Żywopłot z krzewów owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zativ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 lut 2020, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z krzewów owocowych

Post »

corazonbianco pisze:Kolcowój chiński jest niejadalny. Obrzydliwy w smaku.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolcow%C3 ... i%C5%84ski
Myślałem że jest ok, jagody Goji są obecnie popularne.
Działka wygląda w ten sposób:
Obrazek
Rozrost krzaków nie jest jakimś wielkim problemem, zakładam że nie będą przycinane od linijki. Zależy mi na tym aby ograniczyć dostęp od łąki. Chciałbym żeby krzewy zajmowały maksymalnie 1 m od płotu.
Czy rośliny muszę sadzić grupami czy mogę wymieszać? W ogóle nasadzenie to kolejna sprawa. Powinienem sadzić w 1 linii czy w 2-3 liniach?
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywopłot z krzewów owocowych

Post »

Smak to kwestia gustu :wink: - spróbuj jagód Goji to się okaże, czy Ci odpowiadają, czy wręcz przeciwnie.
Jak najbardziej możesz rośliny wymieszać, albo posadzić grupami, ale małymi - 2-3 sztuki. Sadzenie w 2 lub 3 liniach "zagęści" Ci żywopłot, ale jeśli ma on zajmować maksimum metr, to jest to raczej nierealne...
A może głóg jeszcze gdzieś tam wplączesz? :?:
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Sp4rrow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 sty 2013, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żywopłot z węgierki?

Post »

Dzien dobry,

Wymyśliłem sobie, że od strony lasu posadzę żywopłot, który za kilka lat zastąpi ogrodzenie z siatki leśnej. Najlepiej by było, gdyby spełniał kilka funkcji. Najważniejsze, to ochrona sadu przed sarnami, zatem za kilka lat musi powstać bariera zniechęcająca sarny do odwiedzania mojego ogrodu. Poza tym fajnie byłoby, gdyby był przyjazny dla pszczół.

Mam do obsadzenia 200m, więc sadzonki po 10zł/szt nie wchodzą w grę.

Na ten moment po przewertowaniu kilku tematów biorę pod uwagę ałyczę, grab i wiąz syberyjski. Ale pomyślałem też o śliwce węgierce. Czy w ogóle by się nadawała? Mam zakątek w którym co roku wyrasta mi kilkanaście samosiejek węgierki, którą sadził mój dziadek kilkadziesiąt lat temu, więc sadzonki byłyby darmowe.

Byłbym wdzięczny za porady
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Żywopłot z krzewów owocowych

Post »

Węgierki są podatne na różne choroby grzybowe, więc bez profilaktycznych oprysków ciężko będzie utrzymać drzewka w dobrej kondycji. Musisz brać pod uwagę ryzyko, że zaczną chorować i po kilku latach trzeba będzie je wyciąć. Na żywopłot sprawdzi się też aronia. Krzewy ładnie i szybko zagęszczają się i są podatne na cięcie. Dodatkowo zapylacze mają pożytek, a zimą ptaki żywiące się owocami.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”