Winorośl - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

Tak czytam i czytam, i nigdzie nie znajduję informacji, że Ion Blue to fungicyd, i to jeszcze systemiczny. Mało tego, nie znajduję etykiety rejestracyjnej. Oficjalnie jest to nawóz o dodatkowym działaniu fitosanitarnym.

Nie zmienia to faktu, że siarka i miedź, to najstarsze fungicydy. Ja stosuję mieszankę Miedzianu z Siarkolem (0,2% + 0,2%). Są skuteczne, to też nie ulega wątpliwości. Coś tam się wchłania do rośliny, ale te środki działają głównie powierzchniowo, jako fungicydy. Kwestia tylko przeliczenia dawki.

Nie ma się o co martwić.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8512
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

Najważniejsze , że rośliny zdrowe . Np. taki Mite Mine , tylko nawóz wapniowy a dzięki niemu
przędziorków w tym sezonie nie miałam .
boru
50p
50p
Posty: 92
Od: 28 lut 2015, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

kuneg pisze:Boru,
co to za odmiany - znasz nazwy? Ja tam widzę co najmniej 3. Wszystkie rosną razem i mają te same problemy?
Nawozisz je czymś? Sądząc po liściach są to odmiany z przewagą genów V. labrusca, a te mają zazwyczaj szalony wigor i potrzebują jeść. W jakiej kondycji są całe krzewy - daj fotkę większego obszaru, a nie tylko wykadrowane fragmenty.
Jaką kwasowość gleby masz? Robiłeś jakieś badania zasobności gleby?

Pierwsze zdjęcie sugeruje niedobór boru - dziwny kształt jagód.
Zamieranie części gron sugeruje problem z magnezem. Podobnie brak chlorofilu na liściach..
Kuneg,
Niestety odmian nie znamy. A są cztery :).
Dwie odmiany, które rosną już ponad 10 lat , większe owoce jeden różowy drugi granatowy. Tu najbardziej zauważalny problem z owocami i liśćmi.
Trzecia odmiana to jasny deserowy winogron o średniomałych owocach rośnie około 5 lat, owocuje od trzech lat. lna kilku kiściach też ten problem z zasuszaniem owoców ale liście nie wykazują problemów.
Czwarta odmiana, średnie owoce granatowe, bardzo aromatyczne i słodkie, wsadzona 3 lata temu owocuje od tego roku. Bez zauważalnych problemów.
Wszystkie rosną razem obok siebie. Załączam fotki całych krzewów. Raczej kondycja ogólna dobra (Wg mnie). To wysuszanie było zauważalne już zaraz po wyrośnięciu kiści. Problem z liśćmi pojawił się w sierpniu.
Nie sprawdzałem kwasowości ani zasobności gleby - nie mam za bardzo czym. Możesz polecić jakieś przyrządy do tego?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 988
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

Rozpoznaje Zilgę, Lidię i chyba Ontario. Ładnie prowadzone i niezagęszczone nie wymagają oprysków. Oparzenia jagód najbardziej nasłonecznionych były w tym roku powszechne. Dałbym wiosną trochę obornika.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

Boru
Kwasowość zmierzysz płynem Heliga - do kupienia w ogrodniczym. Badanie zrobisz w 5 minut.
Zasobność gleby, to już trzeba oddać próbkę do zbadania w Stacji Chemiczno-Rolniczej. Tu na wyniki czeka się z miesiąc.

Jak wyjdzie Ci, że ziemia kwaśna, to podsyp dolomitem, albo innym wapnem z magnezem teraz jesienią i przekop z glebą. Wiosną rzeczywiście możesz dać przekompostowany obornik i ponownie przekopać. Między wapnem, a obornikiem musi być 2 miesiące przerwy.
boru
50p
50p
Posty: 92
Od: 28 lut 2015, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

Ok dzięki za porady. jaki obornik będzie najlepszy? krowi? koński ? kurzęcy ? gołębi?
Mam też kompostowane odppady zielone z mieszanki tego co w ogrodzie (bez trawy) + odpadki domowe. - to się nie przyda dla wiorośli?
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

Oj, to by trzeba poczytać o przeciętnym składzie tych oborników. Ja bym wybrała taki o najniższej zawartości azotu.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

https://iung.pl/dpr/images/naw_naturalne_sklad.jpg
Boru, podrzucam tabelkę o składzie obornika, czyli wg Małgorzaty najlepszy będzie bydlęcy.
Pozdrawiam! Gienia.
mktech
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 25 maja 2014, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Pytanie do ekspertów, co się dzieje z tym winogronem? Mam kilkanaście różnych gatunków krzewów w rzędzie obok a na tym tylko są takie wybroczyny na liściach.Z góry dziękuję za porady.
Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Szpeciel pilśniowiec.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
smagi1963
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 cze 2023, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Winorośl "zrzuca" całe zdrowe pędy

Post »

Witam. Nie mogę znaleźć przyczyny dla której piękne, zdrowe pędy latorośli zaczynają pomału odpadać, ranka zasycha i w końcu trzyma się to na pojedynczej "skórce" - pęd już jest zwiędnięty. Pozdrowienia łączę.

Obrazek

Obrazek
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 988
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

Jeśli nie wiatr, to żuczki. W maju i w czerwcu chrząszcze opuchlaków obrączkują młode pędy u nasady powodując zamieranie latorośli.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”