Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Jakiej twardości wodą podlewasz?
O ile doniczki nowe doniczki były większe od bryły korzeniowej?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Narvi
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2020, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Podlewam wodą demineralizowaną, albo mieszanką takiej wody z przefiltrowaną, przegotowaną i odstaną.
Nawożenie co drugie podlewanie, mniej więcej raz na dwa tygodnie, nawóz do roślin zielonych.
Doniczek przy przesadzaniu nie wymieniałem, korzeń poszedł mocno w dół donicy i nie był super rozbudowany.
W każdym razie nie widziałem sensu wymiany na nową, większą.
Myślisz żeby sprawdzić co się dzieję z bryłą korzeniową?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Czyli przesadziłeś na zasadzie wymieniając tylko samo podłoże.
korzeń poszedł mocno w dół donicy i nie był super rozbudowany.
Rozumiem, że cała bryła korzeniowa jest słabo rozwinięta, tak? Jeśli tak, to doniczka jest dużo od niej większa? Więc, skoro problem był wcześniej to tutaj bym szukał przyczyny. Zbyt dużo przestrzeni w doniczce powoduje, że trudno kontrolować wilgotność podłoża tak żeby ani nie przelać ani zbytnio przesuszyć.

Teraz dałeś do xxx, tylko po co? Mango nie potrzebuje podłoża jak do epifitów, powinno być standardowo ziemne, czyli wystarczy mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu, żeby utrzymywać dłużej wilgoć. W mieszance jest odwrotnie, jego zadaniem jest żeby jak najszybciej przesychało, bo takie warunki preferują korzenie epifitów.
Problem się nasilił po przesadzeniu, czyli problem leży w zbytnim przesuszeniu bryły korzeniowej. I to druga przyczyna.

Rozwiązaniem jest wymiana podłoża oraz posadzenie do wąskiej palmówki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Alex_McKenze
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 cze 2022, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Witam,
tydzień temu zauważyłam że coś dzieje się niedobrego z nowymi liśćmi mango. Szkodnik, choroba?
Całe lato stało na zewnątrz, a na zimę zabieram je do środka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Według wcześniejszych postów w tym wątku, albo za ostre światło i się sparzyły liście, albo za twarda woda ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Dokładnie jak wyżej plus beznadziejne podłoże. Rośliny sadzimy do mieszanki ziemi i rozluźniacza, a nie samej ziemi uniwersalnej...
Sprawdź czy bryła korzeniowa nie jest przerośnięta, bo stawiam że tak jest.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Madey93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 maja 2023, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Witam. Moje mango dostało czarnych plam na liściach. Proszę o pomoc w diagnozie co to takiego. https://photos.app.goo.gl/jYeSSf5HHnciAa4y5
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Grzyb, ewentualne plamy od przelania (nekroza) - to na pewno. Podłoże jest beznadziejne, nie sadzi się roślin do samej ziemi uniwersalnej, a do mieszanki ziemi i rozluźniacza czyli żwirku albo perlitu.

Wyciągnij roślinę z doniczki, oczyść bryłę korzeniową ze starego podłoża, tak mniej więcej żeby ocenić ich stan oraz ewentualnie odciąć pogniłe korzenie.

Posadzić do nowego podłoża. Odciąć liście z plamami. Na koniec zrób oprysk fungicydem, Saprol albo Scorpion 325sc, powtórz po tygodniu.

Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Brayan123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 cze 2023, o 06:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Obrazek

Witam, od kilku miesięcy moje mango wypuszcza rzadko takie liście. Co może być przyczyną? Zwiększałem doniczkę, była w szklarni gdzie jest podwyższona wilgotność, zmieniałem ziemię, nawóz dawałem (biohumus) zmieniałem miejsce słoneczne, mniej słoneczne, dawałem ją na balkon i nic
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Biohumus nie jest nawozem, to de facto tylko brudna woda.

Nawozi się mineralnym nawozem do roślin zielonych, Agrecol żel, Florovit Substral... co około 2 tygodnie aż do jesieni.

Do jakiego dokładnie podłoża posadziłeś, samej ziemi uniwersalnej czy mieszanki ziemi z rozluźniaczem?

Jak często podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Brayan123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 cze 2023, o 06:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Podłoże kupowane przepuszczalne, keramzyt pod spodem. Podlewam mniej więcej 1-2 razy w tygodniu. W zimę co 1-2 tygodnie w zależności od wilgotności. Gdy widzę że wysycha daje równomiernie wodę ok pół szklanki, czasami jedna, doniczka 19 cm. Mam drugie takie mango i ono jest dłużej i zdrowe, gdy obrywam jakiś stary liść to aż pachnie owocem manga i ma ładne liście. Traktowane tak samo. Ten ma za to jakiś słaby rozwój, liście jakby wrzucone do smażone na oleju takie pomarszczone, wszystkie nowe pędy są od miesiąca w takiej samej formie, nic nie rośnie, a jak po jakimś czasie wyrośnie to robi się czarne i odpada. Nie mam bladego pojęcia. Nic po nim nie chodzi, nie pleśnieje, jednym słowem masakra, wygląda jakby to był jakiś błąd jeszcze z czasów dojrzewania pestki na drzewie. Innego wytłumaczenia nie mam. Wrzucam jeszcze takie zdjęcia


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

To nie jest przepuszczalne podłoże. Przepuszczalne podłoże to mieszanka ziemi i rozluźniacza czyli żwirku albo perlitu.
Nie porównuj dwóch różnych roślin, bo każdy egzemplarz traktujemy indywidualnie.

Zacznij od sprawdzenia stanu korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Brayan123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 cze 2023, o 06:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Korzeń jest bardzo długi z 20+cm, musiałem zrobić takie N w doniczce, wygląda ogólnie dziwnie. Taki długi zbity "dred"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”