Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

weronika98
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 kwie 2023, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z aloesem

Post »

Witam. Mam problem od jakiegoś czasu z aloesem. Może ktoś miał podobnie i mógłby pomóc?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problem z aloesem

Post »

Zmiany na liściach mogą wskazywać na obecność szkodników, stawiam na wciornastki. Poszukaj najlepiej z użyciem szkła powiększającego takich ruszających się czarnych albo białych kreseczek.

Na pewno jednak, jest beznadziejne podłoże i z tego co widzę albo doniczka wsadzona do ciasnej osłonki, albo co gorsza posadzony bezpośrednio do niej, zamiast doniczkę z odpływem postawić na podstawce.
Podłoże powinno być bardzo przepuszczalne. Nigdy nie sadzimy roślin do samej ziemi prosto ze sklepu, a zwłaszcza uniwersalnej w przypadku sukulentów... Podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 1:2 - 1:3.
Przesadź, oczyść bryłę korzeniową ze starego podłoża, sprawdź stan korzeni, posadź do nowego podłoża i do doniczki dobranej wielkością do bryły korzeniowej. Po przesadzeniu nie podlewasz przez tydzień.
Sukulenty podlewasz wtedy kiedy przeschnie całkowicie podłoże. W okresie jesienno-zimowym ograniczasz podlewanie do minimum.

Jeśli znajdziesz szkodniki zrób oprysk Mospilanem i powtórz po tygodniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Obrazek Obrazek

Aloe vera podłoże prawidłowe 1:3 ziemia:rozluźniacz(perlit), jest w osłonce, ale doniczka stoi na podwyższeniu tak żeby docierało powietrze i ma luzy na bokach. Końcówki usychają i liście robią się pomarańczowo-czerwone, reszta liści w porządku, nawet wypuszcza nowe sadzonki. Te liście ze zmianami takie sflaczałe. Myślałem że to od słońca (południowy parapet) ale reszta liści też by się wtedy odbarwiła, więc odrzucam tą opcję.
Czy zgałganiłem z podlewaniem (raczej za rzadko niż za często ale totalnego wióru nie było nigdy z tego co pamiętam), czy to zmiany od tego, że stoi na często otwieranym oknie. Jutro rozbrajam go żeby sadzonki rozdzielić, czy zwracać na coś szczególnego uwagę? Czy te liście oderwać po prostu czy zostawić niech sobie uschną?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Każdy liść ma swój żywot. W przypadku Aloesów nie jest inaczej. będzie odrzucać stopniowo najstarsze liście.

Jeśli chodzi o podlewanie to teraz jest okres wegetacji, podlewasz zawsze obficie i kolejne podlanie jak tylko przeschnie podłoże. Ale nie możesz zbyt długo tego robić, zwłaszcza na południowym parapecie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Przez zbyt długo masz na myśli, żeby poza sezonem nie podlewać za dużo żeby się nie wyciągała, tak ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Sukulenty przechodzą okres spoczynku, w naturze to okres suszy, w naszym wymuszone niedoborem słońca w okresie jesienno-zimowym.
Żeby roślina weszła w okres spoczynku, trzeba ograniczyć podlewanie do minimum i dodatkowo dobrze zapewnić niższą temperaturę.
Ale w sumie dobrze myślisz. Tak, generalnie chodzi o to żeby roślina w tym czasie po prostu wstrzymała swój wzrost żeby się nie wyciągała.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
higanto
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 kwie 2022, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Nie wiem która to już próba udomowienia tego gargulca, ale już mi witki opadają, chyba 4 roślina w przeciągu dwóch lat. Tym razem bardziej dorodna, nie taka młodziutka... i znowu to samo. Podlewane skąpo, raz na tydzień lub dwa i widzę, że z tygodnia na tydzień coraz gorzej się ma ta roślina. Mam go w domu około dwóch miesięcy, od początku trzymany na parapecie, od niedawna wystawiany na słoneczny balkon. Okno od południowej strony, bezpośrednie słońce w godzinach 11-16. Parapet jest bardzo wąski, ledwo doniczka się mieści i liście musiały dotykać okna.

