Czerwona porzeczka - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czerwona porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Na mszyce głównie mospilan bo lepiej się spisuje w wyższych temperaturach, ale jest trochę i innej artylerii ze starych zapasów ale już niedostępnej więc nie ma co pisać.
Porzeczki czarne to coś zupelnie innego niż czerwone. Czerwona urośnie i na piachu byle by miała co wypić i trochę pojeść, lubi słońce.
Naturalnym środowiskiem porzeczki czarnej to podmokłe, cieniste lasy, tzw. olsy. W puszczy Kozienickiej są takie naturalne stanowiska porzeczki czarnej. Gdybyście byli w okolicach Kozienic to zarezerwujcie pół dnia dla rezerwatu "Źródła Królewskie". Polecam.
Wracając do czarnych porzeczek, powinny rosnąć w miejscach zacienionych, przynajmniej w godzinach południowych bo może dojść do oparzeliny owoców i mogą opaść niemal wszystkie po jednym upalnym dniu, ziemia powinna być dość żyzna i dobrze utrzymująca wilgoć. Dobrze reagują na umiarkowane zakwaszanie.

Robert masz psa czy sukę bo jeżeli psa to może zasikać porzeczki na śmierć. A tak ogólnie to one rzeczywiście wyglądają na zagłodzone. Kup konkretnego nawozu z mikroelementami do porzeczek i zastosuj wg. instrukcji bo garść granulatu raz czy dwa na rok to tak jakbyś Ty dostał raz na miesiąc kawałek chleba z trocin i kubek wody. Jeszcze nie było takiego przypadku aby ktoś się zesrał z głodu.
Awatar użytkownika
Robertkicia25 +
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 649
Od: 29 mar 2023, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Czerwona porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

WITAM Cię kalo mam psa i on faktycznie opsikuje mi świerki i tuje ale porzeczek nie zauważyłem co do nawozu to moja matka ma w płynie do kwiatów ale ten się nie nada mam też jeszcze nawóz florovit do borówek i nawóz garden start uniwersalny może któryś z tych ? Oborniki granulowany posypałem w marcu jak mówisz to mało mogę też załatwić Oborniki świeży albo najlepiej kupić nawóz do porzeczek co tu najlepiej wybrać według Ciebie ?
Pozdrawiam Robert :-)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czerwona porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Jeżeli to ten nawóz https://www.nawozyogrodnicze.pl/pl/prod ... start.html to będzie b. dobry. Łyżka granulek na konewkę wody, widłami amerykańskimi ponakłuwaj wokół ziemię i podlej po pół konewki pod krzaczek. Możesz też mieć zasadową ziemię a porzeczki wolą lekko kwaśną. Jeżeli nie masz czym zbadać odczynu to po jeden z krzaczków dodaj do podlewania łyżeczkę kwasku cytrynowego. Jeżeli zareaguje na nawożenie lepiej niż pozostałe to już będziesz wiedział co dalej robić.
Awatar użytkownika
Robertkicia25 +
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 649
Od: 29 mar 2023, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Czerwona porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Tak to ten nawòz co w podanym przez ciebie linku a moge ten nawòz rozpuścić w lekko ciepłej wody jakby nie chciał w zimnej deszczòwce z beczki ,a kwasek to mam plynu cheliga nie mam zrobie ten kwasek i podleje ogòlnie to chciałem podlać boròwki wodą z kwaskiem zrobiłem też jeszcze pare zdjeć dzisiaj jak było pochmurno ta na dwòch ostatnich zdjeciach rosnie koło swierkòw i tuji po drugiej stronie działki
[IMG]https://images90.fotosik.pl/658/f8d4027d8e7f1b99m.jpg[/IMG][/URL]

[IMG]https://images90.fotosik.pl/658/30e725f4f88dca2bm.jpg[/IMG][/URL]

[IMG]https://images90.fotosik.pl/658/59b42783fa46e5c9m.jpg[/IMG][/URL]

[IMG]https://images90.fotosik.pl/658/50bdc11804e26d08m.jpg[/IMG][/URL]
Pozdrawiam Robert :-)
Arkare
50p
50p
Posty: 70
Od: 8 mar 2020, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czerwona porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Witam, jakie są powody sytuacji, że porzeczka słabo zawiązuje owoce? Gdzieniegdzie po 1-2 owoce czasem 3. Gron jest dużo tylko, że takie biedne. Krzewowi na pierwszy rzut oka nic nie dolega.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czerwona porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Tzn? Porzeczka ma kwiaty obupłciowe ale potrzebuje owadów do zapylania. Czy owoce były zawiązane i się osypały, czy w ogóle się nie zapyliły?
Jeśli były zawiązane i się osypały to by znaczyło, że warunki zewnętrzne są niedogodne, mogą być głodne, albo susza, albo np przymrozki.
Pozdrawiam! Gienia.
Arkare
50p
50p
Posty: 70
Od: 8 mar 2020, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czerwona porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Owoców zawiązanych jest po 1-3 na gronie. Reszta kwiatów się osypała.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czerwona porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Jeśli kwiaty opadły a nie owocki, czyli zabrakło owadów do zapylania - jakieś błonkówki albo muchówki.
Pozdrawiam! Gienia.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czerwona porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Na zawiązywanie owoców porzeczek niekorzystnie wpływa także duża różnica temperatur między dniem a nocą w czasie kwitnienia. Mieliśmy to na początku maja.
https://www.sadownictwo.com.pl/forum/ob ... -porzeczki
XDBX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 maja 2023, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czerwona porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Orientuje się ktoś co to jest za owad , od jakiegoś czasu takie białe glisty z brązowym paskiem na górze pojawiają się na spodzie liści mojej porzeczki

ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
Filip21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 sie 2023, o 06:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czerwona porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Cześć, podłączę się do tego tematu, ponieważ mam problem z porzeczkami. Pojawiły się czerwone plany na liściach, a pod spodem zielone larwy, więc maszyca. Dzisiaj zrobię oprysk. Ale zastanawia mnie czy oprócz tego nie ma tutaj jakieś choroby grzybowej? W zeszłym roku miałem spory problem z naczyniakiem. Załączam zdjęcia
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2087
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Czerwona porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

To szpeciel.
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21723
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Czerwona porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

O szpecielu znajdziesz tutaj trochę informacji
viewtopic.php?p=350053#p350053
viewtopic.php?t=43754
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”