Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam. :wit
Wegetacja czosnku niedźwiedziego w tym roku w Bieszczadach jest opóźniona.
Zbiór nasion będzie prawdopodobnie pod koniec czerwca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam. ;:138
Od posiania nasion do zbioru liści trzeba czekać dwa lata, a do zbioru nasion trzeba czekać trzy lata.
Powoli zbliżamy się do zbioru nasion.Zwykle jest to od połowy czerwca do początku lipca.


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Od lipca liście znikają, więc warto sadzić czosnek niedźwiedzi z roślinami wchodzącymi w etap wegetacji później niż czosnek.
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam. ;:138
Powoli czosnek niedźwiedzi przekwita i zbliża się czas żniw.
Nasiona czosnku niedźwiedziego zbieram od połowy czerwca do lipca.W lipcu sprzedaję, a nasiona nie sprzedane sieję na początku sierpnia do skrzynek.Skrzynki z podłożem szykuję już teraz, bo podłoże musi być dojrzałe.

Obrazek
Do połowy października nasiona w skrzynkach skiełkują.Nasiona skiełkowane sprzedaję razem z podłożem od połowy października do połowy grudnia.Są one przeznaczone na siew jesienny na miejsca, gdzie nie można utrzymać podłoża cały w stanie wilgotnym.
Jak widać trochę to inaczej wygląda, jak jest opisane rozmnażanie czosnku niedźwiedziego w internecie.
Wszystko to jest już opisane w wątku, więc tylko przypominam.Post ma charakter informacyjny, a nie handlowy.
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam. ;:138
Czosnek powoli dojrzewa.
Do zbiorów szacunkowo co najmniej dwa, albo trzy tygodnie.

Obrazek


Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Działka z czosnkiem niedźwiedzim wygląda fatalnie, ale niestety trzeba jeszcze czekać ze zbiorem nasion około dwóch tygodni.Zbieramy nasiona dopiero wtedy, kiedy zaczną się osypywać.

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

U mnie liście już żółkną (nie za wcześnie?) Nasiona bogato się zapowiadają. Poletko założone w grudniu.
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 218
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Rozumiem, że jak nie zbierzemy nasion, to opadną na ziemię i same się zasieją, co zwiększy plon za rok?
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Za rok, no nie wiem. Ja sadziłam cebulki, a taka cebulka potrzebuje przynajmniej 1 sezonu żeby z nasionka się nią stać.
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

SETA pisze: 17 cze 2023, o 09:14 Rozumiem, że jak nie zbierzemy nasion, to opadną na ziemię i same się zasieją, co zwiększy plon za rok?
Pozdrawiam.
Nasiona wzejdą jeśli podłoże będzie cały czas wilgotne.Dlatego najlepiej sadzić i siać czosnek niedźwiedzi w cieniu drzew lisciastych, na glebie bogatej w próchnicę.
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam. ;:138
U mnie już jest koniec żniw.Nasiona czosnku niedżwiedziego są zebrane i posiane do skrzynek.
Będą sprzedawane jesienią jako skiełkowane, razem z podłożem.
Będą wyglądały, jak na załączonym filmie.


youtu.be/ZGF52Kjuvck
Awatar użytkownika
Kabomba
200p
200p
Posty: 497
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

badzia pisze: 11 cze 2023, o 22:38 U mnie liście już żółkną (nie za wcześnie?) Nasiona bogato się zapowiadają. Poletko założone w grudniu.
Nie, to u niedźwiedzia normalne :) Ma tak przedziwnie krótki okres wegetacyjny. Ja też sadziłam z cebulek, a raczej sadzonek, które dostałam od znajomej (pocztą w dodatku). Przyszły bodaj w maju, takie już lekko zmizerowane i zmęczone podróżą, po przesadzeniu rośliny niby się przyjęły, ale szybko powiedziały "dobranoc" i nie spodziewałam się, że coś z tego będzie, ale pięknie wyszły z ziemi wiosną następnego roku i tak oto od lat mam poletko z czosnkiem niedźwiedzim, które - powoli - z każdym rokiem się rozrasta. Nie zbieram nasion, muszą rozsiewać się same. Gdy tylko wszystkie rośliny padną, przykrywam poletko ściółką (słoma, liście, skoszona trawa, cokolwiek w tym stylu) i... do zobaczenia na wiosnę :D
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Kabomba, to znaczy, że już od lipca coś tam rzucasz na to poletko? Byłby to dobry sposób na chwasty, bo między sadzonkami tego wolnego miejsca, póki co, trochę jest.
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

mutagen pisze: 28 kwie 2020, o 18:49 Pozdrawiam.
Najlepiej sadzić całą zawartość skrzynek.Na zdjęciu posadzone cebulki z dwóch skrzynek.
Sadzimy jesienią.


Obrazek
Przypominam, że najszybciej można założyć plantację czosnku niedźwiedziego sadząc na raz całą zawartość skrzynek z cebulkami.W roku 2023 wyszło mi 120 skrzynek z posianymi nasionami.
W każdej skrzynce jest 50 gramów nasion, czyli około 4 tysiące sztuk.
W sumie 120 skrzynek umożliwia założenie plantacji składającej się z prawie 500tysięcy cebulek.
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”