Teraz pytania. Czy ta roślina, którą mieć muszę i kocham bez wzajemności jest do odratowania? Co jej dolega i dlaczego wszystkie kończą w ten sam sposób. Liście tracą soczystość i przebarwiają się. Na pewno nie jest to efekt przelania. Zanim aloes trafił do mnie rósł przez kilka lat w biurze, gdzie nikt się z nim nie cackał, zabrałem może nie najpiękniejszego, ale zdrowego chwasta z dwoma młodymi, gdzie jedno już nadaje się do wyrwania.

W poprzednim mieszkaniu miałem okno od południowo zachodniej strony na ostatnim piętrze, aloes rósł jak głupi, a w obecnym mieszkaniu ni jak żaden się nie uchował :(

https://i.postimg.cc/MWfj3XPG/IMG-20230527-111455.jpg
https://i.postimg.cc/CSJDz3nw/IMG-20230527-111422.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Jak ta roślina ma prawidłowo rosnąć, skoro popełniasz podstawowe błędy uprawowe... :shock:

1. Mit, że sukulenty podlewamy skąpo. W okresie wegetacji czyli obecnie, te rośliny podlewamy taką ilością wody jak każdą inną rośliną. Jedynie kolejne podlanie jak przeschnie całe podłoże.

2. Beznadziejne podłoże i w dodatku zasolone od podlewania zbyt twardą wodą.
Podłoże musi być bardzo przepuszczalne, czyli żadne gotowe podłoża prosto ze sklepu, a mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 1 :2.

3. Podlewasz wyłącznie miękką wodą, przefiltrowaną, przegotowaną i odstaną.

To są podstawy, które można przeczytać chociażby w tym wątku i pisałem to multum razy, albo w necie na specjalistycznych stronach.

Przebarwienia są od słońca i są normalne. Jednak jeśli roślina będzie zbyt skąpo podlewana to może dojść w końcu do popalenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sasklacz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 14 mar 2022, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

norbert76 pisze: 20 maja 2023, o 17:58 Każdy liść ma swój żywot. W przypadku Aloesów nie jest inaczej. będzie odrzucać stopniowo najstarsze liście.

Jeśli chodzi o podlewanie to teraz jest okres wegetacji, podlewasz zawsze obficie i kolejne podlanie jak tylko przeschnie podłoże. Ale nie możesz zbyt długo tego robić, zwłaszcza na południowym parapecie.
Kurcze , mój stoi na parapecie - słońce ma palnik cały dzień i tak go w sezonie raz na miesiąc podlewam (ale obficie! aż z niego "leci)
Mimo to - za rzadko?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Raz na miesiąc teraz? :shock: Przecież to teraz okres wegetacji, a nie spoczynku... Oczywiście, że podlewasz za rzadko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sasklacz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 14 mar 2022, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Co radzisz, raz na 2 tyg?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

W przypadku sukulentów zasada jest jedna, podłoże przed kolejnym podlaniem musi całkowicie przeschnąć. Częstotliwość zależy od warunków uprawy i nie można tego określić co do dnia. Musisz sam wyczuć kiedy podłoże wyschnie. U mnie na balkonie już po tygodniu w ciepłe i słoneczne dni mam suche podłoże.
Oczywiście mówimy o okresie wiosenno letnim. W okresie jesienno-zimowym podlewasz sporadycznie z taką częstotliwością żeby tylko nie zasuszyć rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
toiowo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 2 maja 2023, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Aloe vera - mam jeden duży liść, który z jednej strony,w jednym miejscu, się jakby zaczyna zwijać do środka. Na pewno nie ma za dużo wody (uważam z tym, bo każdy aloes mi szybko gnił, mimo przepuszczalnego podłoża). Teraz podlewam od dołu i się zobaczy. Więc może tym razem za mało wody? - brak szkodników, światło rozproszone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”