otworzył to wyrywałem pręciki i płatki a z dworu przynosiłem kwiaty oraz obrywałem płatki i pręcikami dotykałem owocu truskawki .
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pręcik_%28botanika%29
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Truskawki z nasion?

Post »

Dzisiaj zerwałem kilka białych truskawek. W smaku bardziej poziomkowe niż truskawkowe, oczywiście nasionka też pozyskałem.

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Truskawki z nasion?

Post »

Tak wyglądają zeszłoroczne siewki.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”